مقالات مدیریت و رهبری

MBA چیست؟

 • افرادی که در زمینه مدیریت و کسب و کار به مطالعات آکادمیک مشغول هستند به خوبی می‌دانند MBA چیست؟ غیر از این افراد، اکثر افراد جامعه هم در سال های اخیر حداقل نام MBA را شنیده اند. اما احتمالا به درستی نمی‌دانند که MBA چیست؟

  MBA مخفف عبارت Master of Business Administration است که در حقیقت به طور مختصر آن را درجه کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس در زمینه مدیریت کسب و کار می‌دانند. رشته مدیریت راهبردی کسب و کار حاوی دانش و مهارت‌های جدید و کاربردی برای حل مسائل و چالش‌های مدیریتی به خصوص مسئولیت پذیری است که می‌تواند دید گسترده ‌تری به مدیریت ارائه دهد و آن را برای حل مسائل و مشکلات کاربردی تر در یک سازمان و کسب و کار کند.

  MBA می تواند برند شما را به عنوان یک برند برتر نمایان کند و کیفیت و کمیت فرصت های شغلی موجود سازمان را افزایش دهد. بیش از 98 درصد از فارغ التحصیلان MBA مدرسه کسب و کار آیا دارای پیشنهادهای شغلی تمام وقت هستند. MBA همچنین به شما کمک می کند تا مهارت های رهبری تجاری و همچنین یک شبکه حرفه ای ارتباطات برای کسب و کار و سازمان خود ایجاد کنید.

  تاریخچه رشته MBA

  برای اولین بار دوره‌ ام بی ای MBA در اواخر قرن نوزدهم میلادی در دانشگاه‌های کشور آمریکا طراحی و راه اندازی شد. به طور دقیق تر اولین مقطع کارشناسی ارشد کسب و کار در ایالات متحده، در مدرسه کسب و کار تاک Tuck School of Business، قسمتی از کالج دارتموث Dartmouth College، در سال 1900 میلادی دایر شد.

  این اقدام در پی صنعتی تر شدن کشور آمریکا صورت گرفت. دوره‌های مدیریت ارشد کسب و کار به گونه ‌ای برنامه ‌ریزی می‌شوند که دانشجویان را با جنبه‌های مختلف مدیریت یک کسب و کار همچون حسابداری، بازاریابی، منابع انسانی، مدیریت عملیات، مدیریت تبلیغات و برنامه ‌ریزی استراتژیک آشنا سازند.

  ثبت نام در دوره هوش هیجانی دکتر یحیی علوی

   

  MBA چیست؟
  MBA چیست؟

  تفاوت MBA با کارشناسی ارشد مدیریت

  افرادی که به تحصیل فوق لیسانس مدیریت می‌پردازند، دانشجویانی هستند که کارشناسی مدیریت دارند و می‌خواهند درجات علمی را طی کرده و پس از فوق لیسانس، دکتری هم بگیرند و بتوانند در زمینه‌های پژوهشی و آکادمیک کار کنند.

  اما افرادی که MBA می‌خوانند جوانان کارآفرینان یا صاحبان کسب و کارها هستند که برای بالا بردن مهارت‌های کاربردی در زمینه مدیریت کسب و کار به تحصیل این رشته و این دوره روی می‌آورند.

  در ایران برخی مراکز و موسسات و آموزشگاه‌های بازرگانی و حتی دانشگاهها گواهینامه‌هایی را تحت این عنوان و به نام دور‌ های کوتاه مدت مدیریت ارشد کسب و کار ( MBA) در دوره های آموزشی تمام وقت، پاره وقت یا از راه دور ارائه می‌کنند.

  تحصیل در رشته مدیریت راهبردی کسب و کار برای چه کسانی مناسب است؟

  همانطور که عنوان شد آموزش‌های کاربردی این دوره‌ها برای مدیران کسب و کارها بسیار مفید و قابل استفاده است. زیرا این دوره برعکس فوق لیسانس مدیریت اصلا دوره ای تئوریک نیست و کاملا به صورت کاربردی تدریس می‌گردد.

  بسیاری از دانشجویان رشته مدیریت کسب و کار یک زمینه تخصصی را برای مطالعه و تحصیل انتخاب می‌کنند و حدود یک سوم از واحدهای تحصیلی خود را در این زمینه می‌آموزند. به عنوان مثال دانشجویانی که گرایش بازاریابی را انتخاب می‌کنند، دوره‌‌های ویژه‌ ای را که بر روی بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی بین‌ المللی تمرکز دارد، بر می‌گزینند.

  MBA یک شروع حرفه ای عالی ارائه می دهد و منجر به پیشرفت‌های وسیعی برای بهبود و شایستگی های حرفه ای می شود. متخصصان با تجربه دوره های MBA را می گذرانند تا پیشرفتی در حرفه خود ایجاد کنند. دوره های MBA زمینه ای برای یک چشم انداز مترقی ارائه می دهد.

  ایده آل ترین سن برای یادگیری مهارت های MBA چند سالگی است؟

  سن آموزش به محدوده خاص سنی ارتباطی ندارد. اما اصولا بین 30 تا 35 سالگی مناسبترین سن برای یادگیری مهارت‌های MBA است. در این سن به دلیل ورود به کارهای اجرایی می‌توانید در دوره‌های پیشرفته DBA هم وارد شده و مهارت‌های رهبری موفق را کسب کنید.

  MBA
  MBA چیست؟

  اهداف رشته MBA

  این رشته که فارغ التحصیلان کارشناسی اکثر رشته‌ها می‌توانند آنرا برای تحصیل انتخاب کنند، برای اهداف متعددی طراحی شده است که دانشجویان پس از تحصیل آن رشته می‌بایست از مهارت‌های زیر برخوردار گردند:

  توانایی راهبری کارآمد یک کسب و کار یا سازمان یا یکی از زیر مجموعه‌های آن، توانایی ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان، طراحی و هدایت تحول در کل سازمان پس از کسب تجارب عملی در مدیریت، توانایی کار آفرینی با ایجاد فعالیت‌های جدید در درون سازمان یا ایجاد سازمان‌های جدید، و قابلیت یا توانایی ارائه خدمات مشاوره‌ ای و مطالعاتی در زمینه‌های مدیریتی به مدیران دیگر سازمان‌ها.

  گرایش‌های رشته MBA

  در دنیا در مراکز آکادمیک حدود 30 گرایش برای رشته ام بی ای یا مدیریت کسب و کار تعریف شده است. اما 4 گرایش اصلی برای این رشته در کلیه دانشگاه‌های دنیا و کشور خودمان وجود دارد  که به دانشجویان ارائه می‌گردد. این گرایش‌ها عبارتند از:

  مدیریت منابع انسانی (Human Resources)

  مدیریت منابع انسانی وظیفه توانمند سازی نیروی انسانی برای پیشبرد اهداف سازمانی است که شامل وظایفی از قبیل گزینش و استخدام و اخراج، پاداش، حقوق و دستمزد، ارتباطات سازمانی، ایمن سازی محیط، بیمه و امور دیگر مرتبط با منابع انسانی را به عهده دارد. در این دوره تمام مهارت های مورد نیاز برای مدیریت منابع سازمانی خرد و بزرگ آموزش داده می‌شود.

  –  مدیریت مالی و مدیریت موسسات مالی (Finance)

  مدیریت مالی یکی از مهمترین و غیر قابل اجتناب ترین بخش های هر سازمانی است که برای کنترل و نظارات بر تبادلات مالی و نقدینگی یک واحد کسب و کار می‌باشد که با هدف افزایش سود و سرمایه فعالیت می‌کند. راه اندازی مدیریت مالی تاثیر بسیار زیادی که بهبود سودهی و ازفایش ارزش و اعتبار مالی شرکت ها دارد.

