مقالات مدیریت و رهبریمقالات مهارت های فردیمقالات هوش هیجانی

هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار

 • هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار

  می دانیم که مباحث روان شناختی در مدیریت امروز کاربرد غیر قابل انکاری داشته و برای برخورداری از یک کسب و کار موفق به ویژه در حوزه فروش و بازاریابی، مدیران کسب و کارها می بایست حتما با کاربردهای روانشناسی در مدیریت آشنایی کافی داشته باشند. متاسفانه بسیاری حتی نام آن را هم نشنیده اند و طبیعتا با آن و با کاربرد آن در مدیریت و کسب و کار نیز آشنایی ندارند. به همین جهت قصد داریم تا در این مطلب به هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار بپردازیم. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

  آشنایی با هوش هیجانی

  در تعریف هوش هیجانی می توان گفت که این عبارت در حقیقت به معنای توانایی افراد در تشخیص، درک و مدیریت احساسات خود و دیگران می باشد. به طور کاربردی می توان گفت افرادی با هوش هیجانی بالا، روی احساسات خود تسلط کافی دارند و در عین حال به خوبی می توانند احساسات طرف مقابل را درک نموده و آنرا کنترل نمایند.

  تاثیر هوش هیجانی بر موفقیت

  طبق تحقیقات میدانی دانشمندان علم مدیریت، این نتیجه حاصل گردیده که هوش هیجانی در کسب و کار  از بسیاری از مهارت‌های لازم برای رسیدن به موفقیت مهم تر است. برای شناخت دقیق مدیریت احساسات و تاثیری که هوش هیجانی در محیط کار دارد نیاز است تا مهارت‌ها و ویژگی‌هایی که به مدیریت احساسات بالا منجر می شود را برای شما معرفی نمائیم :

  ویژگی خود آگاهی

  در حقیقت بر اساس این ویژگی مدیریت احساسات، افرادی که دارای هوش هیجانی بالا هستند، درک درستی از نقاط ضعف و قوت و ویژگی‌های شخصیتی خود دارند و به راحتی می توانند در صدد بهبود ویژگی‌های خود بر بیایند. در حقیقت هیچ عمل یا تصمیمی بدون شناخت و آگاهی از خود نمی تواند نتیجه بخش باشد. پس گام اول در برخورداری از هوش هیجانی بالا داشتن ویژگی خودآگاهی است.

  ثبت نام در دوره هوش هیجانی دکتر یحیی علوی

   

  ویژگی خود تنظیمی

  ویژگی خود تنظیمی یا خود مدیریتی نیز از دیگر مولفه‌های هوش هیجانی به شمار می‌رود. در حقیقت افراد با هوش هیجانی بالا احساسات خود را به خوبی درک می کنند و می توانند به درستی به مدیریت احساسات خود بپردازند. در حقیقت چنین افرادی معمولا واکنش‌های احساسی ندارند و می توانند در برابر شرایط ناهنجار، عکس العمل‌های هیجانی نداشته باشند و عملکرد خود را کنترل نمایند.

  ویژگی همدلی

  افرادی که مهارت مدیریت احساسات بالایی دارند به راحتی احساسات دیگران را درک کرده، تحلیل می‌کنند و می‌دانند در برابر احساسات هر فردی چگونه باید رفتار کنند. این موضوع به این افراد کمک می‌کند که با سعه صدر بتوانند صبر پیشه کرده و عکس العمل‌های فوری و احساسی نداشته باشند و شرایط طرف مقابل را به درستی درک کنند.

  این موضوع موجب می‌شود تعامل این افراد با دیگران بسیار خوب باشد و سود را فقط برای خود نخواهند و این حس را هم به درستی به پرسنل و مشتریان خود منتقل کنند. این افراد در حقیقت به درستی می‌دانند که هر فردی ممکن است گاهی در شرایط دشوار باشد و باید در چنین شرایطی وی را به خوبی درک کرد و رفتاری متناسب با شرایط وی با او انجام داد. پیشنهاد ما برای مطالعه کامل مقاله  همدلی چیست؟ است.

  ویژگی مهارت های اجتماعی

  بسیاری از مهارت‌های فردی در زمینه روابط اجتماعی هستند که می‌توانند کلید موفقیت افراد در مراودات کاری باشند. به عنوان مثال افرادی که مهارت بالایی در مدیریت احساسات دارند رفتار دوستانه داشته و در چشم دیگران هم دوست داشتنی به نظر می رسند. از این رو به سرعت می‌توانند در جمع وارد شده و خود را در ارتباط خوب با دیگران قرار دهند. از ویژگی‌های این افراد این است که فورا می‌توانند بین خود و دیگران نقاط مشترکی پیدا کنند، که موجب رسیدن آن‌ها به تفاهم شود. این یکی از نشانه های هوش هیجانی بالا در افراد است.

  در کسب و کارها، افراد با هوش هیجانی بالا می توانند به جای تمرکز روی محصول، روی جنبه‌های اجتماعی کسب و کار خود تمرکز نموده و راه حل‌هایی برای رفع نیازهای مشتریان بالقوه و جامعه هدف خود ارائه دهند.

  چگونه برای موفقیت در کسب و کار مدیریت احساسات خود را بالا ببریم؟

  همان طور که در بخش های قبلی ذکر کردیم هوش هیجانی شاید در برخی افراد به صورت ذاتی و خدادادی بالا باشد، اما نمی‌توان آن را یک ویژگی غیر اکتسابی دانست. بلکه قطعا می‌توان آن را با آموزش و تمرین و ممارست در خود تقویت نمود. اولین مورد برای بهبود هوش هیجانی این است که همواره سعی کنید احساسات دیگران را درک کنید و خود را جای طرف مقابل بگذارید و ببینید وی چه حالی دارد.

  در چنین حالتی قطعا عکس العمل شما بر اساس درک حالت او تنظیم خواهد شد. دومین تمرین مناسبی که برای افزایش هوش هیجانی می‌توان استفاده نمود، تمرین صبر کردن و عدم انجام واکنش‌های احساسی سریع است. برای این کار می‌توان در برابر فشارهای وارده به جای پاسخ هیجانی کمی قدم زده و نفس عمیق کشید یا اینکه به خداوند متعال پناه برده و با تکرار اذکار مذهبی و یا حتی خواندن چند آیه از قرآن کریم، سعی در برگرداندن آرامش به خود نموده و خود را از انجام واکنش احساسی دور نمود.

  هوش هیجانی و تاثیر آن در کسب و کار

  اگر شما هم جز آن دسته از اشخاصی هستید که در حوزه کسب و کار فعالیت های تجاری و فروش دارید اما نتیجه و خروجی خوبی از کار خود ندارید، پیشنهاد می کنیم دوره مذاکره با غول ها را مطالعه کنید. نتیجه ای که از انتهای دوره خواهید گرفت خیلی بیشتر از آنچیزی خواهد بود که قابل تصور است.

   

  روابط عمومی عامل موفقیت در کسب و کار

  داشتن توانایی برقراری ارتباط چه با همکاران درون سازمان و چه با مشتریان بالقوه و بالفعل از ویژگی‌های افراد با مهارت هوش هیجانی بالا می‌باشد. در دنیایی که تغییرات با سرعت خیره کننده صورت می‌گیرد، مدیریت و انجام صحیح مسئولیت های محوله در سازمان اهمیت فوق‌ العاده‌ ای داشته و عامل بسیار مهمی برای کسب موفقیت به شمار می‌رود. در حقیقت در هر سطحی از سازمان و چه در روابط درون سازمانی و چه در روابط برون سازمانی، داشتن توانایی روابط عمومی بالا می تواند کلید دستیابی به موفقیت باشد. جهت آشنایی بهتر پیشنهاد می‌کنیم مقاله ویژگی‌های یک کوچینگ موفق در تیم سازی را مطالعه کنید.

  حال که به این توانایی اشاره کردیم لازم است ذکر کنیم در هر سازمان بخشی به عنوان روابط عمومی نیز تعریف می‌شود که معمولا خط اول مواجهه سازمان با مشتریان، افراد و سازمان‌های دیگر است. پرسنل این بخش به طور ویژه به داشتن هوش هیجانی و توانایی برقراری روابط عمومی بالا نیاز دارند. پیشنهاد می‌کنیم آزمون تست هوش هیجانی را یکبار خود شما انجام دهید و اگر خوب بود به دیگران برای سنجش میزان کنترل هوش هیجانی پیشنهاد دهید.

  مهارت شنونده خوب بودن یکی از ویژگی‌های افراد با هوش هیجانی بالاست که دیگران را مجذوب این افراد می‌کند. احساس مثبت پرسنل در اینکه می‌‌توانند حرفها، درد دلها و گلایه‌های خود را با روابط عمومی به عنوان پل ارتباطی همکاران با مدیریت سازمان مطرح نمایند، در اعتماد سازی و کاهش تنش و فشار روانی بسیار مؤثر است. جدا از این داشتن dq ضریب شرافت بالا در ایجاد رابطه سازنده مدیران نقش اساسی دارد.

  نتیجه گیری

  هوش هیجانی در حقیقت در هر سازمان یکی از مهم ترین موارد به شمار می‌رود، زیرا می‌تواند به بهبود روابط بین کلیه اعضای سازمان، مراجعان و سازمان‌های دیگر کمک شایانی بکند. در کسب و کارهای امروزی این بخش در صورت داشتن پرسنلی با هوش هیجانی بالا می‌تواند تضمین کننده مشتریانی وفادار برای برند شود. پیشنهاد می‌کنیم برای بالا بردن درصد موفق در فروش در دوره هوش هیجانی مدرسه کسب و کار آیا شرکت کنید و با افزایش مهارت فردی فروش خود را چند برابر کنید. آموزش سرمایه گذاری است.

   

  هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است.

   

  پرسش و پاسخ :

  چگونه احساسات خود را شناسایی کنیم؟

  • آیا می‌توانم احساسات خودم را در قالب کلمات بیان کنم؟ به عبارتی فن بیان خوبی دارید یا خیر.
  • عواملی که باعث استرس می‌شوند را شناسایی کنید.
  • به قضاوت های که نسبت به شما می‌شود توجه کنید و سعی کنید آن را به جای گرفتن به خود اگر موجه است رفع کنید.
  • ترس و استرس را در حین صحبت رها کنید.

   

  • چرا نیاز است حتما احساسات خود را شناسایی کنیم؟

  شناخت احساسات به ما کمک می‌کند بتوانیم در روابط خود موفق‌تر عمل کنیم و به دلیل اینکه به احساسات خود کامل آگاه هستیم می‌توانیم با وضوع بالا در مورد موضوع صحبت کرده و از بروز تعارضات جلوگیری کنیم. جدای از این هوش هیجانی بالا کمک می‌کند در کار، مدرسه، کسب و کار و غیره بتوانیم روابط قدرتمندی ایجاد کنیم و تصمیمات آگاهانه تری برسیم.

   

  • 5 مدل هوش هیجانی را نام ببرید؟
  1. خودآکاهی
  2. مدیریت خود
  3. آگاهی اجتماعی
  4. همدلی
  5. مدیریت روابط

  تمام موارد بالا هر کدام اگر به درستی شناسایی نشود بعدا باعث بروز ناهنجاری و پیامد های ناخواسته نسبت به ما خواهد شد.

  • چگونه بفهیم دارای هوش هیجانی مناسب هستیم؟

  افرادی که هوش هیجانی بالا داند بر خلاف دیگر مردم می‌توانند از نظر میزان تحریک پذیری، نا امیدی، سرکوب و اضطراب نسبت به شناخت احساسات خود اطلاعات بهتری داشته باشند. با شناخت هر چه بیشتر خویشتن می‌توانید آمادگی مواجه به شرایط بد را داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم تست هوش هیجانی رایگان بالا را انجام دهید.

  • یک عملی که نشان می‌دهد دارای هوش هیجانی خوبی هستیم نام ببرید؟

  اگر در کاری اشتباهی کردید مسئولیت پذیر باشید. زمانی که شما به توانایی نه گفتن زمانی که به آن نیاز دارید برسید دارای هوش هیجانی مناسبی هستید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  نمایش بیشتر

  نوشته های مشابه

  ‫4 دیدگاه ها

  1. اگر اشتباه نکنم یه مقاله دیگه با همین اسم یا شبیه داشتین درسته؟

  2. خدا وکیلی همه چیو دارین به هوش هیجانی ربط میدین چه ربطی داره خدا وکیلی

   1. سلام احمدرضای عزیز، هوش هیجانی یک مقوله بسیار گسترده است که به تمام جوانب زندگی ما انسان ها ارتباط داره. از زندگی شخصی بگیر تا زندگی خصوصی. به عقیده بسیاری از کارآفرین ها و ثروتمندان جهان، هوش هیجانی مقوله ای جدانشدنی از بحث موفقیته . به همین دلیل ما وظیفه خودمون دونستیم که بیشتر درباره اش به همراهانمون اطلاعات بدیم.

  3. هوش هیحانی در اصل رفتار ما در برخورد با اتفاقات پیرامون است. منتها داخل مقاله در مورد کنترل هوش هیجانی در کارهایی که سختی کاری دارد چگونه قابل کنترل است. بیشتر کار و شغل معمولی اشاره شده است.

  دکمه بازگشت به بالا