مقالات مهارت های فردی

تیپ شخصیتی ESTJ

افراد دارای تیپ شخصیتی ESTJ افرادی هستند برونگرا و البته عملگرا که برای به انجام و پایان رساندن امور در سازمان، بهترین افراد هستند.  تمایل دارند افراد مسئولیت پذیری باشند و همه چیز تحت نظارت و سیطره آن ها باشد. شخصیت ESTJ تمایل دارند تا در محیط های با ثبات و ساکن فعالیت و کار کنند و از هر گونه حاشیه و تنش دوری می کنند. این افراد برونگرا همانند تیپ شخصیتی ENTP از ابراز عقیده خود هیچ واهمه ای ندارند.

به خوبی برنامه ریزی می کنند و برنامه ها و طرح ها را به عمل در می آورند و به اتمام می رسانند.

شخصیت ESTJ از احساس مسئولیت به شدت لذت می برند و تمایل دارند در تصمیمات مهم اخذ شده شریک باشند و اعمال نظر کنند. نکته ها و جزئیات را به خوبی به خاطر می سپارند؛ جزئیات را جزء به جزء انجام می دهند و از دیگران نیز انتظار دارند تا همین کار را رعایت کنند. افرادی تحلیلگر و با منطق هستند و احساسی تصمیم نمی گیرند و تحت تأثیر موارد غیر منطقی و احساسی دست به انجام کاری نخواهند زد.

شخصیت ESTJ به افکار خود عمل می کنند و به راحتی می توان به شخصیت آن ها پی برد و شخصیت آن ها را شناخت.

در نتیجه ی تست شخصیت شناسی MBTI باید به درصد های گزارش شده دقت داشت؛

درصد قضاوتی بودن در برابر دریافت گرا، درصد درونگرایی در برابر برونگرایی، درصد حسی بودن در برابر شهودی بودن و درصد منطقی بودن در برابر احساسی بودن. هر میزان که این اختلاف بیشتر باشد، می توان گفت که نتیجه ی این آزمون به شخصیت فرد نزدیک تر است. اما هر چه درصد ها به هم نزدیک تر باشند، در می یابیم که در برخی موارد با شخصیت آن فرد، به طور کامل منطبق نیست. این امر دلیل بر ضعیف بودن تست شخصیت شناسی MBTI نیست؛ بلکه بیانگر نزدیک بودن ترجیحات فرد می باشد.

 

تیپ شخصیتی ESTJ

شخصیت ESTJ افرادی هستند که به راحتی می توانند افراد و منابع را مدیریت کنند و کار ها را به مرحله ی اجرا در آورده و نتایج خوبی را رقم بزنند. تیپ شخصیتی ESTJ از محیط های پر چالش فراری هستند و محیط با ثبات کاری را دوست دارند. این افراد، افرادی اجتماعی هستند. افرادی پر توقع و سخت گیر هستند و برای رسیدن به خواسته های خود دست به هر کاری می زنند و ممکن است دیگران را نادیده بگیرند.

نقاط قوت در محیط کار

افراد دارای تیپ شخصیت شناسی ESTJ دید واقع بینانه ای دارند و برای نیل به اهداف خود بسیار با تمرکز بالا عمل می کنند. از قانون درون سازمانی تبعیت می کنند و برای سازمان و نیروهای درون سازمان نیز ارزش و احترام زیادی قائل هستند. شخصیت ESTJ تعهد کاری بالایی دارند و به تنهایی می توانند بار یک سازمان را به دوش بکشند. نقاط ضعف سازمان را به راحتی تشخیص می دهند و در جهت بهبود آن تلاش می کنند.

 

بنر شخصیت شناسی mbti

 

نقاط قوت در محیط کار

به واسطه ی اینکه در جزئیات غرق می شوند، آینده نگری خوبی نخواهند داشت. در برابر تغییرات از خود مقاومت نشان می دهند و اگر نتوانند در مسیر کاری خود خلاقیت یا تغییری ایجاد کنند، آن را رها می کنند.  افراد دارای تیپ شخصیت شناسی ESTJ تاب و توان نظر مخالف را ندارند و برای به انجام رساندن یک کار ممکن است همه ی جوانب و احتمالات را در نظر نگیرند.

نحوه برخورد با تیپ شخصیت شناسی ESTJ در محیط کار

شخصیت ESTJ تمایل دارد تا حوزه اختیاراتش مشخص باشد.

افراد دارای شخصیت ESTJ علاقه دارند تا سایر کارمندان و همکاران آن ها مسئولیت پذیری بالایی داشته باشند.

شخصیت ESTJ علاقه دارد تا قوانین کاری آن ها مشخص باشد.

 باید قدرت کامل و اختیار را در سازمان داشته باشند.

شخصیت ESTJ تمایل دارند تا بر اطرافیان خود در محیط کار مسلط باشند.

مشاغلی که برای تیپ شخصیت شناسی ESTJ مناسب است :

افسر ارتش، پلیس، مهندس پرواز، حسابرس، قاضی، مدیر مدرسه، وکیل

 

پرسش و پاسخ :

  • یک تعریف ساده از شخصیت ESTJ بگوید؟

ESTJ ها اغلب به عنوان افراد منطقی و مسئولیت پذیر توصیف می شوند.   آنها قاطع هستند و به این فکر می کنند که کارها به خوبی و طبق قوانین پیش برود.

  • شخصیت ESTJ چند درصد جامعه را تشکیل می دهند؟

ESTJ پنجمین نوع شایع در جمعیت و دومین نوع شایع در بین مردان است. ESTJ ها: 9 درصد از جمعیت عمومی را تشکیل می دهند.

  • شخصیت ESTJ برای ازدواج چه خصوصیاتی دارند؟

بسیار علاقه مند به روابط احساسی با جنس مخالف هستند. فرقی ندارد تک همسری باشد تا چند همسری علاقه زیادی به روابط جنسی دارد و دنیال خوشی های زندگی هستند.

  • تیپ شخصیتی ESTJ به چه کسانی جذب می شوند؟

تیپ شخصیتی ESTJ جذب آدم هایی می شوند که نسبت به اهداف خود اطمینان دارند. می دانند از زندگی چه میخواهند و مطرح کردن خواسته خود ترسی ندارند. این افراد کنترل و مدیریت کاملی به احساسات و هوش هیجانی خود ندارند و رغبتی هم به این کار ندارند.

 

به ما بگو چطور هستیم ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۸ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا