مقالات زبان بدنمقالات مدیریت و رهبریمقالات مهارت های فردی

درک زبان بدن دیگران

زبان بدن یا همان Body Language یکی از مهم ترین ابزارهای ارتباطی انسان است که وی از بدو تولد و زمانی که هنوز ابزار ارتباطی کلامی را در اختیار ندارد از آن استفاده می برد. اما به مرور زمان و با گذر عمر برخی فکر می کنند که کاربرد این ابزار ارتباطی کم شده است. این در حالی است که همه انسان ها تا پایان عمر به میزان کم یا زیاد از زبان بدن در رساندن مفاهیم خود به دیگران استفاده می کنند.

برخی افراد استفاده بسیار کم و ناچیزی از زبان بدن می کنند و برخی دیگر در حد بسیار بالایی از این ابزار موثر برای رساندن مفاهیم خود به دیگران بهره می برند. اما مهم است که بتوانیم از روی زبان بدن، روحیه و حالت و منظور دیگران را هم به خوبی درک کنیم. این یک توانایی قابل پرورش دادن است و با مقداری آموزش می توان آن را در خود تقویت نمود. از این رو در این مطلب قصد داریم به تکنیک هایی برای درک زبان بدن دیگران بپردازیم.

روش درک زبان بدن دیگران

برای درک زبان بدن دیگران لازم است ابتدا برخی حالت های رایج و معمول بدن و چهره را به درستی شناخته و بدانیم هر یک چه معنایی دارد تا با کمک آن ها بتوانیم به درستی به حال طرف مقابل آگاهی یابیم و بر این اساس بتوانیم رفتار خود را با وی تنظیم نماییم. این به ما کمک می کند در محاورات و مذاکرات با دیگران به ویژه مذاکرات کاری بتوانیم موفقیت بیشتری به دست بیاوریم. زیرا در صورتی که بتوانیم با درک زبان بدن دیگران، حالت واقعی آن ها را در پس ظاهرشان در یابیم، می توانیم طوری رفتار کنیم که مراوده را به سمتی ببریم که خودمان می خواهیم و در نتیجه، فرجام مورد نظر ما حاصل شود تا در پایان بتوانیم احساس رضایت از موفقیت را داشته باشیم. برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله شخصیت شناسی از روی زبان بدن نشستن را مطالعه کنید.

باید در نظر داشت که این موضوع اصلا ساده و پیش پا افتاده نیست و کاملا تخصصی است و یک مقوله بسیار مهم از علم روان شناسی به حساب می آید که البته در علم مدیریت نیز بسیار نمود پیدا می کند. در حقیقت درک زبان بدن دیگران مقوله ای بسیار پیچیده، مهم و البته بسیار بسیار کاربردی است که آموزش و تسلط بر آن به مطالعه و تمرینات زیادی نیاز دارد و باید عواملی مانند شرایط موجود نیز در آن در نظر گرفته شود. در بسیاری از موارد لازم است برای درک زبان بدن یک شخص، به جای تمرکز بر یک عمل واحد سیگنال های ارسال شده را به صورت یک گروه در نظر بگیریم .

برای درک زبان بدن دیگران لازم است ابتدا زبان بدن را بشناسیم و بدانیم هر یک چه معنایی دارد تا با کمک آن ها بتوانیم به درستی به حال طرف مقابل آگاهی یابیم.

مزایای خواندن زبان بدن دیگران

همان طور که پیش تر ذکر کردیم با خواندن زبان بدن دیگران می توان رفتار خود را طوری تنظیم کرد که شرایط به نفع ما پیش رفته و اکثر خواسته های خود را در مذاکره محقق نماییم. این توانایی را برخی افراد به صورت ذاتی دارا هستند. ولی این بدین معنا نیست که دیگران هرگز نمی توانند آن را در خود تقویت کنند. بلکه با آموزش صحیح و تمرینات درست و مستمر می توان به درستی به توانایی درک زبان بدن دیگران دست یافت. از دیگر مزایای زبان بدن این است که می توان با کمک آن خود را با اعتماد به نفس و مقتدر نشان داده و با این اقتدار و اعتماد به نفس در جذب دیگران توفیقات زیادی بدست آورده تا در مذاکرات بسیاری از خواسته های خود را به کرسی نشاند.

در واقع زبان بدن می تواند یک راه موثر در جذب افراد باشد. فردی که به شما جذب شود در خیلی از مواقع دوست دارد که برای شما کاری انجام دهد. در زمینه کاری می توان گفت اگر در یک معامله بتوانید طرف مقابل را جذب خود کنید، قطعا در رسیدن به توافق سودمند، کار سهل تری خواهید داشت.

پیش نیاز هایی برای درک زبان بدن دیگران

برای اینکه بتوانید زبان بدن دیگران را درک کنید باید با احساسات خود صادق باشید و هیچ یک از احساسات خود را کنار نگذارید. گاهی در مراوده با فردی احساس می کنید وی دروغ می گوید یا اینکه مثلا شما را بازی می دهد. این حس را کنار نگذارید. شاید بعدا شواهدی نیز در زبان بدن وی و ارتباطات کلامی و غیر کلامی او بدست آورید که این فرد راست نمی گوید و درستی حس شما اثبات شود.

توجه به تضادهای موجود در ارتباطات غیر کلامی افراد بسیار مهم است. به عنوان مثال برخی مواقع دیده می شود فردی در مراودات خود در مورد موضوعی با کلام رضایت می دهد، ولی زبان بدن وی چیز دیگری را نشان می دهد. باید در اینجا به تردید فرو رفت که این فرد راست می گوید یا خیر.

برای درک زبان بدن دیگران لازم است ابتدا زبان بدن را بشناسیم و بدانیم هر یک چه معنایی دارد تا با کمک آن ها بتوانیم به درستی به حال طرف مقابل آگاهی یابیم.

خواندن زبان بدن افراد

در این بخش قصد داریم راهکارهایی برای خواندن زبان بدن افراد را معرفی نماییم و بدین منظور قصد داریم مهم ترین حالاتی که بدن افراد به خود گرفته و معانی خاصی می دهد را با معانی آن ها بیان کنیم.

  • دست دادن در زبان بدن:

نحوه دست دادن افراد در بیان حالات و شخصیت آن ها بسیار گویاست. افراد قدرتمند محکم دست می دهند و معمولا به صورت مستقیم این کار را انجام می دهند. پس در یک ملاقات کاری اگر با همچین شرایطی مواجه شدید بدانید با آدم سرسخت و محکمی طرف هستید. در مقاله زبان بدن دست‌ها بیشتر به بحث شناخت حرکات دست اشاره کرده‌ایم.

  • تماس چشمی در زبان بدن:

افرادی که احساس قدرت و سلطه می کنند و قصد دارند برتری خود را در جلسه به خوبی تثبیت کنند، معمولا تماس چشمی ممتد داشته و خیره نگاه می کنند. آن ها در چنین شرایطی به بررسی دیگران از طریق خیره نگاه کردن می پردازند. همچنین باید در نظر داشت وقتی شخصی در طول یک مکالمه به اطراف نگاه می کند، علامت این است که وی از این مکالمه خسته شده است و شرایط برایش کسالت آور است.

  • حالات چهره :

حالات چهره افراد هم بخشی از زبان بدن است که بسیار گویای حالات و شرایط و افکار آن هاست. لبخند یکی از بارزترین نشانه های جذابیت است. باید مطمئن شوید که می توانید یک لبخند ساختگی را از واقعی تشخیص دهید. نکته کمکی برای شما برای تشخیص لبخند واقعی از مصنوعی این است که هنگامی که مردم لبخند ساختگی می زنند، معمولا چین و چروک در صورت ایجاد نمی شود. همچنین همان طور که لبخند واقعی باعث می ‌شود دور چشم‌ های فرد چین ‌و چروک بیفتد، وجود احساساتی چون نگرانی، تعجب و ترس می ‌تواند موجب شود که افراد از روی ناراحتی ابروی خود را بالا ببرند.

بنابراین اگر کسی هنگام نظر دادن درباره لباس یا مدل موی شما ابروهایش را بالا ببرد، احتمالا تعریف و تمجیدهایش صادقانه نیست. همچنین در زمینه زبان بدن چهره که به آن میمیک صورت هم گفته می شود، باید ذکر کنیم که شخصی که خواهان قدرت است برای ایجاد یک ارتباط جدی از خندیدن خودداری می کند و بسیار محتمل است که حتی اخم کند یا لبهایش را محکم ببندد.

  • وضعیت قرار گیری بدن:

وضع قرار گرفتن دستها و بدن نیز از مهم ترین موارد در زبان بدن است که بسیار گویای حالات و منظور طرف می باشد. به عنوان مثال اگر شخصی دست خود را پشت گردن یا سر خود قرار داد نشانه این است که به آنچه مورد بحث است پذیرش زیادی ندارد و این نشانه ای از کار سخت شما برای پذیراندن مطلبتان به وی است. اندام محکم نشانه مقاوت و پذیرش کم است . به طور کلی وقتی بدن شخصی در این وضعیت است یعنی شخص از نظر عاطفی، ذهنی و جسمی نسبت به اشخاص دیگر بسته است.

اما این موارد که ذکر شد تمامی موارد موجود در زمینه درک زبان بدن افراد دیگر نیست. درک زبان بدن دیگر انسان ها یک مقوله کاملا پیچیده است و بسیار بسیار گسترده می باشد و در کلاس ها و دوره ها با چندین ساعت آموزش های مفصل به افراد آموزش داده می شود.

نمی توان چنین مبحث بسیار گسترده ای را در یک مقاله به طور کامل و بدون نقض بیان کرد. بلکه فقط در این مطلب قصد داشتیم به موارد کلی در زمینه درک زبان بدن دیگران اشاره نماییم. باید از طریق نشانه های ذکر شده و تکنیک های بسیار متعددی که در حوصله این مقاله نگنجید بتوانیم به خواندن زبان بدن دیگران بپردازیم و بتوانیم احساسات و احوال و افکار طرف مقابل را از روی حرکات بدن و چهره وی درک کرده و بر اساس آن رفتار و حرکات خود را تنظیم کنیم.

این مورد به ویژه در ملاقات های کاری و جلسات و مذاکرات بازاریابی و فروش بسیار به کار می آید. از این رو در مقوله مدیریت و به ویژه مدیریت فروش، زبان بدن را یک موضوع بسیار مهم و حیاتی می دانند و به همین جهت مدیران موفق سعی می کنند در تیم فروش خود افرادی با توانایی استفاده عالی از زبان بدن و توانایی خواندن زبان بدن طرف مقابل را استخدام نمایند. داشتن ضریب هوشی بالا ( تست هوش ریون ) در درک جزئیات و شناخت این حالت اهمیت بالایی دارد.

زبان بدن یکی از روشهای ارتباط غیر کلامی است که به وسیله آن می توان احساسات خود را با دیگران منتقل و احساسات آنها را درک کرد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا