کتابخانه

معرفی کتاب جادوی بزرگ

کتاب جادوی بزرگ از الیزابت گیلبرت ، راهنمای او برای خلاقانه زندگی کردن است. از نظرِ او خلاقانه زندگی کردن به معنی انتخاب یکی از انواع هنر بعنوانِ شغل اصلی نیست، بلکه به معنیِ انجام دادن هر کاری است که احساس رهاییِ روح و ذهن را به شما می دهد. وقتی او از “جادو” صحبت می کند، واقعاً منظورش قدرتی فرازمینیست که انسان را به سوی بزرگتر فکر کردن و خلق کردن، سوق می‌دهد.

معرفی کتاب جادوی بزرگ

او عقیده دارد ما برای خلق کردن به دنیا آمده‌ایم و اگر این بخش از روحمان را نادیده بگیریم، تجربه‌ی خوشبختیِ واقعی در زندگی برایمان کاری دشوار خواهد بود.

از نظر گیلبرت، همانطور که انسان ها، حیوانات، گیاهان و دیگر جانداران در کره‌ی زمین در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، ایده ها نیز در این دنیا زنده هستند و آگاهی دارند. او می گوید ایده ها می خواهند که به واقعیت بپیوندند، و می خواهند کسی را پیدا کنند که آنها را درک کرده و به آنها کمک کند تحقق پیدا کنند.

گیلبرت می گوید زمانی که ایده ها کسی را پیدا می‌کنند که از نظرِ آن ایده پتانسیل کمک کردن به او را دارد، از گوشه‌ای او را زیر نظر می گیرند و صبر می کنند. آنقدر صبر می کنند تا مطمئن شوند آن آدم آمادگیِ مواجهه با این ایده را دارد.‌سپس وارد ذهن او می شوند و تمام فکر و ذکر او را درگیر می کنند.

ایده ها میزبانِ خود را آزمایش می کنند، گاهی به او سخت می گیرند، گاهی در میانه‌ی مسیر رهایش می‌کنند، گویی از او می پرسند: “واقعاً چقدر خواهانِ این ایده هستی؟ آیا به اندازه‌ی کافی آن را می خواهی؟ آیا حاضری به اندازه‌ی کافی برایش تلاش کنی؟”.

کتاب جادوی بزرگ

بخش دیگر کتاب جادوی بزرگ ، درمورد ترس و به دنبال آن اضطراب است. در مورد اینکه باید با ترس آشتی کنیم و به آن عادت کنیم تا اجازه ندهیم ما را از انجام کارهای بزرگ منصرف کند. او عقیده دارد که هر فردِ خلاق باید در زندگی چنان با احساس ترس آشنا شود که از آن بعنوان نشانه‌ای برای انجامِ کارهای بزرگ استفاده کند و حتی از این حس استقبال کند. “آه، پس این کاری که می خواهم انجام دهم، کار مهمی است!”

او می گوید باید بدانیم خلاقیت و ترس همراهِ همیشگی یکدیگر هستند، و سپس اجازه دهیم این دو به آرامی در کنار یکدیگر زندگی کنند.

کتاب “جادوی بزرگ” یکی از کتاب های پرفروش جهان است و به گفته‌ی بسیاری زندگی آنها را در جهت مثبت تغییر داده است. این کتاب راهنمایی برای رهاتر زندگی کردن، برای شجاع بودن و به دنبال ندای درون رفتن، برای رسیدن به پتانسیلی که همه‌ی ما دارای آن هستیم.

جملاتی از کتاب جادوی بزرگ

“هرکاری که باعث می شود احساس زنده بودن داشته باشید، همان کار را بکنید. به دنبال علایق و غرایض شدید زندگی بروید. به آنها اعتماد کنید. هرچیزی که باعث می شود در قلبتان انقلابی ایجاد شود، خلق کنید.”

“می توانید ارزشتان را براساسِ میزان استقامتی که در مسیر نشان داده‌اید تعیین کنید، نه بر اساس میزان موفقیت و شکستتان.”

“آیا شجاعتِ این را دارید که گنج های نهفته در درونتان را پیدا کنید؟”

“زمان در حال گذشتن و زمین در حال گشتن حول محور خود است، و ما دیگر وقتی برای کوته فکر بودن نداریم.”

“برخلاف حسی که ممکن است داشته باشید، چیزی که خلق می کنید مقدس نیست. اما چیزی که مقدس هست، زمانیست که صرف خلق کردنِ آن کرده‌اید، و تاثیری که این زمان بر گسترشِ خلاقیتتان گذاشته، و تغییری که این گسترش خلاقیت بر زندگی شما می گذارد.”

 

الیزابت گیلبرت

درباره الیزابت گیلبرت

به انگلیسی Elizabeth Gilbert  متولد 1969  نویسنده، مقاله نویس، رمان نویس  آمریکایی است. او با نوشتن کتاب های بخور، عبادت کن و عشق بورز به عنوان کتاپر فروش مشهور شد.

او در محله واتربری از ایالات کنتیکات آمریکا به دنیا آمد و در یک مزرعه کوچک دوران کودکی خود را سپری کرد. با توجه به اینکه در آن زمان از رادیو و تلویزیون خبری نبود بیشتر اعضای خانواده او با مطالعه اوقات فراغت خود را سپری می کردند. اما تنها سرگرمی الیزابت نویسندگی نمایش نامه بود. او مدرک دانشگاهی خود را در رشته علوم  انسانی را از دانشگاه نیویورک دریافت کرد.مدتی به عنوان آشپز، کافه دار و گارسن فعالیت داست. سال 1993 اولین تاریخ نویسندگی مشهور او با مجله Esquire بود.

به ما بگو چطور هستیم ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا