کتابخانه

معرفی تولد یک جرم

کتاب “تولد یک جرم” کتابی از نگاه و با قلم ترور نوآ، کمدین محبوب و مجری برنامه‌ی The Daily Show ، شامل داستان هایی از دوران آپارتاید و پسا آپارتاید در آفریقای جنوبی است. کتاب تولد یک جرم یکی از کتب پرفروش سال ۲۰۱۶ و جزو کتاب های منتخب نیویورک تایمز و بوک لیست بوده است.

درباره ترور نوآ

بیشترِ ما ترور نوآ را پشت میز دِیلی شو دیده‌ایم و به کلمات آمیخته با طنز منحصر به فرد او خندیده‌ایم، اما شاید همه‌ی ما از گذشته‌ی سخت و الهام بخشِ او اطلاعی نداشته باشیم.

ترور در دوران آپارتایدِ آفریقای جنوبی به دنیا آمد، در زمانی که ازدواج و هرگونه رابطه بین دو نفر از نژادهای گوناگون، خلاف قانون بود.

پدرِ او سفید پوست و مادرش سیاه پوست بود، و به همین دلیل به دنیا آمدنِ ترور به خودی خود یک جرم به حساب می آمد و مادرش مجبور بود به شدت مراقب باشد تا ماموران پلیس فرزندش را نبینند و او از مادر جدا نکنند.

در میان سختی های ناشی از فقر، خشونت و نژاد پرستی، مادرِ نوآ مصمم بود تمام تلاش خود را بکند تا او آینده‌ی بهتری داشته باشد. نوآ در کتابش درمورد تلاش های مادرش، خاطرات کودکیش، سردرگمی های ناشی از خشونت و نژاد پرستی اطرافش، و کم‌کم متوجه شدنِ مسائلِ مهم زندگی و کشف کردنِ آزادیِ درونِ خود و بسیاری مسائل دیگر صحبت می‌کند.

داستان های ترور نوآ از بزرگ شدن در زمان و مکانی خطرناک و سخت، آمیخته با طنزِ دوست داشتنیِ او باعث شده است این کتاب نوشته‌ای ارزشمند باشد که افراد می‌توانند از خواندنِ آن لذت برده و همزمان مطالب بسیاری در مورد دوران آپارتاید آفریقای جنوبی بیاموزند.

تولد یک جرم را می‌توان بطور کلی به سه بخش تقسیم کرد:

  • بخش اول درموردِ گستردگی افراد و نژادها در آفریقای جنوبی است و یک نمای کلی از شرایط آن زمان برای خواننده ایجاد می‌کند. این کتاب همینطور تاکید زیادی بر این مسئله دارد که آپارتاید تمامِ این اقوام و خانواده ها را علیه یکدیگر قرار داد.
  • بخش دوم در مورد تبدیل شدن ترور از یک کودک به یک نوجوان است، درمورد اولین تجاربِ دنیای بزرگسالی از لحاظ عاطفی و حرفه‌ای.
  • بخش سوم تمرکز زیادی بر اهمیتِ تحصیلات دارد و به توضیحِ این مسئله می‌پردازد که چقدر معلومات و تحصیلات بر زندگی افراد حتی پس از آپارتاید تاثیر می گذارد.
  • البته که این سه قسمت بخش های مشترک بسیاری با یکدیگر دارند و از هم مجزا نیستند.

اکثر ما اطلاعات زیادی از آفریقا و دوران آپارتاید نداریم، و این کتاب فرصت خوبی ایجاد می‌کند تا در میان خاطرات کودکیِ ترور نوآ که خود شخصیت بسیار محبوبی است و قلمی سرگرم کننده دارد، در بخش های خاصی بین فصل های کتاب تولد یک جرم که به اطلاعات تاریخی و فرهنگی پرداخته اند، اطلاعات جالبی نیز درمورد دوران آپارتاید و پسا آپارتاید به دست آوریم.

در آمریکا اکثر مواقع افراد خودشان گروه و نژاد خود را اعلام می‌کنند، اما در دوران آپارتاید، ساکنین آفریقای جنوبی به مراکزی مراجعه می‌کردند و مامور دولتی در آنجا به ظاهر آنها نگاه کرده و سپس نژاد آنها را تعیین می‌کرد. و نکته‌ی عجیب در این مورد این است که این امکان وجود داشت که افراد پس از چند سال دوباره به آن مرکز مراجعه کنند و مامورِ دیگری نژاد دیگری را به آنها نسبت دهد. مثلا ممکن بود فردی ابتدا سیاه پوست باشد و پس از چند سال نژادِ او به “رنگین پوست” تغییر پیدا کند و به همراه این تغییر شرایط زندگی او نیز بهتر شود. در رمان انگیزشی کتاب بنال وطن بیشتر در حوزه نژادپرستی سیاهان و سفید پوستان پرداخته شده است.

شعار کتاب تولد یک جرم

نوآ می‌گوید هدفِ آپارتاید این بود که آفریقای جنوبی تبدیل به یک کشورِ سفیدپوست شود که این هدف فقط با سرکوبِ افراد سیاه پوست و پایمال کردنِ حق آنها برآورده می شد.

او در بخشی از کتاب تولد یک جرم نوشته است: “در آمریکا گروهی از افراد سرخ پوست به زور از محل زندگیشان بیرون شدند، بطور جداگانه افراد سیاه پوست به بردگی گرفته شدند، و بین گروه های دیگری از مردم تفکیک نژادی ایجاد شد با اینکه همه از یک گروه بودند. تصور کنید هر سه‌ی این اتفاق ها برای یک گروه از انسان ها اتفاق بیفتد. آپارتاید برای سیاه پوست های آفریقای جنوبی این بود.”

معمولاً وقتی یک شخصیت شناخته شده کتابی می‌نویسد، درمورد مسیر موفقیت حرفه‌ایشان است، اما از کتاب نوآ انتظار نداشته باشید که مانند کتابِ مشاهیرِ آمریکاییِ دیگر سرگرم کننده و گاهاً سطحی باشد. این کتاب یک معرفی قوی برای ترور نوآ و برای یک بازه‌ی زمانی در آفریقای جنوبی است.

جمله ی معروفی از کتاب تولد یک جرم :

با اینکه مادرم نمی‌توانست به من دسترسی به امکاناتِ دنیا را بدهد، همیشه دقت می‌کرد که من بدانم این امکانات وجود دارند. چون اگر کودکی از فضا خبر نداشته باشد نمی‌تواند رویایِ فضانورد شدن را در ذهنش بپروراند.

 

به ما بگو چطور هستیم ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا