معرفی شخصیت

زندگینامه جف بزوس

کارآفرین آمریکایی “جف بزوس” موسس و مدیر ارشد اجرایی سایت آمازون، صاحبِ روزنامه‌ی واشنگتن پست، و بنیان گذارِ شرکت گشت و گذار فضاییِ Blue Origin است. او ثروتمندترین فرد در دنیاست.

جف بزوس کیست؟

متولد شده در سال ۱۹۶۴ در نیومکزیکو، بزوس از جوانی عاشق کامپیوتر بود و مدرک خود را در رشته های علوم کامپیوتر و مهندسی برق، از دانشگاه پرینستون دریافت کرد. پس از فارق التحصیلی او در بازار بورس مشغول به کار شد و در سال ۱۹۹۰ جوان ترین معاون رئیسِ شرکت سرمایه گذاریِ D.E. Shaw بود.

چهار سال پس از آن بزوس از شغل پر درآمد خود استعفا داد تا Amazon.com را تاسیس کند، سایت فروش اینترنتی کتاب که تبدیل به یکی از بزرگترین فروشنده های جهان شد.

در سال ۲۰۱۳ بزوس روزنامه‌ی واشنگتن پست را خرید و در سال ۲۰۱۷ شرکت فروشنده‌ی مواد غذایی Whole Foods را به دارایی های خود اضافه کرد.

 

خانواده‌ی جف بزوس

جف بزوس در تاریخ ۱۲ ژانویه‌ی سال ۱۹۶۴ در البوکرکیِ نیومکزیکو در خانواده‌ی مادر ۱۷ ساله اش جکلین گیس جورجنسون، و پدرش تِد جورجنسون به دنیا آمد. این دو کمتر از یک سال با یکدیگر زن و شوهر بودند، و پس از جداییشان، وقتی جف ۴ ساله بود مادرش با مایک بزوس، یک مهاجرِ کوبایی ازدواج کرد و فامیلیِ جِف را به “بزوس” تغییر داد.

 

تحصیلاتِ جف بزوس

بزوس در سال ۱۹۸۶ در رشته‌ی علوم کامپیوتر و مهندسی برق از دانشگاه پرینستون فارغ‌التحصیل شد.

او از سنین کم علاقه‌ی زیادی به فهمیدنِ طرز کارکردِ وسایل مختلف داشت و گاراژِ خانه‌ی پدر و مادرش را تبدیل به آزمایشگاهی کرده بود که در آن اجزای وسایل الکتریکیِ خانه را از هم جدا میکرد و پس از فهمیدنِ نحوه‌ی کارکردش دوباره آنها را سر هم میکرد.

او در نوجوانی به همراه خانواده‌اش یه میامی نقل مکان کرد و در آنجا عشقش به کامپیوتر ایجاد شد و رشد کرد. او بعنوانِ شاگرد اول کلاس از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد و سپس در دانشگاه پرینستون مشغول به تحصیل شد.

جف بزوس

فعالیات او در زمینه‌ی مالی

پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه پرینستون، بزوس در چند شرکت بورسی، از جمله شرکت های فیتِل، بَنکرز تراست و D.E.Shaw مشغول به کار شد.

در سال ۱۹۹۰ بزوس جوان ترین معاون رئیسِ شرکت سرمایه گذاریِ D.E. Shaw شد.

با وجود موفقیتِ بسیار او در زمینه‌ی بورس، بزوس تصمیم گرفت از شغل خود استعفا دهد و کاری در زمینه‌ی فروش آنلاین شروع کند. او در سال ۱۹۹۴ از شغلش استعفا داد، به شهر سیاتل نقل مکان کرد و برای استفاده از پتانسیلی که در فروش اینترنتی می دید، یک کتابفروشیِ اینترنتی را راه اندازی کرد.

 

موسس و مدیر عاملِ Amazon.com

بزوس در ۱۶ جولای سال ۱۹۹۵، پس از اینکه از ۳۰۰ عدد از دوستان و آشنایانش درخواست کرده بود سایتش را امتحان کنند، Amazon.com را افتتاح کرد. او نام آمازون را از نامِ رودخانه‌ی آمریکای جنوبی انتخاب کرد.

موفقیت اولیه‌ی شرکت غیر قابل باور بود. سایت آمازون موفق شده بود در ۳۰ روز اول راه اندازی، بدونِ هیچگونه تبلیغات وسیع، در سراسرِ آمریکا و ۴۵ کشورِ دیگر کتاب بفروشد. طی فقط دو ماه میزان فروش به ۲۰ هزار دلار در هفته رسید، و این رشدی فراتر از چیزی بود که بزوس و تیمِ کوچکش پیش بینی کرده بودند.

سهام شرکت آمازون در سال ۱۹۹۷ بطور عمومی به فروش رسید و برای بسیاری این سوال ایجاد شد که آیا آمازون میتواند با شروع کار رقبا جایگاه خود را حفظ کند یا نه. دو سال پس از آن نه تنها آمازون جایگاه خود را حفظ کرد، بلکه با کنار زدنِ تمامِ رقبا تبدیل به فروشنده‌ی برتر اینترنتی شد.

بزوس در سال ۱۹۹۸ سی‌دی ها و ویدیو ها را نیز به کالا های قابل خریداری از آمازون اضافه کرد و مدتی پس از آن با همکاری با شرکت های بسیاری به فروشِ لباس، وسایل الکترونیکی، اسباب بازی، و غیره نیز پرداخت.

در دورانی که بسیاری از وب‌سایت ها ورشکسته شدند، فروش سالانه‌ی آمازون از ۵۱۰ هزار دلار درآمد در سال ۱۹۹۵ به بیش از ۱۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ رسید.

در سال ۲۰۱۸ بزوس اعلام کرد که بخش خدماتیِ آمازون پرایم بیش از ۱۰۰ میلیون عضو دارد که ماهانه حق عضویت پرداخت می کنند.

در سپتامبر ۲۰۱۸ شرکت آمازون بیش از ۱ تریلیون دلار ارزش گذاری شد، و دومین شرکتی بود که توانست فقط چند هفته پس از شرکت Apple این رکورد را از آن خود کند.

در پایانِ سال ۲۰۱۸ آمازون اعلام کرد که قصد دارد حداقل درآمد کارمندانش را به ۱۵ دلار در ماه افزایش دهد، اما همچنان اعتراضات بسیاری به این شرکت در زمینه‌ی حقوق کارمندی وارد می شود.

 

کیندل

آمازون در سال ۲۰۰۷ “کیندل” را وارد بازار کرد، یک کتابِ دیجیتال که به مصرف کننده تواناییِ خرید، دانلود، نگهداری و خواندن کتاب را می دهد.

جف بزوس در سال ۲۰۱۱ با معرفیِ “کیندل فایر” وارد بازار تبلت ها شد. سپتامبرِ پس از آن، از “کیندل فایر HD” بعنوان رقیبِ ipad ِ شرکت Apple ، رونمایی کرد.

بزوس در مصاحبه‌ای با ABC News گفت: “ما بهترین تبلت را برای یک سطح قیمتی خاص نساخته‌ایم. ما بهترین تبلت را برای هر سطح قیمتی ساخته‌ایم.”

 

مغازه های Whole Foods

بزوس همیشه قصد داشت به بازار مواد غذایی هم وارد شود و در نتیجه آمازون در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که مغازه های زنجیره‌ایِ Whole Foods را به قیمتِ ۱۳.۷ میلیارد دلار، با پول نقد خریداری کرده است.

جف بزوس

روزنامه‌ی واشنگتن پست

در ۵ آگوست سال ۲۰۱۳، بزوس با خریدِ روزنامه‌ی واشنگتن پست به قیمت ۲۵۰ میلیون دلار، بار دیگر بر سرِ زبان ها افتاد.

با این خرید، واشنگتن پست که در ۴ نسل در اختیار خانواده‌ی گراهام بود از خانواده‌ی آنها خارج شد.

گراهام در توضیح تصمیم فروشش گفت: “واشنگتن پست می توانست به شکل قبلی به کار خود ادامه دهد و زنده بماند، ولی ما نمیخواستیم فقط زنده بمانیم. من نمی گویم با این فروش موفقیتمان صد درصد است، ولی میدانم احتمالِ موفقیت بسیار بالاتری دارد.”

جف بزوس و Blue Origin

در سال ۲۰۰۰ جف بزوس شرکت Blue Origin را پایه گذاری کرد، شرکتی با هدف ساخت به صرفه‌ی وسایل سفر فضایی، به طوری که آن را برای مشتری های معمولی امکان پذیر سازد. این شرکت برای یک دهه و نیم بدون اینکه دنیا از آن خبر داشته باشد کار میکرد.

جف بزوس در سال ۲۰۱۶ از خبرنگاران برای بازدید از مقر شرکت در واشنگتن دعوت کرد. بزوس برای آنها از هدف سفرِ همه‌ی انسان ها به فضا و حتی زندگی کردن بشر در فضا صحبت کرد و همچنین گفت قصد دارد با فروش سالانه‌ی ۱ میلیارد دلار از سهامِ آمازون، به اهداف این شرکت برسد.

در آگوستِ سال ۲۰۱۹ ناسا اعلام کرد که Blue Origin یکی از ۱۳ شرکتی است که برای همکاری با آنها در ۱۹ پروژه‌ی مربوط به سفر به کره‌ی ماه و مریخ انتخاب شده است.

درآمد و ثروت بزوس

در آگوستِ ۲۰۱۹ بلومبرگ و فوربز هر دو ارزشِ داشته های جف بزوس را چیزی در حدود ۱۱۰ میلیارد دلار تخمین زدند و او بدین ترتیب در صدر لیست ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفت.

بزوس از سال ۱۹۹۸ تا کنون درآمدِ ثابتِ ۸۱۸۴۰ دلار در سال را داشته است و هیچ سودی از سهام کسب نکرده است، با این حال ارزش سهام او از شرکت آمازون در ارزش دارایی هایش حساب میشود.

اگر او درآمد ناشی از سهامش را دریافت میکرد، چیزی حدود ۲۶۰ میلیون دلار در روز درآمد داشت.

به ما بگو چطور هستیم ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. جف بزوس رو میشه اولین فردی دونست که به کسب و کار آنلاین شکل دیگری داد و این نوع کسب و کار رو وارد زندگی تمام جهانیان کرد .
    خوشحال میشیم از سایت ما که در زمینه کسب و کار آنلاین هم هست دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا