مقالات فروش

بلک فرایدی چیست و چطور فروش بالایی تجربه کنیم؟

هیجان فروش در جمعه سیاه

بلک فرایدی یا جمعه سیاه چیست؟

جمعه سیاه یا Black Friday که در بسیاری از کشورها به حراج جمعه نیز شهرت دارد. جمعه سیاه در ایالات متحده آمریکا، روز بعد از روز شکرگزاری یا Thanksgiving است که در واقع آخرین جمعه ماه نوامبر نیز می باشد.

این روز در بسیاری از کشور ها آیین آغاز خرید های کریسمس و سال نوی میلادی محسوب می گردد. جمعه سیاه روز تعطیل محسوب نمی شود اما بسیاری از کارفرمایان به کارمندان خود مرخصی می دهند تا در این روز که قیمت ها بسیار کاهش می یابد، بتوانند خرید سال نوی خود را انجام دهند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا ضمن ارائه تاریخچه و آمارهای جالب از جمعه سیاه در مورد فروش موفق در بلک فرایدی هم صحبت کنیم.

زادگاه این رسم، آمریکای شمالی است که همانند رسومات دیگر، به کشورهای دیگر نیز سرایت نموده است. از زمانی که این رسم در بسیاری از کشورها اجرا می شود، روز جمعه سیاه تقریبا شلوغ ترین روز کاری سال محسوب می گردد. حراج جمعه در بسیاری از کشورها از ساعت 4 صبح آغاز می گردد و فروشگاه ها از این ساعت شروع به کار می کنند.

تاریخچه جمعه سیاه

سال های متمادی است که برای اتفاقات بد از صفت سیاه استفاده می شود. در تاریخ آمریکا، جمعه سیاه به رسوایی بازار طلا در روز 24 سپتامبر 1869 اشاره دارد.

پس از اینکه جنگ داخلی در آمریکا پایان یافت، نوبت به دوران 12 ساله بازسازی آمریکا رسید. در این دوران ایالت های جنوبی که به دست ایالت های شمالی نابود شده بودند، مورد بازسازی قرار گرفتند.

در همین دوران دو تن از کلاه برداران، حجم زیادی طلا خریدند و انحصار بازار طلا را در دست گرفتند. دولت هم که متوجه این موضوع شد، حجم زیادی طلا وارد بازار نمود تا بازار را کنترل کند. اما این طرح شکست خورد و زندگی بسیاری ویران شد. این روز به دلیل اینکه زندگی بسیاری را نابود کرد، به جمعه سیاه معروف شد.

به عبارت “بلک فرایدی” اولین بار در مجله مدیریت و نگهداری کارخانه ها در سال 1951 اشاره شد. در آن دوران کارگران با هم تصمیم گرفتند تا فردای روز عید شکرگذاری مرخصی بگیرند و به کارخانه نروند. به دلیل اینکه 4 روز کارگران تعطیل شدند، کارخانه ها هم تعطیل شدند و به همین دلیل آن جمعه به جمعه سیاه معروف گردید.

یکی دیگر از استفاده های بلک فرایدی مربوط به استفاده حسابداران از جوهر سیاه بود. در گذشته زمانی که حسابداران می خواستند ضرر را در بیلان ها بیاورند، ضرر را با رنگ قرمز لحاظ می کردند تا در چشم مدیران بولد شود. زمانی که سود دهی بالا بود با رنگ مشکی می نوشتند. روز بعد از عید شکرگذاری که فروش بالا می رفت، حسابداران سود را با رنگ مشکی می نوشتند که به همین دلیل به آن جمعه سیاه می گفتند.

روز پس از روز عید شکرگذاری به دلیل حراج کالاها توسط فروشگاه ها، به حراج جمعه یا جمعه سیاه معروف است. جمعه سیاه یا black Friday چیست؟

در سال 1975 بار دیگر، نیویورک تایمز از عبارت بلک فرایدی استفاده نمود. استفاده این روزنامه از این عبارت به دلیل شلوغی و ترافیک سنگین جمعه ای بود که مردم به بهانه عید شکرگذاری به خرید می پرداختند و روز بسیار شلوغی بود.

در سال های بعد، رقابت میان فروشندگان تا حدی رسید که فروش فوق العاده و حراج از صبح پنج شنبه که روز عید شکرگذاری بود، آغاز می گردید. زیرا مردم دلشان می خواست تا در ترافیک جمعه سیاه نمانند. به همین دلیل فروشندگان همه شروع به حراج محصولات خود نمودند و این پنج شنبه به پنج شنبه سیاه هم معروف شد.

جالب است بدانید در سال 2017، 500 هزار کارگر در آمریکا فقط برای این روز استخدام شدند.

دوشنبه آنلاین Cyber Monday

پس از شکل گیری سایت های فروشگاهی اینترنتی، این فروشگاه ها هم وارد بحث جمعه سیاه شدند و فعالیت خود را در این زمینه آغاز نمودند. بسیاری از مردم علاقه ی بسیاری به خرید کالاهای حراج شده در این وب سایت ها نشان دادند و این فروشگاه های اینترنتی تصمیم گرفتند تا مناسبت دیگری به نام سایبر ماندی ایجاد کنند تا مردمی که در روز جمعه نتوانسته بودند خرید کنند، فرصت خرید را تا روز دوشنبه داشته باشند.

خشونت و جرایم بسیار در روز Black Friday

پلیس به دلیل اینکه در این روز خشونت، جرم و درگیری بسیار افزایش می یابد، این روز را جمعه سیاه نامیده است. در سال 2010 درگیری سنگینی در فروشگاه های زنجیره ای والمارت بین خریداران پیش آمد که منجر به کشته شدن 10 نفر و زخمی شدن بالای 100 نفر گردید. در ادامه مطلب به چند مورد از اتفاقات پیش آمده در روز جمعه سیاه اشاره می نماییم:

 • بدترین جمعه سیاه مربوط به جمعه سیاه سال 2008 است که در این اتفاق، نگهبان فروشگاه والمارت با وزن 122 کیلوگرم و قد 195 زیر پای خریداران دچار خفگی گردید و جان سپرد.
 • در سال 2009 میلادی، به دلیل هجوم وحشیانه مردم به داخل فروشگاه والمارت، پلیس وارد عمل شد و اوضاع را کنترل نمود.
 • در سال 2010، هجوم مردم به داخل فروشگاه ها باعث شد تا کارکنان از ترس جانشان، محل کارشان را ترک کنند.
 • در سال 2011 زنی در فروشگاه والمارت برای خرید یک دستگاه نینتندو به سوی دیگران اسپری فلفل پاشید.
 • در سال 2012 در بیرون فروشگاه والمارت، دو نفر با هم درگیر و به هم تیراندازی نمودند.
 • در سال 2013 یک دزد در حال دزدی در فروشگاه بود که پس از متوجه شدن مسئولین فروشگاه، به روی پلیس اسلحه کشید و پلیس به وی تیراندازی نمود.
 • در سال 2016 بیرون فروشگاه وال مارت درگیری رخ داد و سه نفر به هم تیراندازی نمودند که در اثر این اتفاق یکی از تیراندازان فوت کرد.
 • در سال 2017 پنج نفر از اهالی آلاباما با هم درگیر شدند که پلیس برای جلوگیری از خشونت بیشتر، فروشگاه برلوس را تعطیل کرد.

جرم و جنایت در روز جمعه سیاه فقط به درگیری و تیراندازی ختم نمی شود، بلکه گران فروشی یا کم فروشی هم از دیگر جرم هایی است که مردم در این روز مرتکب می شوند.

طبق تحقیقات انجام شده، 14 درصد کالاهایی که در این روز فروش می روند، قیمتشان برابر روز های عادی است و 17 درصد کالاهای این روز قیمتی بالاتر از روزهای عادی داشته اند که این موضوع باعث ایجاد درگیری های مضاعف و برخورد نیروهای امنیتی نیز می گردد که باعث می شود این جمعه بیش از پیش سیاه گردد.

آمارهای جالب از فروش در بلک فرایدی

فروش در بلک فرایدی هر سال رکوردهای فروش در یک روز را جابجا می کند، برخی آمارهای منتشر شده از فروش در جمعه سیاه را برایتان گردآوری کردیم.

 • در سال 2016 خرید آنلاین بلک فرایدی به 7.9 میلیارد دلار رسید.
 • 100 میلیون نفر در سال 2016 از فروشگاه‌های فیزیکی خرید کردند!
 • بر اساس گزارشی که توسط شرکت تحقیقاتی اماریت (EMarketer) منتشر شده است، فروش بلکفرایدی در جهان در سال ۲۰۲۰ برآورد میشود حدود ۱۴۰ میلیارد دلار آمریکا باشد. این مقدار نسبت به سال ۲۰۱۹ که ۱۰۷.۴ میلیارد دلار آمریکا بود، رشد ۳۰.۳ درصدی را نشان میدهد.

 • بر اساس گزارشی که توسط شرکت تحقیقاتی استاتیستا (Statista) منتشر شده است، فروش بلکفرایدی در ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۲۰ برآورد میشود حدود ۷۰۹.۷ میلیون دلار آمریکا باشد. این مقدار نسبت به سال ۲۰۱۹ که ۶۰۱.۷ میلیون دلار آمریکا بود، رشد ۱۷.۹ درصدی را نشان میدهد.

  • بر اساس گزارشی که توسط شرکت تحقیقاتی کانالیز (Canalys) منتشر شده است، فروش بلکفرایدی در چین در سال ۲۰۲۰ برآورد میشود حدود ۱۱۵ میلیارد یوان چینی (۱۷.۶ میلیارد دلار آمریکا) باشد. این مقدار نسبت به سال ۲۰۱۹ که ۵۸.۲ میلیارد یوان چینی (۸.۹ میلیارد دلار آمریکا) بود، رشد ۹۷.۶ درصدی را نشان میدهد.

کمپین های موفق بلک فرایدی در ایران و جهان

• کمپین جمعه نارنجی سفرمارکت: این کمپین که در سال ۲۰۱۹ برگزار شد، با هدف ارائه تخفیفهای ویژه برای خرید بلیط هواپیما، قطار، اتوبوس و رزرو هتل، طراحی شد. شعار این کمپین «جمعه نارنجی، رنگ سفر» بود که با استفاده از رنگ نارنجی به عنوان رنگ شادی و انرژی، توجه مخاطبان را جلب کرد.

• کمپین حراجمعه خانومی: این کمپین که در سال ۲۰۲۰ برگزار شد، با هدف ارائه تخفیفهای بالای ۹۰ درصد برای محصولات زنانه مانند لباس، کیف، کفش، زیورآلات و غیره، طراحی شد. شعار این کمپین «حراجمعه خانومی، بزرگترین حراج زنانه سال» بود که با استفاده از کلمهبازی و تاکید بر مخاطب خاص خود، ارزش خرید را افزایش داد.

• کمپین سیاجمعه بانی مد: این کمپین که در سال ۲۰۲۰ برگزار شد، با هدف ارائه تخفیفهای ویژه برای محصولات مردانه مانند لباس، کیف، کفش، عطر و غیره، طراحی شد. شعار این کمپین «سیاجمعه بانی مد، بزرگترین حراج مردانه سال» بود که با استفاده از رنگ سیاه به عنوان رنگ جذاب و مردانه، هویت خود را مشخص کرد.

• کمپین بلک فرایدی آمازون: این کمپین که در سال ۲۰۱۹ برگزار شد، با ارائه تخفیفهای بزرگ برای محصولات مختلف مانند کتاب، لوازم الکترونیکی، لوازم خانگی، لوازم ورزشی و غیره، موفق شد درآمدی بیش از ۷.۲ میلیارد دلار آمریکا از فروش خود کسب کند. این مقدار نسبت به سال ۲۰۱۸ که ۶.۲ میلیارد دلار آمریکا بود، رشد ۱۶ درصدی را نشان می‌دهد.

• کمپین بلک فرایدی والمارت: این کمپین که در سال ۲۰۲۰ برگزار شد، با ارائه تخفیفهای بزرگ برای محصولات مختلف مانند لوازم الکترونیکی، لوازم خانگی، لوازم ورزشی، لوازم شخصی و غیره، موفق شد درآمدی بیش از ۵.۱ میلیارد دلار آمریکا از فروش خود کسب کند. این مقدار نسبت به سال ۲۰۱۹ که ۴.۲ میلیارد دلار آمریکا بود، رشد ۲۱.۴ درصدی را نشان می‌دهد.

• کمپین بلک فرایدی آلیاکسپرس: این کمپین که در سال ۲۰۲۰ برگزار شد، با ارائه تخفیفهای بزرگ برای محصولات مختلف مانند لوازم الکترونیکی، لوازم خانگی، لوازم ورزشی، لوازم شخصی و غیره، موفق شد درآمدی بیش از ۷۴.۱ میلیارد یوان چینی (۱۱.۳ میلیارد دلار آمریکا) از فروش خود کسب کند. این مقدار نسبت به سال ۲۰۱۹ که ۳۸.۴ میلیارد یوان چینی (۵.۹ میلیارد دلار آمریکا) بود، رشد ۹۲.۹ درصدی را نشان می‌دهد .

ایده های جذاب فروش در بلک فرایدی

ارائه تخفیفهای ویژه و محدود

شما می‌توانید با ارائه تخفیفهای بزرگ و زمانبندی شده، احساس فوریت و هیجان در خریداران ایجاد کنید. برای مثال، میتوانید تخفیفهای ساعتی در روز جمعه سیاه بگذارید، مثلا برای هر کالا یک ظرفیت در نظر بگیرید و طی سه ساعت فقط امکان خریدش با تخفیف ویژه فراهم باشد.

ارائه ارزش افزوده و هدایای رایگان

شما می‌توانید با ارائه خدمات و محصولات اضافی به خریداران، ارزش خرید آنها را افزایش دهید و رضایتشان را جلب کنید. برای مثال، میتوانید ارسال رایگان، بسته‌بندی زیبا، کارت تبریک، گارانتی و خدمات پس از فروش، کوپن تخفیف و یا محصولات جانبی را به عنوان هدیه ای رایگان به خریداران ارائه کنید.

ایجاد تعامل و انگیزه با خریداران

شما می‌توانید با ایجاد فضایی جذاب و سرگرم کننده برای خریداران، بازخورد و وفاداریشان را به دست آورید. برای مثال، میتوانید مسابقات، بازیها، نظرسنجی‌ها، قرعه‌کشی‌ها، وبینارها، پادکستها و یا ایونتهای آنلاین را برگزار کنید و جوایز و تشویقهایی را به خریداران ارائه کنید.

ایجاد اعتماد و اطمینان در خریداران

شما می‌توانید با ارائه اطلاعات و شفافیت کافی درباره محصولات و شرایط خرید، اعتماد و اطمینان خریداران را جلب کنید. برای مثال پیامهای شخصی سازی شده از طریق ایمیل، پیامک، شبکه های اجتماعی برایشان بفرستید و مشخصات و تصاویر کامل و دقیق محصولات را ارائه کنید. سیاستهای بازگشت و تعویض کالا را روشن کنید و گواهینامه ها و نشانهای استاندارد و کیفیت را نشان دهید.

تکنیکهای مهم فروش در بلک فرایدی که باید بکار بگیریم

برای موفقیت در فروش بلک فرایدی باید در مدیریت فروش کسب و کار خود و حتی به عنوان یک فروشنده حرفه ای تکنیکهای فروش را به کار بگیرید. در ادامه به برخی تکنیکهای مهم فروش می پردازیم.

تکنیک FOMO در فروش

تکنیک FOMO مختصر شده عبارت Fear Of Missing Out به معنی ترس از دست دادن است و اضطرابی را که هنگام از دست دادن فرصت یک تجربه جدید احساس می‌کنیم، توصیف می‌کند. تکنیک فومو در فروش با استفاده از این احساس ما را ترغیب می‌کند محصول خاصی را خریداری کنیم. مثلا در بلک فرایدی باید حتما به مشتریان اعلام کنیم این تخفیف تکرارنشدنی است و دیگر این کالا این قیمت را به خود نخواهد دید.

تکنیک مشتری سازی یا Prospecting در فروش

مشتری سازی یا Prospecting به فرآیندی در فروش گفته می‌شود که در آن فروشندگان به دنبال افرادی هستند که نیاز، تمایل و توانایی خرید محصول یا خدمات را دارند. شما بیشترین میزان خرید را از بین کسانی دارید که قبلا با شما در ارتباط بودند و از شما خرید کرده اند. پس با شیوه های مختلف باید از این گنج نهفته بهره ببرید. به شما توصیه می کنیم شیوه ها و تکنیکهای مشتری سازی را حتما مطالعه کنید، چون این تکنیک بیشترین فروش را در بلک فرایدی ایجاد می کند.

تکنیک نهایی ساری در فروش

تکنیکهای نهایی کردن در فروش sales closing، مهمترین اصولی است که  هر فروشنده باید بداند. نهایی کردن فروش اولین هدف هر شخصی است که به نوعی در ارتباط با فروش محصول، خدمات یا ایده به اشخاص یا شرکت‌ها است. بلک فرایدی فرصت خوبی است که مذاکرات و تماسهای فروش خود را نهایی کنید. برای شناخت این تکنیک حتما مقاله آن را مطالعه نمایید.

یادگیری اصول فروش می تواند در یک روز نظیر بلک فرایدی زندگی شما را متحول کند. به شما توصیه می کنیم آموزش فروش حرفه ای را جدی بگیرید و از این مهارت جهت ارتقاء در کسب و کار خود بهره ببرید.

به ما بگو چطور هستیم ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا