تست هوش ریون - IQ

تست هوش ریون

تست هوش-  IQ ریون چیست؟

تست هوش IQ  یا ریون (RAVEN) نوعی تست iq رایگان تصویری است که از شناخته شده ترین تست‌های سنجش بهره هوشی  ( آی کیو ) بشمار می‌آید و کاربردهای فراوانی دارد. تست هوش رایگان IQ – ریون به صورت استاندارد شامل  60 سوال تصویری است و می‌توانید بطور رایگان از طریق همین صفحه در آزمون آن شرکت کنید و تفسیر آن را ببینید.

ماتریس های ریون شامل 60 آیتم گرافیکی است که در پنج دسته  (A، B، C، D، و E) هر کدام 12 آیتم مرتب شده اند. هر مورد از تست ای کیو شامل یک شکل با یک قطعه گم شده است. از بین تصویر پازلی یکی از تصاویر کامل کننده شکل اصلی می باشد که آزمون دهنده باید شکل درست را از روی طرح گرافیکی شناسایی کند. سوالات RAVEN با هر بار پیشرفت مرحله سخت‌تر می شود.

کاربرد تست ریون چیست؟

 • استفاده تحقیقاتی در دانشگاه‌ها برای بررسی هوش افراد
 • بررسی هوش کودکان و نوجوانان در مدارس
 • ارزیابی هوش افراد جویای کار و استخدام
 • سنجش هوش عمومی افراد بدون وابستگی به فرهنگ
 • قابلیت تست هوش از 6 سالگی تا 85 سالگی
 • بهبود درک بصری و استدلال افراد شرکت کننده
 • افزایش سریع درک و یادگیری

نکته: هوش عمومی Q که در نظریه اسپیرمن نیز به آن اشاره شده است در واقع به فرهنگ وابسته نیست، بنابراین هرکسی از هر قومیت، نژاد و فرهنگ می‌تواند تست آی کیو رایگان را انجام دهد.

تست ریون چه چیزهایی را می سنجد؟

تست هوش IQ – ریون در وهله اول توانایی استدلال فرد را می سنجد. در این تست هوش فضایی و تجسم افراد نیز سنجیده می‌شود. توانایی دیدن تصاویر از زوایای مختلف یک توانایی مهم به شمار می‌رود که به هوش فضایی نیز مرسوم است.

بنابراین وقتی بتوانیم با استدلال منطقی ، تکمیل شدن فضا را با قطعات به درستی حدس بزنیم و تجسم خوبی نیز از تصاویر داشته باشیم، می‌توانیم در تست هوش IQ نتیجه خوبی کسب کنیم.

نتیجه تست هوش IQ

نتایج تست هوش IQ– ریون

میانگین نمره IQ

توضیح

درصد افراد جامعه

بالای 130Very superior یا هوش نابغه2.2%
بین 120–129Superior – هوش بسیار ممتاز  (برهوش)6.7%
بین 110–119High average – هوش ممتاز  (باهوش)16.1%
بین 90–109Average – هوش متوسط 50%
بین 80–89Low average – هوش متوسط ضعیف16.1%
بین 70–79Borderline – هوش کم توان (مرزی)6.7%
69 و به پایینExtremely low – هوش عقب مانده ذهنی2.2%

توصیه برای شرکت در تست رایگان هوش IQ:

پیشنهاد می‌دهیم حتما در محیطی آرام و بدون استرس این تست را انجام دهید. اگر در شرایط پایداری نیستید یا خسته هستید آن را به زمان دیگری موکول کنید. ضمن اینکه فارغ از هر نتیجه ای که بدست آید، تست هوش رایگان IQ  ملاکی برای موفقیت یا عدم موفقیت شما در آینده نخواهد بود. بنابراین توصیه می‌کنیم حتما در تست هوش هیجانی EQ و سایر آزمون‌های مدرسه کسب و کار  آیا شرکت کنید تا با زوایای عمیق تر خود آشنا شوید.

نکته هایی برای استفاده از تست ریون جهت استخدام

با توجه به اینکه فرد استخدام شونده ممکن است قبلا به دلیل عمومی بودن تست با آن آشنا باشد بهتر است از وی بعد از تست سوالاتی که مرتبط با حل مساله باشد بپرسید.

پیشنهاد می شود در کنار تست هوش IQ تست هوش هیجانی هم آزمایش شود. قبلا شاید ارتباط بین این دو تست جدا از هم بود ولی طبق تحقیقات جدید هر دو تست هوش EQ و IQ مکمل هم هستند.

سطح بندی نمرات بر اساس شغل :

 • نمره 140 : استاد و دانشمند محقق.
 • نمره 130 : پزشک و جراح; وکلا؛ مهندسین (عمران و مکانیک).
 • نمره 120 : معلم مدرسه; داروسازان؛ حسابداران؛ پرستاران؛ تنگ نگاران; مدیران
 • نمره 110 :  سرکارگر; کارمندان؛ اپراتورهای تلفن؛ فروشندگان؛ پلیس؛ برقکارها
 • نمره 100 : اپراتور ماشین؛ مغازه داران؛ قصابها؛ جوشکارها؛ کارگران ورق فلز.
 • نمره 90  : کارگر، باغبانان؛ اثاثه یا لوازم داخلی؛ مزرعه داران; معدنچیان؛ بسته بندی و مرتب کننده کارخانه.
 • زیر 90  :  انبارداران; نجاران; آشپزها و نانوایان؛ کشاورزان کوچک؛ رانندگان کامیون و وانت.

هنگام استفاده از سطح بندی توصیفی ضریب هوشی IQ  باید دقت کرد. ضریب هوشی در بهترین حالت یک معیار تقریبی از هوش علمی است. مطمئناً درست نیست که بگوییم فردی با ضریب هوشی 110 از هوش متوسط ​​بالایی برخوردار است، در حالی که فردی با ضریب هوشی 109 فقط دارای هوش متوسط ​​است.

چنین طبقه بندی دقیقی از توانایی های فکری نمی تواند عناصر اجتماعی مانند خانه، مدرسه و جامعه را در نظر بگیرد. این عناصر به اندازه کافی با تست هوش IQ  اندازه گیری نمی شوند. علاوه بر این، این واقعیت موجود یک فرد را در نظر نمی گیرد که ممکن است با تکرار آزمون نمره متفاوتی نسبت به نمره قبلی کسب کند.

نمرات ممکن است از یک آزمون به آزمون دیگر تا 15 امتیاز متفاوت باشد، در حالی که تنش عاطفی، استرس و اضطراب و ناآشنایی با فرآیند آزمون می تواند تا حد زیادی بر عملکرد آزمون تأثیر بگذارد.لذا پیشنهاد می شود این آزمون در زمانی که استرس و آرامش کافی وجود دارد انجام شود.