مقالات مهارت های فردی

تیپ شخصیتی INTJ

افراد دارای تیپ شخصیتی INTJ مستقل هستند و کارها را به روش خود انجام می دهند. تیپ شخصیت شناسی INTJ هدفمند است و ایده پرداز و در هر موقعیت شغلی که قرار بگیرد، این هدفمندی را هم به آن ها منتقل می کند. افراد دارای  منظم هستند و از روی منطق کار می کند و برای کار های روزانه و تکراری، راه حل های جدید و خلاقانه ارائه می دهند.

تیپ شخصیتی INTJ

تیپ شخصیت شناسی INTJ کاملا منطقی است و استاندارد های معقول را رعایت می کند. تیپ INTJ فراتر از توان و تصور خود نمی رود و در همان جا که ایستاده احساس خوبی دارد. افراد دارای تیپ شخصیتی INTJ انتقاد پذیر است و از نقد، هرگز ناراحت نمی شود. افراد دارای تیپ شخصیت شناسی INTJ بسیار قاطع و مصمم است و قوانین را به دقت رعایت می کنند.

از انجام درست امور توسط خود مطمئن است و به همین دلیل ریسک پذیر و عملگرا هستند. افراد دارای تیپ شخصیتی INTJ ذهنی خلاقانه دارند و مسائل پیچیده را به خوبی هدایت می کنند. استراتژیست های خیلی خوبی هستند و می توانند موانع و مشکلات را درک کنند. مسئولیت پذیری بالایی دارند و تا زمان حصول اطمینان از انجام شدن کارها دست از کار نمی کشند تا یک کار را به سرانجام برسانند.

در نتیجه ی تست شخصیت شناسی MBTI باید به درصد های گزارش شده دقت داشت؛

درصد قضاوتی بودن در برابر دریافت گرا، درصد درونگرایی در برابر برونگرایی، درصد حسی بودن در برابر شهودی بودن و درصد منطقی بودن در برابر احساسی بودن. هر میزان که این اختلاف بیشتر باشد، می توان گفت که نتیجه ی این آزمون به شخصیت فرد نزدیک تر است. اما هر چه درصد ها به هم نزدیک تر باشند، در می یابیم که در برخی موارد با شخصیت آن فرد، به طور کامل منطبق نیست. این امر دلیل بر ضعیف بودن تست شخصیت شناسی MBTI نیست؛ بلکه بیانگر نزدیک بودن ترجیحات فرد می باشد.

تیپ شخصیتی INTJ درمحیط کار

خلاقیت، نوآوری و راه حل های جدید را برای انجام کار های خود دارند. این افراد تمایلی به اینکه کسی بالای سر آن ها بایستد و بر فعالیت های آن ها نظاره کنند، ندارند.

انتقاد پذیر هستند ولی به دلیل مسئولیت پذیری بالا برای به سر انجام رسیدن کارها هر کاری را انجام می دهند تا آن کار انجام شود. تیپ شخصیت شناسی INTJ بسیار هدفمند هستند و شرکت هایی که مدیران آن ها تیپ INTJ هستند، کارهای سازمان را طبق برنامه، هدفمند و با استراتژی پیش می برند.

افراد دارای تیپ شخصیت شناسی INTJ وقتی با موانع و مشکلات روبرو می شوند، با خلاقیت و ایده های جدیدی که دارند، مشکلات را حل می کنند و موانع را از سر راه بر می دارند و کار ها را با نظم و قانون پیش می برند. افراد دارای تیپ شخصیت شناسی INTJ تمایل دارند بر تمام امور کنترل داشته باشند.

تیپ شخصیتی INTJ

نقاط قوت تیپ شخصیتی INTJ در محیط کار

تیپ شخصیت شناسی INTJ با انگیزه هستند و به خود و کاری که می کنند اطمینان لازم را دارند. افراد دارای تیپ شخصیت شناسی INTJ پروژه ها و کار ها را با برنامه به جلو هدایت می کنند و به تفکرات خود پای بند هستند و اعتماد بسیاری به خط فکری خود دارند. به تنهایی می توانند کار ها را انجام دهند و اهل پذیرفتن چالش ها هستند؛ بسیار هدفمند بوده و شرکت هایی که مدیران آن ها دارای تیپ شخصیت شناسی INTJهستند، کارهای سازمان را طبق برنامه، هدفمند و با استراتژی به پیش می برند.

وقتی با موانع و مشکلات روبرو می شوند، با خلاقیت و ایده های جدیدی که دارند، مشکلات را حل می کنند و موانع را از سر راه بر می دارند و کارها را با نظم و قانون پیش می برند و چالش ها را با راه حل های جدید منطقی از پیش رو بر می دارند. افراد دارای تیپ شخصیتی INTJ بر امور سازمان تسلط بالایی دارند.

نقاط ضعف در محیط کار

از آنجایی که تمایل دارند مستقل کار کنند، در کار تیمی و گروهی نمی توانند حضور داشته باشند و کار کنند و اگر در یک شرکت یا سازمان مدیر یا رئیس نباشند(تمام مسئولیت بر عهده آن ها نباشد)، به شدت به مشکل بر می خورند.

دید کلی آن ها باعث می شود که جزئیات را نادیده بگیرند و همین موضوع باعث ایجاد مشکلات درون سازمانی می شود. این تیپ شخصیتی با افرادی که از خود پایین تر هستند، نمی توانند ارتباط برقرار کنند. تیپ شخصیت شناسی INTJ دوستدار چالش است و بدون چالش بودن کار ها و پروژه ها برای او خسته کننده و ملال آور است.

نحوه برخورد  در محیط کار

  1. رشد در محیط کار برای افراد دارای تیپ شخصیتی INTJ از ملزومات وی در محیط کار است.
  2. تمایل دارد تا از ایده های خود در محیط کار استفاده کند. در این مورد با تیپ شخصیتی ENTP موافق هستند.
  3.  روزمرگی و کارهای تکراری را بر نمی تابند.
  4. افراد دارای تیپ شخصیت شناسی INTJ نیاز به داشتن قدرت ابتکار عمل و در دست گرفتن تغییرات در سازمان ها هستند تا بتوانند به رشد خود و مجموعه کمک کنند.

مشاغلی که برای تیپ شخصیت شناسی INTJ مناسب است:

1. حسابدار

یک حسابدار به دلیل توانایی طبیعی آنها در تمرکز بر جزئیات، تجزیه و تحلیل داده ها و سازماندهی بودن، یک تطابق کامل دارد. آنها اغلب مهارت های کمی قوی دارند و می توان برای ارائه نتایج به آنها اعتماد کرد.

2. مهندس هوافضا

مهندسی هوافضا یک حرفه عالی برای شخصیت  INTJ است زیرا به آنها امکان می دهد از مهارت های تحلیلی و حل مسئله خود استفاده کنند و در عین حال فرصت خلاقیت شخصی را داشته باشند.

3. معمار

معمار بودن یک مسیر شغلی مناسب برای یک INTJ است زیرا آنها این فرصت را دارند که با قدرت حل مطئله روی جزئیات کار کنند. ایده های خلاقانه را پیاده و مدیریت کند.

4. شیمیدان

یک مسابقه شغلی رایج برای INTJ، شیمی به دلیل مهارت های تفکر منطقی و تحلیلی آن است. آنها در این زمینه شغلی پیشرفت می کنند زیرا می توانند روی جزئیات تمرکز کنند، مستقل کار کنند و یک خروجی خلاقانه برای توسعه راه حل ها داشته باشند.

5. مهندس عمران

تبدیل شدن به یک مهندس عمران یک انتخاب محکم برای یک INTJ است زیرا آنها می توانند از تفکر استراتژیک خود برای کار بر روی ایده های پیچیده در این حرفه استفاده کنند. همچنین به آنها اجازه می دهد تا از تفکر منطقی، خلاقیت و مهارت های تحلیلی خود برای حل مشکلات استفاده کنند.

6. تحلیلگر سیستم های کامپیوتری

حرفه ای در تجزیه و تحلیل سیستم های کامپیوتری به تیپ های شخصیتی INTJ این فرصت را می دهد تا از مهارت های تحلیلی و تفکر منطقی خود برای حل مسائل پیچیده استفاده کنند. همچنین به آنها امکان می دهد راه هایی برای آوردن نوآوری بیشتر به یک سیستم هوشمند پیدا کنند.

بنر شخصیت شناسی mbti

 

 

 

به ما بگو چطور هستیم ؟

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۶ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا