مقالات مهارت های فردی

تله پذیرش جویی و جلب توجه

افراد گرفتار در تله پذیرش جویی و جلب توجه همواره به دنبال گرفتن تایید دیگرانند و تمایل دارند که از طریق شهرت و زیبایی، توجه اطرافیانشان را به خود جلب نمایند. هرچقدر تعداد تاییدها و تمجیدهای اطرافیانشان بیشتر باشد، احساس رضایت و خشنودی بیشتری نسبت به زندگی و خودشان دارند. به دنبال مدرک تحصیلی عالی هستند تنها به این خاطر که مورد پذیرش دیگران قرار بگیرند و فکر نکنی که برای افزایش اطلاعات، این کار را انجام می‌دهند. قطعا همه ما در اطرافمان چنین افرادی را دیده ایم و ناآشنا نیستند. چشم و هم چشمی در این افراد به شدت دیده می‌شود و تا ثابت نکنند بهترینند دست از کارهای تجملاتی و افراطی خود برنمی‌دارند.

تله پذیرش جویی و جلب توجه

تله پذیرش جویی و جلب توجه

اطرافیان این افراد، از حضور در کنار آن ها احساس خوب و خوشایندی ندارند چرا که تمام رفتار و اعمالشان برای خوشایندی و جلب توجه دیگران می‌باشد که این مسئله ای بسیار آزاردهنده می‌باشد. ممکن است علاوه بر این ها مغرور هم به نظر برسند، به خاطر پیشرفت های خود مغرور شوند و موفقیت هایشان را دائما به رخ دیگران بکشند. همچنین در گفتگوهای خود، دیگران را به طور مخفیانه و زیرکانه، دست می‌اندازند تا بدین وسیله خودشان را بهتر و بالاتر از دیگران نشان دهند.

ریشه های طرحواره جلب توجه

والدین باید بدانند که کودک هیچ تصویری از خوب یا بد ندارد و تمام کارهای پدر و مادر و اطرافیان خود را درست می‌داند و از آن ها الگوبرداری می‌کند. بنابراین باید مواظب باشیم تا با رفتارهای نادرست و اشتباه خود، زمینه ساز شکل گیری این طرحواره ها در کودک نشویم. با دانستن و انجام ندادن نکات زیر می‌توانید رفتارهای درست تر و منطقی تری از خود نشان دهید.

پیشنهاد می کنیم یکبار هم شده مقاله مهارت فردی را مطالعه کنید تا با مباحث و روش های افزایش هوش هیجانی و کنترل احساسات خود در مواجه به مشکلات مختلف زندگی را یاد بگیرید. این دوره علاوه بر تاثیر در زندگی در شغل و فروش شما هم تاثیر گذار خواهد بود.

  • والدین متملق و چاپلوس که از این طریق به دنبال جلب توجه دیگرانند الگوی نامناسبی برای کودک می‌باشند و با رفتارهای خود به کودک یاد می‌دهند که برای جلب توجه دیگران دست به هرکاری بزند. کودک نیز رفتارهای پدر و مادر را درست می‌پندارد و راه آن ها را در پیش می‌گیرد.
  • والدینی که به دنبال چشم و هم چشمی و فخر فروشی هستند نیز می‌توانند زمینه ساز شکل گیری تله پذیرش جویی در کودک شوند.
  • برخی از والدین هم با محبت اند و هم جلب توجه کننده. اکثر والدین، بسیار دوستدار بچه و فرزند سالارند، اما در عین حال به ظاهر کارها بسیار اهمیت می‌دهند. کودکانی که در این خانواده ها تربیت شده اند، احساس می‌کنند که به آنها محبت شده اما نتوانسته اند هویت باثبات و مستقلی برای خود به وجود آورند. احساسی که آنها نسبت به خودشان دارند، وابسته به پاسخ ها و واکنش های دیگران است.

درمان طرحواره پذیرش جویی و جلب توجه

بارها و بارها گفته شده که درمان تله ها باید زیرنظر درمانگر انجام گیرد و راهکارهایی که ارائه می‌کنیم یک راهکار کلی است که می‌تواند در کنار درمان اصلی، به شما کمک کند. همچنین باید بدانید که درمان تله ها در ابتدای راه می‌تواند برای شما سخت و دردناک باشد اما درمانگر می‌تواند با مهارت و تخصص خود به شما کمک کند تا راحت تر مراحل درمان را طی کنید. برای درمان طرحواره پذیرش جویی در ابتدا باید بدانیم که هدف از درمان چیست؟ هدف اصلی درمان این است که بیمار خویشتن واقعی اش را بیان کند و به دنبال جلب توجه دیگران نباشد؛ این طبیعت انسان است که به دنبال جلب توجه و پذیرش از سوی دیگران باشد، اما هر چیزی اگر از حالت تعادل خارج شود مشکل ساز می‌شود.

بعد از اینکه خود واقعیتان را پیدا کردید، فهرستی از مزایا و معایب این تله تهیه کنید؛ این که اگر طبق خویشتن واقعی خود عمل کنید چه مزایا و معایبی برای شما در پی خواهد داشت و یا اگر برای جلب توجه دیگران زندگی کنید چه اتفاقاتی خواهد افتاد. با سبک و سنگین کردن این مزایا و معایب، شما می‌توانید پی ببرید که جایگاه اجتماعی یا شهرت نمی‌توانند موجب رضایت کامل و همیشگی شما از زندگی شوند و در نهایت به احساس پوچی و نارضایتی خواهید رسید. همچنین شما در طول درمان یاد می‌گیرید که توانایی تحمل عدم پذیرش و جلب توجه را داشته باشید و به جای آن رضایت های بهتر و پایدارتری را جایگزین کنید؛ رضایت های درونی که لحظه ای و وابسته به دیگران نباشند.

 

بنر تله های زندگی یانگ

به ما بگو چطور هستیم ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا