مقالات مهارت های فردی

شخصیت شناسی و تیپ شخصیتی اشکال هندسی

 • شخصیت شناسی و تیپ شخصیتی اشکال هندسی تنها در حوزه طراحی و گرافیک و رنگ محدود نمی‌شود. بلکه در علم روانشناسی شخصیتی برای شناخت افراد و پی بردن به سلایق و علایق شخصیتی و نیز مهارت‌های فردی در  حوزه رفتاری آنها از روش شکل هندسی برای پی بردن به شخصیت افراد استفاده می‌شود. دانستن این علم به ما کمک می‌کند در بهبود مهارت های فردی و سازمانی در امور شغلی به موفقیت‌های بالایی دست پیدا کنیم. اما قبل از شروع بحث لازم است با شخصیت شناسی آشنا شویم سپس با معرفی تیپ های شخصیتی و رفتار آنها به معرفی تیپ اشکال هندسی آشنا شویم.

  در انتهای مقاله از شما دعوت می‌کنیم با شرکت در آزمون های رایگان شخصیت شناسی به شکل و نوع روحیات فردی خود پی ببرید و در صورت نیاز نسبت به اصلاح و بهبود آنها اقدام کنید. شخصیت شما تاثیر بالایی در موفقیت‌های شغلی دارد و از اهمیت بالایی در امور اجتماعی و کاری افراد دارد.

  شخصیت شناسی چیست؟

  شخصیت یعنی به تمام رفتارهای فردی یک شخص در مواجه با شرایط مختلف محیطی و شغلی گفته می‌شود. اما شخصیت شناسی در تعریف خود به مجموعه ای از دانش روانشناسی گفته می‌شود، که کمک می‌کند به روحیات و سلایق شخصیتی افراد پی ببریم. ارتباط موفق یک فرد چه در امور اجتماعی و خانوادگی و چه در امور شغلی و فروش وابسته به شناخت کامل از خود می‌باشد. پیشنهاد می‌کنیم برای شناخت بهتر معنی شخصیت شناسی دوره شخصیت شناسی را مطالعه کنید.

   

  آشنایی با تیپ های شخصیتی

  آشنایی با تیپ های شخصیت شناسی :

  تیپ‌های شخصیتی هر کدام داری مباحث اجمالی می‌باشد که خارج از حوصله این مقاله می‌باشد. اما با گذری کوتاه بر تیپ شخصیتی مختلف به شما کمک می‌کنیم بعد از ” شناخت تیپ شخصیتی” خود بتوانید با شناخت شکل هندسی شخصیتی به مهارت فردی خود و معایب و مزایا آن جهت بهبود و ارتقای آن اقدام کنید.

  ثبت نام در دوره هوش هیجانی دکتر یحیی علوی
  • تیپ شخصیتی ISTP افرادی درونگرا و پر از رمز و راز هستند.

  افراد دارای تیپ شخصیتی ISTP با روش های حساب شده و دقیق موانع و مشکلات را حل می‌کنند. سلسله مراتب اداری برای آن ها تعریف شده نیست و خود را ملزم به رعایت این قوانین نمی‌دانند. قدرت ریسک پذیری افراد دارای تیپ شخصیتی ISTP بالاست و ممکن است مقررات را رعایت نکنند.

  افراد دارای تیپ ISTP انعطاف پذیر هستند و قدرت ریسک پذیری بالایی دارند. در هنگام استرس، به راحتی می‌توانند آرامش خود را حفظ کنند. بواسطه ی اینکه افرادی عملگرا هستند، تمایل دارند با ابزار و وسایل سر و کار داشته باشند و کار کنند. زمانی با شخص دیگر همکار می‌شود که احساس کند آن فرد، توانایی، تخصص و دانشی بیشتر از خود آن شخص داشته باشد. در تصمیم گیری ها احساس را دخیل نمی‌کند و با منطق خود تصمیم می‌گیرد.

  •  تیپ شخصیتی ISFP افرادی درونگرا و آرام هستند.

  این افراد تمایل دارند تا زندگی آن ها فارغ از چالش باشد. نیاز های دیگران بر نیاز های این افراد با این تیپ شخصیتی اولویت دارد. بواسطه ی اینکه افرادی درونگرا هستند، رازدار های بسیار خوبی هستند. تیپ شخصیتی ISFP افرادی هستند به شدت مسئولیت پذیر که کار ها را با اشتیاق انجام می دهند.

  خود ابرازی کمی دارند و نمی توانند خود را آنگونه که هستند ابراز کنند. برخلاف تیپ شخصیتی ISFP در لحظه زندگی می کنند و برای آینده خود برنامه خاصی ندارند. این افراد در کوتاه مدت می توانند برنامه های خیلی خوبی را پیاده سازی کنند. سرپرست بودن برای آن ها کفایت می کند و علاقه ای به رهبر بودن و یا کنترل کردن دیگران ندارند.

   

  • تیپ شخصیتی ISTJ افرادی درونگرا هستند و در عین حال جدی و پر تلاش.

  افراد دارای تیپ شخصیت شناسی ISTJ نظم و دیسیپلین خاصی در کار خود دارند و این نظم را هم در کار و هم در زندگی آن ها به راحتی مشاهده می کنیم. افراد دارای تیپ شخصیت شناسی ISTJ افرادی کاملا منطقی هستند؛ تابع قوانین هستند و از دیگران هم همین انتظار را دارند که آن ها هم به قوانین احترام بگذارند.

  افراد دارای تیپ شخصیتی ISTJ انتظار دارند تا نظم سازمانی به طور تمام و کمال رعایت شود؛ تیپ شخصیت شناسی ISTJ به تنهایی و به طور مستقل می تواند کار ها را به پیش ببرند. افراد دارای تیپ شخصیت شناسی ISTJ در کار های خود انعطاف ندارند و بسیار سختگیر هستند. بسیار ریزبین و دقیق هستند و جزئیات را به خاطر می سپارند

  •  تیپ شخصیتی ESTP افرادی هستند برونگرا که به شدت به دنبال پایان کار و نتیجه هستند.

  این تیپ شخصیتی بسیار خلاق و مبتکر هستند.در زمان استرس با نهایت خونسردی خود عمل می کنند و می توانند خود را مدیریت کنند. تیپ ESTP به آینده و برنامه ریزی در آینده اعتقاد ندارد و در حال زندگی می کند. افرادی منطقی و بسیار پر تلاش هستند که قادر هستند تا به خود انگیزه دهند.

  افراد دارای تیپ ESTP از نظریه پردازی و تئوری ها دوری می کنند و به راحتی می توانند برای مسائل راه حل پیدا کنند. تیپ ESTP مذاکره کنندگان بسیار خوبی هستند و با سیاست رفتار می کنند. افراد دارای تیپ ESTP این توانایی را دارند تا نظرات مختلف را همگرا کنند. در عین حال که رفتاری دوستانه دارند، می توانند رُک و قاطع باشند.

  • تیپ شخصیتی ISFJ درونگرا، قابل اعتماد و محتاط هستند.

  تیپ شخصیتی ISFJ می خواهد برای دیگران مثمر ثمر باشد و همواره سعی دارد تا به دیگران کمک کنند. تیپ شخصیت شناسی ISFJ بسیار متعهد و با ثبات هستند. افراد دارای تیپ شخصیتی ISFJ افراد واقع گرا و واقع بینی هستند که دوستان آن ها آرام و بی ادعا هستند. از نظر تیپ شخصیتی افرادی هستند که کاملا قابل پیش بینی هستند و مقررات و کارهایی که از آن ها خواسته شده را بدون اندک کم و کاستی، انجام می دهند.

  • تیپ شخصیتی ESFJ فردی برونگرا هستید و علاقه به ارتباط با مردم هستید.

  افراد دارای تیپ شخصیتی ESFJ می خواهند به دیگران و دوستان خود کمک کنند؛ همچنین خواستار تأیید شدن از طرف دیگران هستند و برایشان مهم است که دیگران آن ها را مورد ستایش و تمجید قرار دهند. تیپ شخصیت شناسی ESFJ به جزئیات خیلی دقیق توجه می کنند و اهمیت می دهند و بسیار نکته سنج هستند. افراد دارای تیپ شخصیت شناسی ESFJ مسئولیت پذیری بالایی دارند و کاری که بر عهده ی آن ها قرار می گیرد را تا حصول نتیجه ی نهایی انجام می دهند.

  افراد دارای تیپ شخصیت شناسی ESFJ فردی اجتماعی است که با اطرافیان و مردم ارتباط زیادی دارند و سعی دارند همه را از خود راضی نگه دارند و از قضاوت شدن به شدت می هراسند. افراد دارای تیپ شخصیت شناسی ESFJ همواره دوست دارند بابت تلاش هایشان از آن ها قدر دانی شود و برای خود باید ها و نباید های زیادی تعریف کرده اند و افرادی بسیار قابل اعتماد هستند و نسبت به اطرافیان و کار خود وفاداری بالایی دارند.

  خصوصیات دیگر تیپ های شخصیتی :

  • تیپ شخصیتی ESTJ افرادی هستند برونگرا و البته عملگرا که برای به انجام و پایان رساندن امور در سازمان، بهترین افراد هستند.
  •  تیپ شخصیتی INFP  درونگرا هستند و از بروز دادن خود واحساساتشان امتناع می‌کنند.
  •  تیپ شخصیتی ENFJ  افرادی برونگرا هستند و عاشق برقراری ارتباط با اطرافیان هستند.
  • تیپ شخصیتی INFJ افرادی هستند درونگرا، ساکت و کم حرف و شهودی.
  • تیپ شخصیتی INTP افرادی درونگرا و ساکت هستند و مستقل عمل می‌کنند.
  • تیپ شخصیتی ENFP اهل معاشرت و رفت و آمد، خونگرم و برونگرا هستند.
  • تیپ شخصیتی INTJ مستقل هستند و کارها را به روش خود انجام می‌دهند.
  • تیپ شخصیتی ENTJ افرادی پر انرژی هستند و بسیار مسئولیت پذیر.
  • تیپ شخصیتی ENTP فردی برونگرا است که برای انجام کارها پشتکار و انرژی بسیاری دارد.

   

  شخصیت شناسی و تیپ شخصیتی

  آشنایی با شخصیت شناسی اشکال هندسی

  • تیپ شخصیت منحنی :

  خلاق و عاشق هنر هستند. دنبال کارای جدید و متفاوتی هستند و از نظم و ترتیب که کسالت آور است دوری می‌کنند. در مسئولیت پذیری افرادی دارای ایده پرداز برای انجام بهتر آن هستند. پیشرفت آنها در هنر بسیار بالاست. اگر شما می‌بینید به اشکال راست و هندسی خط کشی علاقه ندارید بدانید تیپ شخصتی شما منحنی است. سعی کنید متناسب با تیپ شخصیت هندسی خود وارد کار و مسئولیت پذیری شوید و خود را محدود نکنید. زیر به مرور باعث دلزدگی و نابود شدن انرژی خلاقیت شما خواهد شد.

  • تیپ شخصیت مستطیل :

  این افراد عاشق نظم و ترتیب هستند. بسیار اصول گرا هستند و نظم و ترتیب برای آنها اهمیت بالایی دارد. در امور تیمی برای سازماندهی آنها بسیار دقیق عمل می‌کنند. انجام کارها با زمانبندی درست و بر اساس ساعت و سر قرار است. در ورود به یک کاری تمام قواعد آن را بررسی می‌کنند. در مسئولیت پذیری بسیار دقیق هستند و وست دارند آن کار به نحو حسن درست انجام شود. به والد درون خود بسیار وابسته هستند و شاید یک دلیلی که باعث می‌شود اطرافیان کمی از دست آنها ناراحت شوند به این دلیل است.

   

  تست رایگان تیپ شخصیتی mbti

   

  • تیپ شخصیت دایره :

  خیلی اجتماعی و خوش مشرب هستند. در کنترل امور و کارها سعی می‌کنند با صحبت کردن و مذاکره آن را تحت کنترل در آوردند. از لحن‌های خشن استفاده نمی کنند، و ارتباط عالی از اولویت‌های زندگی آنها هست. اگر وظیفه ای به آنها محول شود مسئولیت پذیری بالایی دارند. کمال طلبی برای شکل دایره بهترین تعریف است. شخصیت این افراد برونگرایی و پرانرژی هستند و تنها زمانی که به آنها اجازه دهید صحبت کنند می توانند روحیات و علایق فردی خود را نشان دهند.

  تیپ شخصیتی دایره شخصی عاشق خنده و تفریح در محیط کار است. یک قصه گو و ارتباط دهنده دلسوز و همدل است. دنبال درپیری و تقابل با دیگران نیستند. با کلمه نه گفتن مشکل دارند و عادت دارن برخی مواقع مسایل را شخصی کنند. وقتی ناراحت و عصبانی هستند دوست دارند سکوت کنند. عاشق و حافظ صلح در بین جامعه هستند.

  تیپ شخصیت دایره به پویایی تیم توجه دارند و در ایجاد روابط و تیم برتر هستید. حس شدید همدلی ، آنها را به یک کاتالیزور طبیعی مدیریت تغییر تبدیل می کند. نه تنها همدلی نشان می دهند، بلکه می توانید همدلی را نیز تقویت کنید. تیپ شخصیت دایره در وادار کردن مردم به دیدن دیدگاه های دیگر خوب هستید.

   

  • تیپ شخصیت مثلث :

  این افراد بسیار هدفگرا و با برنامه هستند. قبل از انجام هر کاری ابتدا برنامه ریزی کرده و سپس به کار خود مشغول می‌شوند. به برنامه های بزرگ و کلان اهمیت می دهند و  مسائل خرد چندان اهمیتی برای آنها ندارد. اگر در کاری مسئولیت پذیر باشند آن را به نحو احسن انجام می‌دهند. افراد دارای تیپ مثلثی دارای تفکر برنامه ریزی شامل بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت هستند . برای همین است این افراد در کارهای خود کمتر دچار شکست و ناکامی می‌شوند.
  تیپ شخصیتی مثلث با اعتماد به نفس بالا و متمرکز، صریح و دنباله رو موفقیت در کار هستند. فردی چند کاره با انگیزه بالا هستند. عاشق بحث و جدال هستند. از باختن متنفر هستند و به ندرت دنبال عذرخواهی هستند.  مقاله عزت نفس چیست؟ را مطالعه کنید.
  افراد دارای تیپ شخصیتی مثلث یک تصمیم گیرنده مطمین و در عین حال سریع هستند. افرادی که به عنوان مدیر با تیپ شخصیتی مثلث هستند باید روی مهارت های تفویض اختیار، مهارت رهبری یا لیدر شیپ سازمانی را آموزش دیده و آن را تقویت کنند.
  • تیپ شخصیت مربع :

  آرام و مرتب و منظم هستند. بسیار محاط در انجام کار هستند و دوست دارند در محیط های پایدار و آرام فعالیت کنند. بی نظمی دشمن این تیپ شخصیتی است و روی اعصاب و توان آنها تاثیر بالایی دارد. مسئولیت پذیری بالایی دارند و هر کاری که به آنها محول شود به نحو احسن انجام می‌دهند. در انجام کارها اگر به موقع نرسند در خلوت و تنهایی خود در آرامش فردی به اتمام آن مشغول می شوند. این افراد مسئولیت پذیری بالایی دارند و گزینه مناسبی برای امور شغلی می‌باشد.

   

   

   


  پرسش و پاسخ :

  نادرترین تیپ شخصیتی کدام است؟

  تیپ شخصیتی INFJ به دلیل اینکه درونگرا، شهودی و احساسی و قضاوتی هستند از نادرترین تیپ‌های شخصیتی محسوب می‌شود که تنها 1.5 درصد جمعیت دنیا را شامل می‌شود. دیگر تیپ های نادر دنیا شامل 2 درصد مردم دنیا هستند شامل :

  • INTJ
  • ENTJ
  • ENFJ
  • ENTP

  شخصیت مربعی در یک کلام چه خصوصیاتی دارد؟

  منطقی، متوالی، تحلیلی، دقیق گرا و سازمان یافته تر هستید. شخصیت مربع نظم را دوست دارد . از غافلگیری بیزار است و یک شخص قابل اعتماد و مسئولیت پذیر است.

  بیشترین تیپ شخصیتی کدام است؟

  ISTJ بیشترین تیپ های شخصیتی در بین مردم دنیا هستند.

  رایج ترین تیپ شخصیتی زنان چیست؟

  حدود 0.5 درصد از جمعیت زنان را تیپ شخصیتیINTJ  تشکیل می‎‌دهد. مخالف این تیپ شخصیتی در بین مردان INFJ  است.

  چرا شکل هندسی مربع از دایره بهتر است؟

  به دلیل اینکه دایره‌ها نسبت به مربع ها کند و عموما احساسی‌تر هستند.

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  نمایش بیشتر
  یکساعت اول دوره زبان بدن را رایگان ببینید دوره زبان بدن و چهره شناسی

  نوشته های مشابه

  دکمه بازگشت به بالا