  بازاریابی و مدیریت فروش (Marketing)

  دوره بازاریابی و مدیریت فروش  جهت بهبود و توسعه بخش فروش یک سازمان انجام وطیفه می‌کند. وظیفه اداره بخش فروش تولیدات و محصولات یک شرکت و سازمان دارای ارزش حقوقی را به عهده دارد که وظیفه آن طراحی برنامه فروش، نظارت بر اجرای آن و کنترل برنامه های فروش را شامل می‌شود. از نظر تامین نیروی سازمانی بخش فروش  وظیفه استخدام، ارزیابی و انگیزش نیروها برای برنامه های فروش را به عهده دارد.

  مدیریت تولید و سیستم‌های تولید و پروژه (Operation)

  دوره مدیریت تولید شامل آموزش مهارت‌هایی از قبیل طراحی و ترسیم فرآیند یک تولید از مرحله تولید تا تحقیق بازار و مشتری و ورود به عرصه رقابت برای توسعه و بهوبد محصول را به عهده دارد. یک مدیر تولید باید با روش های شاخت رقبا، بازخورد گرفتن از مشتری برای تحقیق و بهبود تولیدات و کمیت محصولات آشنایی داشته باشد. ایده پرداز بوده و با طراحی و رسم استراتژی تولید در مسیر اهداف شرکت چرخه فروش را هدایت و رهبری کند.

  تفاوت بین DBA و MBA چیست؟

  با توجه به اینکه شباهت هایی بین این دو دوره وجود دارد اما از نظر ارزش مدرک برای هر دو دوره تفاوت بالایی وجود دارد. برای تحصیل در دوره DBA باید حتما دوره MBA را طی کنید. تمامی دانشجویانی که در رشته های دانشگاهی مدیریت و انسانی مشغول به تحصیل هستند می توانند در این دوره شرکت کنند.

  مهارت مدیریت رهبری

  MBA چیست؟

  آیا دوره MBA برای شما مناسب است؟

  با توجه به پررونق بودن دوره های آموزشی مدیریت MBA، مخصوص اشخاصی است که دنبال افزایش دانش و مهارت مدیریتی خود در سازمان و کسب و کار هستند. دوره MBA برگزار شده در مدرسه کسب و کار آیا بر اساس پایه‌های تجربی نسبت به دوره‌های آموزشی MBA دانشگاهی و دیگر جاها طراحی و برای دانشجویان آموزش داده می‌شود.

  دوره آموزشی مدیریت کسب و کار به شما کمک می‌کند بتوانید کسب و کار دلخواه خود را راه اندازی کنید. اگر  در سمت‌های مختلف مدیریت میانی و سرپرستی فعالیت دارید، دوره MBA فرصت عالی برای ارتقای شغلی و افزایش مهارت‌های فردی شما در هر سمت خواهد بود. علاوه بر این در حفظ کیفیت و تعادل ارتباطات شما با دیگر همکارانتان کمک خواهد کرد.

  MBA برای شما مناسب است اگر بدانید شغل و حرفه‌تان را برای چه می‌خواهید و بتوانید مشخص نمایید که این دوره چگونه قرار است به شما در دستیابی به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت کمک نماید. در حقیقت، رشته‌ی تحصیلی MBA برای دانشجویی که مسیر شغلی مشخص قرار داشته و اهداف معینی دارد، بسیار کارآمدتر و موثرتر است .

  اگر قصد تحصیل در رشته‌ی مدیریت راهبردی کسب و کار را دارید بهتر است ابتدا سوالات زیر را از خود بپرسید و برای آن‌ها پاسخی مناسب بیابید:

  • چرا فکر می‌کنم که تحصیل در دوره‌‌های مدیریت راهبردی کسب و کار در قیاس با سایر رشته‌های تحصیلی دیگر برای من مناسب‌تر است؟
  • چه شغل‌ها و حرفه‌هایی پس از تحصیل در دوره‌ی MBA با توانایی‌ها٬ منافع و ارزش‌های کاری من سازگار است؟
  • کدام یک از انواع محیط‌های کاری برای من مناسب‌تر است؟

  اگر بخواهیم به تفاوت DBA و MBA بپردازیم به شرح زیر است :

  • MBA تمرکز بالایی برای کاربرد دانش مدیریتی دارد، اما DBA روی تولید دانش کاربردی متمرکز است.
  • تخصص دوره MBA عموما روی مهارت‌های مدیریتی و آمادگی برای رهبری یک سازمان تمرکز دارد، اما DBA برای آماده سازی مدیران جهت مواجه به چالش و توانایی یک سازمان متمرکز است.
  • مدیریت کسب و کار MBA روی استفاده علمی و کاربرد آن برای ایجاد فرآیند افزایش درآمدی سازمان متمرکز است اما DBA برای طراحی و استراتژی توسعه انواع مدل‌های کسب درآمد متمرکز است.
  • MBA بر اساس مدل عملگرایی و DBA بر اساس تحقیق و تحلیل متمرکز است.
  • مهارت MBA برای حل مشکلات سازمانی بر اساس راهکارهای موجود فعالیت دارد اما DBA برای ایجاد و ارایه راه حل مشکل سازمانی را برطرف می‌کند.
  • ام بی ای از مدل سودآوری بیشتری برای مدیران برخوردار است ولی DBA با هدف درآمد بیشتر نسبت به MBA متمرکز است.

  اگر در زمینه دوره های MBA نیاز به مشاوره مطابق اهداف سازمانی و کسب و کار خود دارید می‌توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره شماره تماس خود را بگذارید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

  MBA راهی مناسب برای کسب درآمد بالا

  در میان مزایای برخورداری از مدرک MBA، امنیت شغلی و حقوق بالا از جمله مهم‌ترین‌ها هستند. متوسط درآمد برای یک فارغ‌التحصیل مدیریت راهبردی کسب و کار بسیار بالاتر از یک کارمند یا مدیر معمولی است. شما از نظر میزان حقوق می‌توانید تا دو برابر آنچه که به واسطه‌ی بسیاری از مدارج تحصیلی دیگر درآمد داشته باشید، به دست آورید.

  به عنوان مثال، میانگین حقوق فارغ‌التحصیلان مدیریت راهبردی کسب و کاربر اساس واحد پولی یورو حدود ۸۴۰۰۰ یورو در سال است. این عدد برای کشورهای اروپایی به ۱۰۰۰۰۰ یورو نیز می‌رسد.

  همچنین متوسط هزینه‌ پرداختی یک دانشجو برای دوره‌ی دوساله‌ی MBA در دانشگا‌ه‌های برتر آمریکا چیزی در حدود ۱۰۰۰۰ یورو و در کشورهای اروپایی رقمی بین ۱۰۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ یورو در سال است.

   

  مشاغل مرتبط با مدرک MBA 

  مشاغل مرتبط با مدرک MBA چیست؟

  اگر می‌خواهید بدانید که با اخذ مدرک MBA چه مشاغلی در دسترس شما قرار می‌گیرند، لیستی از مشاغل محبوب مرتبط با MBA را در اختیار شما قرار می‌دهیم:

  • مدیر عامل کسب و کارها (Business Operations Manager)
  • تحلیلگر مدیریت (Management Analyst)
  • تحلیلگر پژوهشی بازار (Market Research Analyst)
  • مدیر اجرایی (Executive)
  • مدیر منابع انسانی (HR Manager)
  • مدیر ارشد فناوری (Chief Technology Officer)
  • مدیر سیستم‌های کامپیوتری و اطلاعاتی (Computer and Information Systems Manager)
  • مدیر مالی (Financial Manager)
  • مدیر خدمات بهداشتی (Health Services Manager)
  • مشاور عالی مدیریت (High-End Management Consultant)
  • مدیر فناوری اطلاعات (Information Technology (IT) Director)
  • بانکدار سرمایه‌گذاری (Investment Banker)
  • مدیر صندوق سرمایه‌گذاری (Investment Fund Manager)
  • مدیر بازاریابی (Marketing Manager)
  • مدیر فروش (Sales Manager)

  آیا MBA واقعا ارزش مالی و شغلی دارد؟

  این دوره تنها زمانی ارزش واقعی خود را نشان می‌دهد که دانشجو بخواهد یک تجارت یا کسب و کاری را راه اندازی و مدیریت کند. یا به عنوان موسس در یک شرکتی فعالیت کند. دوره MBA تنها برای افرادی مناسب است که می‌خواهند مدیر و رهبر موفق با دید شرافت رهبری  در یک کسب و کار و سازمان باشند. بسته به زمینه شغلی درصد ارزش فرق دارد.

  معرفی دانشگاه‌های آموزشی MBA دنیا :

  در ادامه با استناد به گزارش بلومبرگ٬ به برخی از شرکت‌های معتبر و بزرگ که بیشترین تعداد استخدامی فارغ‌التحصیلان MBA را دارند اشاره می‌کنیم؛ شرکت‌هایی که همگی در سطح جهان و در کشورهای مختلفی مشغول به فعالیت هستند:

  • Deloitte (بزرگترین شرکت خدمات حرفه‌ای در سطح جهان با مرکزیت کشور آمریکا)
  • Ernst & Young (شرکت خدمات حرفه‌ای واقع در کشور بریتانیا)
  • Mc Kinsey (شرکت مشاوره مدیریتی واقع در کشور آمریکا)
  • Boston Consulting Group (گروه مشاوره مدیریتی بوستون واقع در کشور آمریکا)
  • Apple (شرکت چند ملیتی واقع در کشور آمریکا)
  • IBM (شرکت ماشین آلات بین‌المللی کسب و کار با مرکزیت آمریکا)
  • Procter and Gamble (شرکت چند ملیتی و آمریکایی کالاهای مصرفی)

  مدرک معتبر MBA چیست؟

  مدرک معتبر اعطا شده در انتهای دوره مدیریت کسب و کار آیا به دانشجویان بر خلاف مدرک رسمی دانشگاهی صرفا بر پایه مهارت گرایی آموزش و اعطا می شود. پیشنهاد می کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد گواهینامه مدیریت کسب و کار مقاله مدرک معتبر MBA چه مزایایی دارد؟ را مطالعه کنید.

  لازمه دریافت مدرک PhD طی کردن دوره MBA است. مدرک دکترا یک حرفه تحقیقاتی گسترده DBA است.

  مدرسه آیا دوره مدیریت کسب و کار mba برگزار می نماید

  • آیا یادگیری دوره مدیریت راهبردی سخت است؟

  لزوما خیر. با توجه به اینکه اهداف مدیریت راهبردی کسب و کار، رساندن فرد به بالاترین مدارج مدیریتی و فعالیت حرفه ای است بسته به میزان آمادگی ذهنی و بستر اجرایی کار عملی مناسب،  نسبت به یکدیگر فرق دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله  توانایی های ذهنی چه زمانی در طول زندگی به اوج خود می رسد؟ را مطالعه کنید.

  • کدام کشورها بیشترین ارزش برای مدرک MBA قایل هستند؟

  1. آمریکا
  2. انگلستان
  3. استرالیا
  4. آلمان
  5. فرانسه
  6. اسپانیا
  7. سنگاپور

  سخن آخر

  هدف از فراگیری دوره MBA برای افزایش مهارت های فردی مدیران در سازمان است. چرا که پیشبرد یک سازمان و رسیدن به قله های پیشرفت آرزوی هر مدیر خوب است. بدون آموزش و تمرین و به کار گیری مهارت های یاد گرفته شده در دوره MBA رسیدن به سطح ایده آل مدیریتی مقدور نیست.  چرا که MBA به شما در موفقیت کاری، در هر زمینه تجاری، از اقتصاد و بازاریابی گرفته تا مدیریت مالی و مسئولیت اجتماعی کمک می کند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای
  نمایش بیشتر
  یکساعت اول دوره زبان بدن را رایگان ببینید دوره زبان بدن و چهره شناسی

  نوشته های مشابه

  دکمه بازگشت به بالا