مقالات مهارت های فردی

تله بدبینی و منفی گرایی

آیا احساس مرگ، تنهایی و پوچی می کنید؟ تنها جنبه های منفی زندگی خود را می بینید؟ همیشه دلشوره دارید و مضطرب هستید؟ شما به احتمال زیاد به تله منفی گرایی و بدبینی مبتلا شده اید. این تله یکی از تله های حوزه گوش به زنگی و بازداری می باشد که در آن شما خودتان را از دیدن قسمت های زیبا و مثبت زندگی محروم کرده اید. عشق، تولد نوزاد و هر اتفاق خوب زندگی خود را نمی بینید و به دنبال اخبار و حوادث ناگوار هستید. در ادامه مقاله ” تله بدبینی و منفی گرایی “ با ما همراه باشید.

صرفاً به اتفاقات بدی که ممکن است بیافتد فکر می کنید، تمام تمرکز خود را بر روی قسمت های منفی زندگی خود معطوف کرده اید و همواره در انتظار اتفاق بدی هستید تا ثابت کنید که شما درست می گویید و بدبین نیستید. دائما دلشوره دارید که مسافر شما خدایی نکرده به سلامت به مقصد نرسد؛ در این رابطه، مادرانی را می بینیم که همیشه دلشوره فرزندان خود را دارند که مبادا بلایی سر آن ها بیاید.

افراد گرفتار در این تله زمان زیادی را صرف می‌کنند تا مطمئن شوند که کار اشتباهی انجام نداده اند، آن ها مستعد نشخوار های ذهنی و وسواس گونه هستند. غر زدن یکی دیگر از ویژگی این افراد می باشد؛ به دلیل دید منفی و عدم خوش بینی از زمین و زمان گله می کنید.

ریشه های تله بدبینی و منفی گرایی

این تله نیز مانند سایر تله ها ریشه در کودکی ما دارد و در بزرگسالی فعال می گردد. دانستن این ریشه ها باعث می شود والدین، در تربیت فرزندان خود نیز به این نکات توجه داشته باشند تا آینده بهتری برای فرزندان خود رقم بزنند و جامعه بهتری نیز داشته باشیم.

  • اگر دوران کودکی خود را با شرایط سخت و کمبود و رنج و ناراحتی سپری کرده باشید، احتمال اینکه به این تله دچار شوید بسیار زیاد می باشد. همچنین محرومیت های هیجانی نیز می توانند باعث شکل گیری این تله ها شوند. کودکی که رابطه خوبی با والدین خود نداشته باشد و حمایت های لازم را از آن ها دریافت نکرده باشد در بزرگسالی نسبت به محیط اطراف خود بدبین خواهد شد. کودک همواره به درک، توجه و حمایت والدین نیاز دارد و اگر این موارد به خوبی تأمین نشوند علاوه بر تله محرومیت هیجانی، تله منفی گرایی نیز شکل خواهد گرفت.
  • مرگ یکی از والدین و یا هر دوی آن ها موجب شکل گیری این تله در کودک می شود. با مرگ والدین کودک تنهایی را با تمام وجود درک خواهد کرد. در نتیجه او باید مشکلات بسیاری را در زندگی خود تحمل کند. این مشکلات باعث بروز تله های زیادی در فرد می گردد که یکی از آن ها تله بدبینی است. زندگی سختی که در راستای مرگ والدین برای فرزند رقم می خورد او را نسبت به همه چیز منفی نگر و بدبین خواهد کرد و کودک همیشه مضطرب است که مبادا اتفاق ناگوار و بدی بیافتد.

راهکار مقابله با تله بدبینی و منفی گرایی

اولین گام برای درمان، مراجعه به یک درمانگر ماهر است که بتواند مشکلات شما را به صورت ریشه ای شناسایی کند و به صورت تخصصی و علمی به اصلاح رفتارها و ذهنیت منفی نگر شما بپردازد. لازم به ذکر است که درمان تله ها روند نسبتا زمان بری دارد پس خسته نشوید، بر تغییر افکار و ذهنیت خود مداومت داشته باشید و انتظار نداشته باشید که یک شبه و بدون هیچ گونه تلاش و زحمتی درمان شوید. نکاتی که در ادامه بیان می کنیم در کنار درمان توسط درمانگر می تواند نتیجه بخش و کاربردی باشد.

  • اگر می‌خواهید دید مثبتی نسبت به جهان اطراف خود داشته باشید، ابتدا باید نسبت به خودتان احساس مثبتی داشته باشید. این بدان معنی نیست که خود را کامل و بی نقص بدانید دست کم خود را تا حد قابل قبولی خوب و دوست داشتنی بدانید.
  • به دنبال تغییر روحیات و افکار خود باشید، مثبت اندیشی متعادلانه می تواند زندگی شما را دگرگون کرده و آن را تغییر دهد، اجازه ندهید منفی‌گرایی بر شما چیره شود و تسلط بر زندگی را از دستتان خارج کند.
  • زمانی که افکار منفی و باورهای بدبینانه درباره موضوعات و رویدادهای مختلف دارید، سعی کنید برای بدبینی و منفی‌نگری خود، شواهد نقض بیاورید. در ابتدا، اکثر شواهدی که به نظرتان می‌رسد موجب تایید افکار منفی و بدبینی شما می شود، اما امید خود را از دست ندهید و تلاش خود را بیشتر کند. از خود بپرسید چه حقیقتی خلاف باور شماست و باور شما را رد می‌کند؟ آن‌قدر این روند را ادامه دهید تا بنیان های عقاید منفی‌تان سست گردد.
  • پیشنهاد می شود با سنجش میزان مهارت کنترل احساسات خود از طریق تست هوش هیجانی بار آن رایگان میزان مهارت خود در کنترل رفتار را شناخته و نسبت به تقویت آن اقدام کنید. آزمون بار آن یکی از تست های مهم برای شناخت نقاط قوت و ضعف افراد در کنترل احساسات EQ است.

بنر تله های زندگی یانگ

به ما بگو چطور هستیم ؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا