دیگر مقالات

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 • دیجیتال مارکتینگ چیست؟

  امروزه برخی مفاهیم وارد دنیای کسب و کار شده است که بسیار پرکاربرد و کلیدی هستند. یکی از این مفاهیم که در عرضه کسب و کار و مدیریت بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، دیجیتال مارکتینگ است. اما بسیاری افراد و حتی صاحبان کسب و کار ها به درستی نمی‌دانند دیجیتال مارکتینگ چیست؟ به طور خلاصه مجموعه اقدامات و ترفندهای بازاریابی و تبلیغات که در آن از فناوری های رسانه های دیجیتال استفاده می‌شود را دیجیتال مارکتینگ می‌گویند. اما این تعریف نیاز به توضیحات تکمیلی دارد و به همین علت در ادامه مطلب به تفصیل به شرح مفهوم دیجیتال مارکتینگ می‌پردازیم.

  دیجیتال مارکتینگ چیست؟

  همان طور که عرض شد در حقیقت به بازاریابی دیجیتال یا همان بازاریابی با استفاده از ابزارهای موجود دیجیتال و ابزارهای تحت وب، دیجیتال مارکتینگ می‌گویند. به عبارت دیگر در تعریف دیجیتال مارکتینگ می‌توان گفت نوعی بازاریابی است که با استفاده ابزارهای الکترونیکی همچون کامپیوتر، تبلت، تلفن و با استفاده از بستر اینترنتی و کانال های دیجیتالی همچون موتورهای جستجوگر، شبکه های مجازی، ایمیل و سایت ها اقدام به برقراری ارتباط با مشتریان فعلی و کسب مشتریان جدید می نماید و در حقیقت نتیجه آن حفظ مشتریان موجود و جذب مشتریان جدید و گسترش بازار برای هر کسب و کاری می‌باشد.

  اهمیت دیجیتال مارکتینگ در دنیای امروز تبلیغات

  از قدیم الایام روش های تبلیغاتی متنوعی برای کسب و کارها وجود داشته است. امروزه بسیاری از این روش ها هنوز استفاده می‌شوند و بسیاری از آن ها نیز جای خود را به روش های تبلیغات و بازاریابی نوین داده اند. روش های تبلیغاتی معمول در بازار امروز عبارتند از: چاپ بنر، تراکت، پوستر، ساخت تابلوهای تبلیغاتی مانند بیلبورد، تابلوهای سر در مغازه ها، تبلیغات در تلویزیون شهری، تبلیغات دیجیتالی مانند قرار دادن بنرهای تبلیغاتی در سایت های معتبر، تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات در شبکه های مجازی که نحوه گزینش هر یک از این تبلیغات بستگی به نوع شغل و مشتریان شما دارد.

  حال به بررسی مبحث اصلی خودمان یعنی دیجیتال مارکتینگ باز می‌گردیم. دیجیتال مارکتینگ یک نوع بازاریابی دیجیتالی است که شیوه های سنتی مانند تبلیغات کاغذی ، تبلیغات رایو و تلویزیون و بیلبوردهای تبلیغاتی را کنار زده و بستر مناسبی برای  یک ارتباط دوسویه بین مشتری و بازاریاب ها را فراهم آورده و با وجود تمایل افراد به استفاده از اینترنت و خریدهای اینترنتی و گرایش به سمت دنیای دیجیتال و برقراری ارتباط سریعتر و موثرتر و به اشتراک گذاری تجربیات مصرف کنندگان توانسته نسبت به تبلیغات سنتی بهتر و موثرتر عمل نماید.

  ثبت نام در دوره هوش هیجانی دکتر یحیی علوی

  سئو برترین راهکار دیجیتال مارکتینگ

  در حقیقت بهترین و مهم ترین روش دیجیتال مارکتینگ سئو یا بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو است. کسب و کارهایی که در صدر نتایج موتورهای جستجو دیده شوند قطعا بیشترین سهم را از بازار دیجیتال صنف خود می‌توانند داشته باشند. با سئو جذب مخاطبان به شکل هدفمند با بهینه ‌سازی سایت صورت می‌گیرد. افرادی که به دنبال کالا، خدمات و یا اطلاعاتی هستند از طریق جستجو می‌توانند به آن برسند. بنابراین سئو سایت به دیده شدن و تبلیغ هر چه بیشتر و بهتر یک سایت کمک می‌کند.

  اهمیت شبکه های اجتماعی

  قطعا در هر کشوری یک یا چند شبکه اجتماعی محبوبیت بیشتری دارند. باید به صورت هدفمند در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته و فعالیت کرد. کاربران فعلی اینترنت بیشتر عضو شبکه‌های اجتماعی هستند و بیشتر وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند. بنابراین راه ‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی می‌تواند بهترین بازدهی را برای یک کسب و کار داشته باشد. میزان موفقیتی که در شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغات وجود دارد، در سایر رسانه‌ها نمی‌توان به آن دست یافت.

  بازاریابی محتوایی

  در حقیقت در این روش با نوشتن محتواهایی که مورد اقبال مخاطبان است می‌توان مخاطب را به سایت کسب و کار کشاند. در بازاریابی محتوا با توجه به نیاز مخاطبان می‌توان محتوا تولید کرد. گاهی نوشتن یک مقاله، نیاز چندین مخاطب را بر طرف می‌کند. همچنین تولید ویدئوهای آموزشی به دلیل جذابیت بیشتر مخاطبان را ترغیب می‌‎‎کند و نیاز آنها را در قالب یک فیلم رفع می‌‌کند.

  ایمیل مارکتینگ

  برخی به اشتباه می‌پندارند ارزش بازاریابی ایمیلی کم شده است. این در حالی است که تمامی کسب و کارهای موفق همچنان از ایمیل مارکتینگ بهره می‌برند. بازاریابی با ایمیل ضامن موفقیت هر کسب و کار آنلاین است. ایمیل مارکتینگ شبیه به بازاریابی محتوا است و نکته مهم آن این است که با کمترین هزینه می‌تواند بازدهی بالایی داشته باشد.

  موسسه کسب و کار آیا دوره دیجیتال مارکتینگ برگزار می کند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  نمایش بیشتر

  نوشته های مشابه

  دکمه بازگشت به بالا