مقالات مدیریت و رهبریمقالات مهارت های فردی

10 عامل موفقیت مدیران از نظر پیتر دراکر

 • پیتر دراکر یکی از برترین و برجسته ترین نویسندگان و اساتید عصر حاضر در حوزه مدیریت است. او اولین کسی بود که توانست تئوری های موفقیت مدیران را به یک شاخه جدی در این امر بدل نموده و تحولی عظیم در شیوه های مدیریتی ایجاد نماید.

  پیتر دراکر کیست؟

  بسیاری او را پدر علم مدیریت نوین می‌نامند. او در سال 1909 میلادی چشم به جهان گشود و در سال 2005 با فوت خود بسیاری از مردم جهان را در اندوه فرو برد، زیرا او در کتاب ها و مطالبی که تدریس می‌نمود تاکید بسیاری بر مسئله روابط انسانی در مدیریت داشت که همین موضوع باعث مورد توجه قرار گرفتن او شد. او در طول زندگی 70 ساله‌اش انقلابی در نحوه مدیریت کسب و کارها ایجاد نمود که تحولات بسیاری را از جمله توانمندسازی، غیر متمرکزسازی و خصوصی‌سازی را تحت تاثیر قرار می‌داد. در ادامه مطلب ” 10 عامل موفقیت مدیران از نظر پیتر دراکر “ با مدرسه کسب و کار آیا همراه باشید.

   

  10 عامل موفقیت مدیران از نظر پیتر دراکر

  پیتر دراکر جز نخستین افرادی بود که صحبت از ظهور جامعه اطلاعاتی به میان آورد و در مورد آن سخنرانی نمود. آنچه او را از دیگران متمایز می‌کرد سبک وی در ساده بیان نمودن مسائل پیچیده مدیریتی و استراتژی های پیچیده کسب و کار بود. این موضوع در سراسر جهان با استقبال بسیاری مواجه گردید و باعث شد تا توجه ویژه تری از سوی مدیران کسب و کارها و نهاد های اجتماعی متعدد به سوی وی جلب گردد. تاثیر دیدگاه‌ها و نظرات مهم مدیریتی وی روزانه در بسیاری از تصمیم گیری های سیاسی و تعداد بیشماری از کسب و کارها قابل مشاهده است و این موضوع است که ارزش آنچه او به آن اعتقاد داشت را بیشتر و بیشتر می‌نماید.

  ثبت نام در دوره هوش هیجانی دکتر یحیی علوی

  10 راز موفقیت مدیران و کارآفرینان از نظر پیتر دراکر

  خود توسعه ای را همیشه تمرین کنید

  خود توسعه ای بودن نکته مهم اکثر آموزه های پیتر دراکر است. شما باید همیشه درباره زندگی خود فکر کنید، چه هم اکنون و چه برای آینده‌تان. فقط به کار کردن فکر نکنید، به زندگی بیرون از حوزه کار خود هم فکر کنید. ببینید در زندگی شخصی تان چه چیزی درست کار می‌کند و چه چیزی مشکل دارد. پیدا کنید چه چیزهایی را باید اضافه نموده و چه مواردی را باید حذف کنید. اگر می‌خواهید در کارتان پیشرفت کنید، مهارت های خارج از شغل خود را نیز توسعه دهید.

  حواستان به کارکنانتان باشد

  همیشه نسبت به کارکنان خود دقت داشته و حواستان به آن‌ها باشد. هر کسب و کاری با هر نوع فعالیت در نهایت به واسطه عملکرد کارکنانش پیشرفت می‌کند و اگر آن ها راه اشتباه بروند دیر یا زود شما هم منحرف خواهید شد. برای مطالعه بیشتر مقاله مدیران خوب چگونه کارمندان خود را تشویق می کنند. را مطالعه کنید.

   

  یک شغل موازی یا به عبارت دیگر شغل دوم داشته باشید

  پیتر دراکر یکی از حامیان و طرفداران برخورداری از شغل دوم کنار شغل اصلی است. مشاغلی مانند تدریس، نویسندگی و یا فعالیت در سازمان های غیر انتفاعی. او همیشه همه را تشویق می‌کند تا کاری کم و بیش مشابه کار اصلی خود اما خارج از محیط کار اصلی دست و پا کنند. به طور مثال یک وکیل می تواند زمانی که در یک شرکت دولتی کار کند، در یک شرکت غیر دولتی هم فعالیت داشته باشد.

  توصیه او این است که ضمن اینکه در محیط اصلی کار خود هستید، به دنبال یک شغل موازی نیز باشید. فکر کنید، بگردید و پیدا کنید که چقدر این موضوع با ارزش ها، تحصیلات و تجربیات شما جور در می‌آید و برای اینکه چنین تغییری را در زندگی خود ایجاد کنید به چه مواردی نیازمند هستید.

  خودتان را با تیم درگیر کنید

  زمانی که قصد دارید تا تیمی برای خود انتخاب کنید، سعی کنید بهترین استعدادها را انتخاب نمائید. آنچه برای هر سازمان و مجموعه ای لازم است افراد با استعداد هستند. دست به کار شوید و بالاترین استعدادها را برای سازمان خود استخدام کنید. این راز موفقیت کسب و کار شما است. پیشنهاد می‌شود مقاله سازماندهی و تیم سازی را مطالعه کنید.

  نقاط قوت خود را شناسایی و توسعه دهید

  دراکر معتقد است با توجه به تجربه ای که در چند سال زندگی‌اش اندوخته است، بسیاری از مردم نسبت به نقاط قوت خود آگاهی ندارند و اگر از آن ها در این باره سوال شود، تعداد کمی پاسخ خواهند داد. خودتان را زیر نظر بگیرید و ببینید در انجام چه اموری نسبت به بقیه برتری دارید، این موارد نقاط قوت شما هستند.

  شما باید بدانید در کار و خارج از کارتان در چه زمینه‌هایی بهتر عمل می‌کنید. کشف این موارد به شما کمک خواهد کرد تا روی نقاط قوت و شایستگی های خود تمرکز نموده و موارد جدیدی را در خود کشف کنید تا بتوانید از آن‌ها بهره ببرید. برای افزایش مهارت فردی خود می‌توانید در دوره مهارت فردی مدرسه آیا شرکت کنید.

  انجام تست های روانشناسی نظیر تست آی کیو و تست هوش هیجانی به شما کمک میکند بهتر به شناخت احساسات و تفکر خود پی برده تا تصمیمات بهتری بگیرید.

  حس بخشندگی را در خود بکار گیرید

  پیتر دراکر همیشه اظهار داشته که اعتقاد او این است که بخشش و سخاوت لازمه هر زندگی است. هر مدیر می‌بایست استعدادها و زمانش را به صورت فعالیت های داوطلبانه به اشتراک بگذارد. این کار فواید بسیاری از جمله گسترش دایره دوستان و همکاران و عمیق‌تر شدن معنای زندگی برای شما به ارمغان می‌آورد. همیشه به دنبال راه‌هایی باشید تا سخاوت خود را به نمایش بگذارید.

  بیشتر به دنبال توسعه اختلاف ها باشید تا توافق ها

  تا زمانی که اختلاف نظرهایی وجود دارد سعی کنید تصمیم گیری نکنید. اختلافات برای ما بسیار مفید هستند زیرا باعث می‌شوند قوه تخیل ما به کار گرفته شده و به گزینه های دیگر نیز که هیچ وقت فکر نمی‌کردیم هم فکر کنیم. زمانی که اختلافی پیش آمد سریعا تصمیم نگیرید، فکر کنید، به راه های جایگزین توجه نموده و بررسی کنید که این اختلاف کلا از کجا بوجود آمده است. برای پی بردن به اهمیت این بحث می توانید مقاله DQ شرافت رهبری را مطالعه کنید.

  این را بدانید که زمان شما را به کدام سو می برد

  برای اینکه زمان خود را مدیریت کنید باید بدانید که زمان شما در طول روز صرف چه کارهایی می‌شود. یک راه که شما می‌توانید دریابید زمان خود را صرف چه می‌کنید این است که کارهایی را که می‌کنید ثبت کنید. حافظه‌تان به شما می‌گوید شما زمان خود را جایی صرف کرده‌اید که درست بوده است، اما حافظه اغلب اشتباه می‌کند.

  یادگیری و آموزش

  از دید پیتر دراکر، یادگیری و آموزش نقش کلیدی در زندگی کاری و شخصی شما بازی می‌کند. او معتقد است زمانی که تحصیلات رسمی ما پایان می‌یابد نباید یادگیری را متوقف کنیم و تا می‌توانیم بر اطلاعات و آموزه های خود بیفزاییم. او یک توصیه برای همه دارد و می‌گوید که همه باید مطالب را مانند یک معلم فرا بگیرند، زیرا هیچ کس وقتی می خواهد مطلبی را آموزش دهد آن را بهتر از یک معلم یاد نمی‌گیرد. بهترین راه برای پیش بینی آینده این است که آن را با دستان خود بسازید و یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای ساخت آینده این است که مدام در حال آموزش باشید.

  شرکت در دوره آموزش مدیر عاملی CEO یکی از روش های عالی برای یادگیری و افزایش مهارت های مدیریت سازمان است که به شما کمک می کند بتوانید در مدت کوتاهی سازمان خود را به بهره وری و موفقیت های بالایی برسانید. چرا در آموزش مدیر عاملی شما مهارت هایی نظیر مدیریت زمان و ابزارهای بهبود بهره وری، آشنایی با سبک و مدل های مختلف کوچ سازمانی، اولویت بندی دپارتمان ها، اندازه گیری سطح مهارت کارکنان، مدل رهبری، روش ایجاد انگیزه و حفظ آن، مهارت های تیم سازی و تیم داری، و غیره آشنا خواهید شد.

  برای یک پایان برنامه ریزی کنید

  سعی کنید تا برای یک پایان برنامه ریزی کنید. مدت زمانی را برای تعهد خود مشخص کنید و حد و مرزهایی برای آن تعیین کنید. اگر فکر می‌کنید زمان کافی برای تمام کردن کاری که شروع کرده‌اید ندارید، اصلا آن را شروع نکنید. برای هر کاری که آغاز می‌کنید یک مکانیزم بازبینی تهیه کنید تا بتوانید تصمیم بگیرید که آن کار را متوقف نموده، تغییر مسیر داده یا همان راه قبلی را بروید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای
  نمایش بیشتر
  یکساعت اول دوره زبان بدن را رایگان ببینید دوره زبان بدن و چهره شناسی

  نوشته های مشابه

  ‫4 دیدگاه ها

  1. بسیار عالی دید مخاطب رو با مقاله های خوبتون ۳۶۰ درجه میکنید ممنون از تلاشتون

   1. با سلام و ممنون از همراهی صمیمانه و زمانی که برای مطالعه این مقالات صرف به ما اختصاص می دهید. امیدواریم با نگارش این مقالات گامی هرچند کوچک برای ارتقای دانش بالای شما برداریم. موفق باشید.

  دکمه بازگشت به بالا