تست هوش IQ

برای شروع آزمون، لطفا موارد زیر را به دقت تکمیل نمایید:

تست هوش ریون

تست هوش IQ ریون چیست؟

تست هوش IQ  یا ریون (RAVEN) نوعی تست iq رایگان تصویری است که از شناخته شده ترین تست‌های سنجش بهره هوشی  ( آی کیو ) بشمار می‌آید و کاربردهای فراوانی دارد. تست هوش رایگان IQ – ریون به صورت استاندارد شامل  60 سوال تصویری است و می‌توانید بطور رایگان از طریق همین صفحه در آزمون آن شرکت کنید و تفسیر آن را ببینید.

ماتریس های ریون شامل 60 آیتم گرافیکی است که در پنج دسته  (A، B، C، D، و E) هر کدام 12 آیتم مرتب شده اند. هر مورد از تست ای کیو شامل یک شکل با یک قطعه گم شده است. از بین تصویر پازلی یکی از تصاویر کامل کننده شکل اصلی می باشد که آزمون دهنده باید شکل درست را از روی طرح گرافیکی شناسایی کند. سوالات RAVEN با هر بار پیشرفت مرحله سخت‌تر می شود.

کاربرد تست آی کیو (ریون) چیست؟

 • استفاده تحقیقاتی در دانشگاه‌ها برای بررسی هوش افراد
 • بررسی هوش کودکان و نوجوانان در مدارس
 • ارزیابی هوش افراد جویای کار و استخدام
 • سنجش هوش عمومی افراد بدون وابستگی به فرهنگ
 • قابلیت تست هوش از 6 سالگی تا 85 سالگی
 • بهبود درک بصری و استدلال افراد شرکت کننده
 • افزایش سریع درک و یادگیری

نکته: هوش عمومی Q که در نظریه اسپیرمن نیز به آن اشاره شده است در واقع به فرهنگ وابسته نیست، بنابراین هرکسی از هر قومیت، نژاد و فرهنگ می‌تواند تست آی کیو رایگان را انجام دهد.

تست هوش چه چیزهایی را می سنجد؟

تست هوش IQ – ریون در وهله اول توانایی استدلال فرد را می سنجد. در این تست هوش فضایی و تجسم افراد نیز سنجیده می‌شود. توانایی دیدن تصاویر از زوایای مختلف یک توانایی مهم به شمار می‌رود که به هوش فضایی نیز مرسوم است.

بنابراین وقتی بتوانیم با استدلال منطقی ، تکمیل شدن فضا را با قطعات به درستی حدس بزنیم و تجسم خوبی نیز از تصاویر داشته باشیم، می‌توانیم در تست هوش IQ نتیجه خوبی کسب کنیم.

نتیجه تست هوش IQ

نتایج تست هوش IQ– ریون

میانگین نمره IQ

توضیح

درصد افراد جامعه

بالای 130Very superior یا هوش نابغه2.2%
بین 120–129Superior – هوش بسیار ممتاز  (برهوش)6.7%
بین 110–119High average – هوش ممتاز  (باهوش)16.1%
بین 90–109Average – هوش متوسط50%
بین 80–89Low average – هوش متوسط ضعیف16.1%
بین 70–79Borderline – هوش کم توان (مرزی)6.7%
69 و به پایینExtremely low – هوش عقب مانده ذهنی2.2%

توصیه برای شرکت در تست رایگان هوش IQ:

پیشنهاد می‌دهیم حتما در محیطی آرام و بدون استرس این تست را انجام دهید. اگر در شرایط پایداری نیستید یا خسته هستید آن را به زمان دیگری موکول کنید. ضمن اینکه فارغ از هر نتیجه ای که بدست آید، تست هوش رایگان IQ  ملاکی برای موفقیت یا عدم موفقیت شما در آینده نخواهد بود. بنابراین توصیه می‌کنیم حتما در تست هوش هیجانی EQ و سایر آزمون‌های مدرسه کسب و کار  آیا شرکت کنید تا با زوایای عمیق تر خود آشنا شوید.

نکته هایی برای استفاده از تست ریون جهت استخدام

با توجه به اینکه فرد استخدام شونده ممکن است قبلا به دلیل عمومی بودن تست با آن آشنا باشد بهتر است از وی بعد از تست سوالاتی که مرتبط با حل مساله باشد بپرسید.

پیشنهاد می شود در کنار تست هوش IQ تست هوش هیجانی هم آزمایش شود. قبلا شاید ارتباط بین این دو تست جدا از هم بود ولی طبق تحقیقات جدید هر دو تست هوش EQ و IQ مکمل هم هستند.

سطح بندی نمرات بر اساس شغل :

 • نمره 140 : استاد و دانشمند محقق.
 • نمره 130 : پزشک و جراح; وکلا؛ مهندسین (عمران و مکانیک).
 • نمره 120 : معلم مدرسه; داروسازان؛ حسابداران؛ پرستاران؛ تنگ نگاران; مدیران
 • نمره 110 :  سرکارگر; کارمندان؛ اپراتورهای تلفن؛ فروشندگان؛ پلیس؛ برقکارها
 • نمره 100 : اپراتور ماشین؛ مغازه داران؛ قصابها؛ جوشکارها؛ کارگران ورق فلز.
 • نمره 90  : کارگر، باغبانان؛ اثاثه یا لوازم داخلی؛ مزرعه داران; معدنچیان؛ بسته بندی و مرتب کننده کارخانه.
 • زیر 90  :  انبارداران; نجاران; آشپزها و نانوایان؛ کشاورزان کوچک؛ رانندگان کامیون و وانت.

هنگام استفاده از سطح بندی توصیفی ضریب هوشی IQ  باید دقت کرد. ضریب هوشی در بهترین حالت یک معیار تقریبی از هوش علمی است. مطمئناً درست نیست که بگوییم فردی با ضریب هوشی 110 از هوش متوسط ​​بالایی برخوردار است، در حالی که فردی با ضریب هوشی 109 فقط دارای هوش متوسط ​​است.

چنین طبقه بندی دقیقی از توانایی های فکری نمی تواند عناصر اجتماعی مانند خانه، مدرسه و جامعه را در نظر بگیرد. این عناصر به اندازه کافی با تست هوش IQ  اندازه گیری نمی شوند. علاوه بر این، این واقعیت موجود یک فرد را در نظر نمی گیرد که ممکن است با تکرار آزمون نمره متفاوتی نسبت به نمره قبلی کسب کند.

نمرات ممکن است از یک آزمون به آزمون دیگر تا 15 امتیاز متفاوت باشد، در حالی که تنش عاطفی، استرس و اضطراب و ناآشنایی با فرآیند آزمون می تواند تا حد زیادی بر عملکرد آزمون تأثیر بگذارد.لذا پیشنهاد می شود این آزمون در زمانی که استرس و آرامش کافی وجود دارد انجام شود.

میانگین ضریب هوشی IQ در کشورها و سنین مختلف

آمار تست های انجام شده کشورها و میانگین سن افراد شرکت کننده

تفسیر تست هوش IQ

حداکثر امتیازی که می توانید در هنگام تکمیل تست هوش ای کیو به دست آورید 160 است. اکثر افراد بین 85 تا 115 امتیاز می گیرند و این میانگین سطح هوش است. در زیر می توانید جزئیات بیشتری از تجزیه و تحلیل امتیاز IQ را بیابید.

تعیین رتبه بندی امتیاز تست IQ 

 • امتیاز بالاتر از 131

این بالاترین امتیاز قابل دستیابی هنگام تست سطح هوش است. ما چنین افرادی را نابغه می نامیم. برای حل تست هوش مشکلی ندارند. به عنوان یک قاعده، آنها تست را سریعتر از زمان مشخص شده با موفقیت انجام می دهند. بسیاری از افراد با سطح هوشی مشابه به موفقیت های قابل توجهی در زمینه های مختلف زندگی دست می یابند. چنین افرادی حدود 2.2 درصد از جمعیت را تشکیل می دهند. حتی افراد کمتری می توانند بالاترین نتایج را با بیش از 145 امتیاز کسب کنند. به عنوان مثال، تنها 0.2٪ از مردم در جهان هستند که قادر به کسب این امتیاز هستند.

 • امتیاز بین 121 تا 130

این یک نتیجه نسبتاً بالای تست IQ است. ما اغلب به چنین افرادی با استعداد می گوییم. آنها می توانند بدون مشکل به سوالات آسان، متوسط ​​و سخت پاسخ دهند.

 • امتیاز بین 111 تا 120

این مرز بالای میانگین نتیجه بهتر است که برای بسیاری از افراد خوب است. به عنوان یک قاعده، آنها می توانند به سوالات آسان تا سطح متوسط ​​بدون مشکل پاسخ دهند. با این حال، آنها ممکن است با موارد دشوار کار سخت تری داشته باشند.

 • امتیاز بین 110 تا 90

این میانگین سطح IQ برای یک فرد است. بیش از 50 درصد از همه افراد دارای توانایی های فکری در این محدوده هستند.

 • امتیاز بین 89 تا 80

این حاشیه کمتر از میانگین نتیجه است. این نتیجه برای بسیاری از افراد طبیعی است. به عنوان یک قاعده، آنها به سوالات آسان و بدون مشکل پاسخ می دهند. آنها همچنین می توانند سوالات سطح متوسط ​​را حل کنند اما ممکن است به دلیل توجه ضعیف یا عدم تمرکز اشتباه کنند. به عنوان یک قاعده، این آزمون‌دهنده سوالات دشوارتر را نادیده می‌گیرد یا برای پاسخ دادن به آنها زمان زیادی می‌گیرد.

 • امتیاز بین 79 تا 66

این یک مرز کمتر از یک نتیجه ضعیف است که نشان می دهد یک فرد با توجه، حافظه و استدلال مشکل دارد و همچنین در حل مسائل ریاضی و منطقی مشکل دارد. با این وجود، فردی مانند این هنوز هم می تواند سبک زندگی مستقلی داشته باشد و مشکلات روزانه را به روشی که اکثر مردم انجام می دهند حل کند.

 • امتیاز بین 65 و کمتر

تمام نتایج زیر 65 امتیاز بسیار پایین است و به این معنی است که یک آزمون‌دهنده ضریب هوشی عقب ماندگی ذهنی نشان می‌دهد. به عنوان یک قاعده، اکثر افراد مانند این نمی توانند به تنهایی زندگی کنند و در کارهای روزمره مشکل دارند.

آیا IQ مهم است؟

افرادی که ضریب هوشی بالاتری دارند، سالم‌تر هستند، در مدرسه بهتر عمل می‌کنند و درآمد بیشتری دارند. با این حال، نمرات IQ لزوماً موفقیت در زندگی را پیش بینی نمی کند. برخی از افراد ممکن است در یک زمینه مشکل داشته باشند و در یک یا چند نوع هوش ضعف داشته باشند، اما می توانند در زمینه های دیگر برتر باشند.

کارشناسان معتقدند عوامل دیگری نیز در موفقیت در زندگی نقش دارند. این عوامل شامل عوامل اجتماعی و عاطفی و همچنین جاه طلبی، انگیزه و فرصت ها می شود. مهم است که در نظر داشته باشید که تست‌های IQ فقط هوش را اندازه‌گیری می‌کنند و بیشتر افراد بدون در نظر گرفتن نمره IQ خود می‌توانند یاد بگیرند.

تست IQ چه توانایی هایی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

 • کمک می کند بهتر با طرز تفکر خود آشنا شوید.
 •  کمک در شناسایی میزان قدرت تمرکز
 • کمک در شناخت نقاط قوت و ضعف
 • کمک به درمان افسردگی
 • کمک به بهبود رشد مهارت های فردی
 • کمک به انتخاب رشته و مسیر شغلی
 • تشخیص به موقع بیماری ذهنی
 • جلوگیری از بیماری آلزایمر
 • کمک به بهبود زندگی فردی
 • جلوگیری از کند ذهنی

موارد بالا به صورت روشن از طریق انجام تست هوش IQ قابل دستیابی است. 

اهمیت هوش هیجانی در مدیریت سازمانی

رهبران بزرگ به خاطر منحصربه‌فرد بودن شهرت دارند و رهبری و هوش عاطفی دست به دست هم، آنها را به فردی تبدیل می کند که کمتر کسی به آن توانایی رسیده باشد. این مهارت هوش هیجانی است که آنها را از بقیه متمایز می کند. 

هوش هیجانی یک ویژگی مهم برای رهبران سازمان است، زیرا به آنها امکان می دهد بهتر با افراد اطراف خود کار کنند. روانشناسی امروز هوش هیجانی یا EQ را به عنوان «توانایی شناسایی و مدیریت احساسات خود و همچنین احساسات دیگران» تعریف می‌کند. این یک ویژگی ارزشمند است که همه باید داشته باشند، زیرا می تواند مدیران و رهبران تیم را به رهبر تبدیل کند.

همه با EQ بالا به دنیا نمی آیند، اما این بدان معنا نیست که رهبری و هوش هیجانی نمی توانند توسعه یابند. اگر می خواهید رهبر بزرگی شوید، گوش دادن و مشاهده را یاد بگیرید. افرادی که از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستند، تنها با دیدن حالات صورت و حرکات بدن و همچنین از لحن صدایشان می توانند احساس افراد را درک کنند.