مقالات زبان بدن

5 مثال از بیان احساسات با زبان بدن

5 مثال از بیان احساسات با زبان بدن

با یک مقاله دیگر از سری مقالات زبان بدن موسسه آیا در خدمت شما هستیم. برای آنکه دیگران دریابند شما چه حسی دارید، لزومی ندارد حتما چیزی به آنها بگویید. تا به حال مجسمه ی متفکر رادین را دیده اید؟ همان مجسمه معروف که دستش را زیر چانه اش قرار داده و نگاهش به سمت زمین است. اگر این مجسمه را فردی واقعی تصور نمایید و بخواهید حدس بزنید او چه وضع روحی دارد، نمی‌توان هیچ شکی داشت که او انسانی جدی است که در اندیشه و افکار خود فرور فته و بسیار هم اهل تعمق است.

به همین آسانی با استفاده از زبان بدن احساسی وی ما متوجه شدیم او چه احساسی دارد. حال کودکی را در نظر بگیرید که پاهایش را به زمین می‌کوبد، چشمانش پر از اشک شده، مشت هایش را گره کرده و بد خلقی می‌کند. این کودک با استفاده از این حالات بدنش قصد دارد بد خلقی خود را به شما نشان دهد. اگر بخوایم عامیانه صحبت کنیم باید بگیم، همیشه بدنت نشون میده چه حسی داری، حتی اگه بخوای پنهانش کنی. در ادامه مطلب ” 5 مثال از بیان احساسات با زبان بدن ” با ما همراه باشید.

“بدن شما مثل یه فیلم نشون میده که چی درون شما می‌گذره”

حال برای درک بیشتر موضوع، بدن خود را مانند یک پرده فیلم مجسم کنید. یک فیلم اطلاعات مختلفی را به بیننده منتقل می‌کند یا قصد دارد پیامی را به مخاطب منتقل کند. تصور کنید اطلاعاتی که باید منتقل شوند در درون شما قرار دارند و بدن شما وسیله ای است که مانند فیلم این اطلاعات را به بیننده منتقل می‌کند. اگر نگران باشید، هیجان زده باشید، خوشحال، مضطرب و یا ناراحت باشید، بدن شما مثل یک فیلم نشان می‌دهد که درون شما چه می‌گذرد.

زبان بدن به جای شما سخن می گوید.

با یک مقاله دیگر از سری مقالات زبان بدن از مدرسه کسب و کار آیا در خدمت شما هستیم. زبان بدن به اندازه عمر انسان ها قدمت تاریخی دارد، زیرا انسان از بدو تولد و از سالیان سال پیش با استفاده از زبان بدن اقدام به برقراری ارتباط می نموده است، اما علم زبان بدن، علمی نوپا است که حدود 60 سال قدمت دارد. پیش از آغاز قرن بیستم، اقدامات بسیار اندکی در حوزه شناخت و تحلیل اشارات و حرکات بدن صورت گرفته بود و معدود اشخاصی بودند که اطلاعات درستی از زبان بدن داشتند. اولین اثری که منحصرا به زبان بدن پرداخته و شناخته شده است،

کتاب زبان طبیعی دست ها اثر جان بولور می باشد که در سال 1644 منتشر شده است. تنها حوزه ای که تا قبل از قرن نوزدهم به زبان بدن اهمیت داده می شد، حوزه هنر بود که در آن مربیان نمایش و کارگردان ها به هنرپیشه ها و هنرجو ها آموزش می دادند که چگونه از طریق حالات و اشارات بدن، احساسات و دیدگاه ها را به بینندگان منتقل نمایند. در قرن نوزدهم، چارلز داروین در کتاب بیان عواطف در انسان و حیوان نیز به نوعی به استفاده حیوانات از حالات چهره برای بیان احساساتشان می پردازد که بعد ها پایه ای برای گرایش اتولوژی به معنی مطالعه رفتار حیوانات، گردید.

از حدود 60 سال پیش تا اکنون، محققان و روانشناسان پژوهش های مفصلی درباره مولفه های زبان بدن که خود بخشی از مجموعه ی بزرگ تری به نام “رفتار غیر کلامی” است، انجام داده اند. زبان بدن یک روش ارتباط غیر کلامی است که برای اینکه آن را درک کنید، می توانید سکوت نموده و با استفاده از حرکات و اشارات بدن منظور خود را به طرف مقابل انتقال دهید.

در صورتی که این آزمایش را انجام دهید، خواهید دید که شما توانسته اید در سکوت، پیام خود را منتقل کنید. در ادامه مطلب در می یابید که چگونه می توان از طریق بررسی اشارات و حرکات مختلف به درک و شناخت افکار، احساسات و دیدگاه های هر شخص رسید و همچین درخواهید یافت که چگونه زبان بدن به جای شما سخن می گوید. پس با ما همراه باشید.

 

چگونگی انتقال پیام ها توسط زبان بدن

زمانی که غارنشینان پس از سال ها استفاده از زبان بدنشان جهت انتقال پیام به یکدیگر، کشف کردند که از چه طریقی می توانند صداهای خارج شده از گلوی هم را تشخیص دهند، زندگیشان بسیار سخت تر از گذشته شد. قبل از اینکه آن ها ارتباط کلامی ایجاد کنند، بسیار وابسته به زبان بدنشان بودند. غارنشینان به طور غریزی می دانستند که به طور مثال ترس یا تعجب بسیار، عشق و علاقه و ناراحتی یا گرسنگی هر کدام نیازمند حالات و اشارات مختلف بدن هستند. در زمان های دور که ارتباط کلامی وجود نداشت، همه چیز بسیار ساده تر بود و این حجم از پیچیدگی احساسات نیز وجود نداشت.

حرکات و اشارات بدن انسان فارغ از نیاز به تایید توسط زبان گفتار، احساسات و عواطف ما را منتقل می کنند. هر شخص در زندگی شخصی و کاری می باید دقت خاصی نسبت به زبان بدنش داشته باشد، زیرا رفتارهای غیر کلامی و زبان بدن شما ممکن است ناخواسته بیش از آنچه می خواهید به اطرافیان منتقل کنید، درباره احساسات، حالات و افکار شما، مسائلی را آشکار نماید.

پروفسور آلبرت محرابیان استاد دانشگاه لوس آنجلس کالیفرنیا، تحقیقی را درباره زبان بدن انجام داده است که بیان می کند:

” در ارتباطات متقابل پنجاه و پنج درصد پیام ها توسط زبان بدن منتقل می شود، که نشان می دهد این حرکات هستند که بلندتر از کلمات سخن می گویند. ”

به حالت های زبان بدن زیر توجه کنید، همه این حالات پیامی را به دیگران منتقل می کنند که دانستن آن ها می تواند تاثیر بسزایی در روابط متقابل شما داشته باشند:

 • شخصی که انگشتش را به سمت شما نشانه رفته است.
 • در آغوش گرفتن بسیار صمیمانه و گرم
 • شخصی که انگشتش را در مقابل شما تکان می دهد.
 • کودکی که لب هایش را به اصطلاح برچیده است.
 • شخص دلباخته ای که به معشوقش اخم کرده است.
 • چهره ی برافروخته و نگران مادر و پدر
 • لبخندی پرشور و هیجان از یکی از دوستان یا همکاران شما
 • شخصی که دستش را بر روی قلبش قرار داده است.
 • فردی که در جمع، دست به سینه نشسته است.
 • کسی که در حین مذاکره دست هایش را به هم می ساید.
 • شخصی که در حین صحبت با شما چشم هایش را می دزدد و مستقیما به شما نگاه نمی کند.

 

 

حتی اگر شما نخواهید احساست خود را بروز دهید، بدن شما احساسات شما را نشان خواهد داد. 5 مثال از بیان احساسات با زبان بدن در این مقاله بیان می شود.

برای اینکه موضوع 5 مثال از بیان احساسات زبان بدن را بهتر درک کنید، لطفا به مثال های زیر توجه کنید:

زبان بدن احساس نا امنی

 • افرادی که در خود احساس نا امنی دارند یا به اندازه کافی از خود اطمینان ندارند، برای کنترل احساساتشان و آرامش دادن به خود، خودشان را لمس می‌کنند. آنها حرکاتی مانند مالیدن پیشانی، دست به سینه شدن، قرار دادن انگشتان مقابل لب ها یا مالیدن آن ها را انجام می‌دهند. آن ها این کارها را برای آرامش دادن به خودشان انجام می‌دهند. این افراد سعی دارند با این کارها آرامش و امنیتی را که ندارند، برای خود ایجاد کنند، غافل از اینکه این حرکات بدتر آن ها را لو می‌دهد و مخاطبی که دانش زبان بدن داشته باشد که این روزها کم هم نیستند، به راحتی می‌فهمد که این شخص حس نا امنی دارد.

زبان بدن اعتقادی

 • به غیر از روابط اجتماعی، افرادی که متدین و معتقد هستند، حرکاتی مخصوص و مشخص را برای مراسم های مذهبی خود اجرا می‌کنند. مومنان مسیحی هنگامی که می‌خواهند وارد کلیسا شوند، انگشت های خود را وارد آب مقدس می‌کنند و به حالت صلیب روی بدنشان حرکت می‌دهند. یهودیان نیز مانند بسیاری از پیروان ادیان دیگر، قبل از ورود به منزل، مزوزا (آیه هایی از تورات) را لمس می‌کنند. ما مسلمانان در هنگام نماز خواندن به سمت قبله رکوع و سجود می‌رویم. افراد با ادیان و باورهای مختلف، حرکات این چنینی را برای ادای احترام به فرهنگ، ارزش ها و سنت های خود، انجام می‌دهند.

زبان بدن شادی

 • افراد در حالت شادی و وجد معمولا نفس عمیق می‌کشند و در حالتی که دستان خود را از دو طرف باز کرده اند، حرکات مختلفی را انجام می‌دهند. فوتبالیستی که گلی را به ثمر رسانده، مدالی گرفته، قهرمان شده و یا موفقیتی را بدست آورده است را تصور کنید. ما اغلب این ورزشکاران را در موقعیتی با بازوهایی از هم گشوده، سرهایی به عقب افکنده و دهان و چشمانی باز از خوشحالی و شادمانی می‌بینیم.

زبان بدن احساسی ناراحتی

 • حال فوتبالیستی که ضربه پنالتی را از دست داده تصور کنید، یا مغازه داری که حساب و کتابش اشتباه از آب درآمده. با کارمندی که از نظر مسئولیت پذیری دچار مشکل شده است. این افراد اغلب سرشان را پایین انداخته یا دستشان را پشت گردنشان حلقه کرده اند. پایین انداختن سر نشان دهنده این موضوع است که فرد ناراحت و غمگین است و با حلقه کردن دست پشت گردن، سعی دارد خود را آرام کند.

زبان بدن نا امیدی

 • قطعا افرادی را دیده اید که با خمودگی راه می‌روند، سرشان را به سمت پایین انداخته و نگاهشان رو به پایین است. این حالات نشان دهنده این موضوع است که این افراد نا امید و افسرده هستند و دیدگاه منفی دارند. از سوی دیگر، افرادی که تفکری مثبت دارند با راه رفتن پر نشاط، چشمانی پر شور، راست ایستادن، افکار و دیدگاه هایشان را نشان می‌دهند که همین موضوع باعث می‌شود این افراد بسیار جذاب نیز به نظر برسند. البته هر سر خم شده ای به معنی افسرده بودن آن شخص نیست. این حالت گاهی می‌تواند به معنای فکر کردن جهت به یادآوردن موضوعی یا جذب اطلاعات نیز باشد. معمولا افرادی که سخت در حال فکر کردن هستند، درست مانند مجسمه رادین، سرشان را روی دست ها یا انگشتانشان تکیه داده و سرشان رو به پایین است.

” اگر کسی در جنگل نباشد تا صدای درختان در حال سقوط را بشنود، آن ها فریاد می‌کشند. “

 

حتی اگر شما نخواهید احساست خود را بروز دهید، بدن شما احساسات شما را نشان خواهد داد. 5 مثال از بیان احساسات با زبان بدن در این مقاله بیان می شود.
5 مثال از بیان احساسات زبان بدن

توجه به زبان بدن احساسی خود

یکی از بانوان موفق در حوزه مدیریت در سان فرانسیسکو در کنفرانسی درباره زبان بدن داستانی را تعریف کرد که قصد داریم آن را با شما مطرح کنیم:

او در کنفرانسی شناخته شده درباره زبان بدن احساسی گفت: همسرم همیشه به من می‌گفت مردم معمولا زمانی از زبان بدنشان استفاده می‌کنند که فرد دیگری موجود باشد تا آن را ببیند و واکنشی نسبت به آن نشان دهد اما من با این موضوع مخالف بودم. تنها به دفترم رفتم، داخل دفترم شدم و درب دفتر را بستم. پشت میز خودم نشستم و به حرف هایی که همسرم زده بود فکر می‌کردم. حدود یک ربعی در اندیشه های خود فرو رفته بودم که به خودم آمدم. در این یک ربع به صندلی ام تکیه داده بودم، پشت صندلی ام به سمت عقب بود، سرم به سمت بالا متمایل گردیده بود و یک دستم هم دور بدنم پیچیده شده بود تا تکیه گاهی برای آرنج دشت دیگرم باشد.

چانه ام را به انگشت شستم تکیه داده بودم و با انگشت اشاره ام گونه ام را نوازش می‌کردم. در آن لحظه بود که دیدم زبان بدنم در تنهایی هم حالات درونی من را منعکس نموده و به همین آسانی حرف های همسرم نقض گردید. در آن لحظه یاد این جمله ی معروف افتادم: اگر کسی در جنگل نباشد تا صدای درختان در حال سقوط را بشنود، آن ها فریاد می‌کشند.

اهمیت دوره زبان بدن در موفقیت های اجتماعی و فردی بسیار فراتر از حد تصور ماست. چرا که با فراگیری اصول و روش های استفاده از زبان بدن بهتر و قویتر می‌توانید احساسات خود را به طرف مقابل برسانید. بخصوص ینکه شما به عنوان یک مذاکره کننده حرفه ای قصد دارید در مورد محصول یا خدماتی پرزنت کنید.

 

زبان بدن یکی از روشهای ارتباط غیر کلامی است که به وسیله آن می توان احساسات خود را با دیگران منتقل و احساسات آنها را درک کرد.

 

در ادامه به داستانی دیگر درباره زبان بدن اشاره می نمائیم:

آرمان و سمیه 10 سال است که به هم ازدواج کرده اند و دختری 6 ساله به نام سارا دارند. هر بار که جشن سالگرد ازدواج این دو فرا می‌رسد، آرمان در میان مهمانی و رو به جمعیت آرزویی می‌کند و از این که با سمیه آشنا شده است، ابراز خشنودی و خرسندی می‌کند و برای همه عشقی این چنینی را آرزو می‌کند. او در حین مهمانی حرکات دیگری را نیز انجام می‌دهد.

به طور مثال زمانی که او به سمت دخترش خم می‌شود تا به صحبت‌های او توجه کند، عطوفت و صمیمیت فوق العاده اش را نسبت به او نشان می‌‎دهد، یا زمانی که با دخترش بازی می‌کرد، دست او را می‌گرفت و می‌چرخید تا روحیه پر نشاط خود را به همگان نشان دهد. او در همین حین سرش را اندکی به سمت بالا می‌گرفت و یه سمت عقب می‌افکند. او زمانی که رو به همسرش سمیه می‌کرد تا به او خیره شود، نگاهش آرام می‌شد و لبخندی ملایم بر روی لبانش نقش می‌بست.

به راستی شما دارای مهارت کنترل احساسات در خود هستید؟ پیشنهاد می کنیم یکبار تست هوش eq را انجام دهید تا به میزان کنترل خود در مدیریت احساسات پی ببرید.

 

زبان بدن در رابطه‌های احساسی

خواندن زبان بدن در رابطه‌های احساسی یکی از سرفصل‌های دوره‌ی زبان بدن و چهره شناسی می‌باشد. زبان بدن یک ارتباط غیرکلامی است که ما به‌صورت خودآگاه یا ناخودآگاه از آن استفاده می‌کنیم. این ارتباط غیر کلامی شامل ارسال و دریافت سیگنال‌های بدون کلام می‌شود. تا جایی که مردم حتی هنگامی‌که با یکدیگر صحبت نمی‌کنند هم با حرکات چشم و دست و بدن خود برای هم سیگنال می‌فرستند. زبان بدن یکی از مهم‌ترین بخش‌های ارتباطی و تعاملات اجتماعی انسان محسوب می‌گردد.

آیا می دانید زبان بدن در رابطه‌های احساسی هم تأثیرگذار است؟

اولین نفری باشید که این راز را می داند! از روی زبان بدن تا اندازه‌ای می‌توان به تمایلات درونی افراد پی برد. به طور مثال بیشتر مردم دنیا برای تحت تاثیر قراردادن فرد مورد علاقه خود، یا جایگزین کردن عقیده کسی، به‌ صورت خودآگاه یا گاهی به‌طور ناخودآگاه دست به دامن زبان بدن می‌شوند. از این‌ رو باید بدانید که برخی از این حرکات در میان اغلب مردم عمومیت دارند و نشان‌گر احساسات خاصی هستند.

برای نمونه واضح در یک رابطه عاطفی، اگر فردی زیاد به شما نگاه کند، در واقع در حال تلاش برای نمایش علاقه و توجه خود به شماست. یا اگر فردی که با او صحبت می‌کنید، سعی می‌کند تا نگاهش را از شما بدزدد، مطمئن باشید که حوصله‌تان را ندارد و نمی‌خواهد هم کلام او باشید. در همین راستا، در ادامه تعدادی از نشانه‌های عاشق بودن را به شما بازگو می‌کنیم.

اعتراف چشم‌ها

چشم‌ها از برجسته‌ترین عناصر بدن هستند که عشق را می‌توان از آن‌ها دریافت کرد، اگر با نامزدتان بیرون رفتید به چشم‌هایش توجه کنید، افراد عاشق هنگام روبه‌رو شدن با معشوق خود به او نگاهی مستقیم دارند اگر دیدید که نامزدتان چشمانش به گوشه و کنار می‌چرخد، این حالت می‌تواند نشان‌دهنده مردد بودن او در انتخابش باشد. مردمک چشم افراد دلباخته بزرگ‌تر و فرد دارای چشم‌های شفاف‌تر و درشت‌تری می‌شود که حس خیس بودن یا اشک‌آلود بودن به او دست می‌دهد.

کلید شخصیت

مردان عاشق در تمامی موارد اولویت را با خانم‌ها می‌دانند و در موضوعات مهم به مشورت با آن‌ها می‌پردازند و همواره رفتار جنتلمن گونه‌ای با همسرشان دارند. از روی این نشانه‌ها می‌توانید پی به یک عشق راستین ببرید و بفهمید که آیا رفتار همسرتان با شما از دوست داشتن است یا تربیت خانوادگی!

الگوی مردانی که زبان مهر ورزیدن ندارند

برخی از مردان پشت حرف‌های آزاردهنده و نیش‌دارشان یک دنیا علاقه پنهان دارند شاید این مردان نامزدشان را دست بی اندازند اما باکارهایشان به خانم‌هایشان اثبات می‌کنند که شیفته آن‌ها هستند. ادبیات این آقایان با خشونت کلامی درهم‌آمیخته اما به مرور زمان خانم‌ها به این نوع ادبیات عادت می‌کنند.

 

ناگفته های بازوها

دست‌های عرق کرده از دلهره و اضطراب، بازی کردن با وسایل دم دست خود و استقبال با دستانی باز از نشانه‌های عاشق شدن مردهاست. آمدن نامزدتان با دستانی باز به سمت شما نشانه از علاقه او به شماست و آمدن او با دستانی بسته نمایان گر وارد نشدن به حریم شخصی شماست.

 

شما با خواندن این مقاله به این مهم دست‌یافته اید که بی گمان زبان بدن و چهره شناسی در زندگی شخصی بسیار اهمیت دارند. شما اگر بخواهید در این دوره به مهارت‌های فراوانی دست یابید می‌توانید با وارد شدن به این لینک در کلاس‌های زبان بدن و چهره شناسی مدرسه کسب‌وکار آیا نام‌نویسی کنید و این دوره باارزش را بیاموزید.

نتیجه گیری زبان بدن احساسی :

این داستان به خوبی به همگان نشان می‌دهد که حرکات یک پدر و همسر که بسیار خوشحال و خوشبخت است چگونه است و او چگونه به صورت ناخود آگاه این احساسات را با زبان بدنش بروز می‌دهد. با مطالعه این مطلب از سری مقالات زبان بدن مدرسه کسب و کار آیا در می‌یابید که اگر شخصی این حرکات را انجام داد، چه احساسی دارد. با ما در ادامه سری مقالات زبان بدن همراه باشید.

 

5 مثال از بیان احساسات با زبان بدن
5 مثال از بیان احساسات با زبان بدن

 

پرسش و پاسخ :

زبان بدن غمگین چیست؟

اگر چشم یا سر در هنگام گفتگو پایین آمد یا آویزان شد در این صورت شما دارای زبان بدن غمگین هستید. حالت جمع کردن دست و پاها و در خود رفتن نیز یکی از نشانه های زبان بدن غمگین است.

احساسات چگونه در زبان بدن ما تاثیر دارد؟

ارتباطات غیر کلامی هم به عناوین زبان بدن شناخته می شود. برخی از حرکات ما ناخودآگاه و ارادی است. احساسات ما از طریق حرکات بدن، تغییر تن صدا و نوع ادای کلمات یا احساساتی مانند گریه کردن و خندیدن یا میمیک صورت قابل نشان است. پیشنهاد می کنیم برای بهبود و مدیریت احساسات خود  مقاله موثرترین راه ‌های تقویت هوش هیجانی را مطالعه کنید.

زبان بدن باز چیست؟

اگر زمانی که بدن خود را جمع کردید نشان میدهد که هیچ علاقه ای به موضوع و صحبت ندارید. اما اگر بدون خود را باز کنید به عقب رفته و شانه های خود را عقب نگه‌داشته و سر خود را بالا بگیرید نشان از حالتی خوش آیند و دوستانه است.

چگونه با زبان بدن احساسی صحبت کنیم؟

 1. مرتبا همدیگر را لمس کنید. مانند بغل کردن
 2. حرکات یکدیگر را تقلید کنید.
 3. تماس چشمی قوی داشته باشید.
 4. به سمت او خم شوید.
 5. می توانید از بوسه زدن استفاده کنید.

یک مثال از زبان بدن احساسی از طریق صورت چیست؟

در طول یک مکالمه اگر با دست زیر بینی خود را بمالید نشانه فریب است.هنگام صحبت کردن دستان خود را از صورت دور نگهدارید. لبخندهای الکی روی صورت نشانه فریب و کلاهبرداری است. اگر واقعا قصد خنده دارید طبیعی بخندید. یا تظاهر به طبیعی بودن کنید.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا