مقالات هوش هیجانی

برای موفقیت داشتن EQ بالا مهم است یا IQ بالا؟

سال های سال دانشمندان فکر می کردند که IQ عامل موفقیت افراد است در حالی که عامل موفقیت افراد تنها به IQ افراد بستگی ندارد بلکه نقش EQ ( هوش هیجانی ) هم در موفقیت افراد بی بدیل است

متاسفانه در سال های اخیر اقدام به خودکشی نابغه‌ها بیش از پیش شده است برای مثال در سال 1394 دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف دست به خودکشی زد چند وقت بعد رتبه 73 کنکور تجربی این کار را انجام داد. به دلیل شما دلیل این موضوع چه چیزی می تواند باشد؟

تقریباً همه افراد واژه ‌IQ‌ یا ضریب هوشی را شنیده‌اند و كم و بیش با مفهوم آن آشنا هستند.
اما آنچه كمی ناشناخته باقی مانده و هنوز گروه زیادی با آن غریبه هستند، ‌EQ‌ یا همان هوش هیجانی است؛ همان چیزی كه براساس نظر دانشمندان می‌تواند عاملی برای موفقیت افراد باشد و می‌تواند برای كنترل استرس و اضطراب به فرد كمك كند همچنین موجب می‌شود افراد در جامعه موفق‌تر عمل كنند.
سال‌های سال دانشمندان تصور می‌كردند IQ تنها عاملی است كه می‌تواند موفقیت افراد را تعیین و آن را تضمین كند، در حالی كه امروزه نظر آنها تغییر كرده و می‌گویند EQ هم عاملی بسیار مهم برای موفق‌ بودن یا ‌ نبودن افراد مختلف است.‌

تفاوت میان IQ و EQ (هوش هیجانی)

بهتر است که این دو سرنام را ابتدا تعریف کنیم و سپس به تفاوت های این دو بپردازیم. ای کیو یا هوش هیجانی نمره ای است که از آزمون هوش استاندارد به دست می آید. در آزمون های اصلی آی کیو، نمره‌ها با تقسیم سن ذهنی فرد با سن تقویمی اش و سپس ضرب این دو در صد به دست می آید. بنابراین کودکی با سن ذهنی 15 و سن تقویمی 10 آی کیوی 150 دارد. از سوی دیگر ای کیو یا هوش هیجانی معیار سطح هوش هیجانی شخص است. این به توانایی شخص برای دریافت، کنترل، ارزیابی ، و بیان احساسات بر می‌گردد.

پژوهشگرانی مانند جان مایر و پیتر سالووی و نیز نویسندگانی مانند دانیل گولمن به برجسته ساختن این اصطلاح و رواج آن کمک کردند تا حدی که بعد از مدتی به موضوعی داغ در حوزه‌های مدیریت بازرگانی تا آموزش و پرورش تبدیل شد. از دهه‌ی نود قرن پیش هوش هیجانی از مفهومی نیمه مبهم که در مجلات تخصصی دانشگاهی مطرح شده بود به سوی اصطلاحی همه فهم و عام حرکت کرد.  جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله تفاوت میان IQ و EQ مطالعه کنید.

امروزه می‌توانید اسباب بازی‌هایی را بخرید که ادعا می‌کنند هوش هیجانی کودکتان را بالا می برند و یا کودکتان را در دوره‌های آموزشی یادگیری هیجانی یا اجتماعی ثبت نام کنیدSEL که با هدف ارتقا این توانمندی طراحی شده اند. در برخی از کشورها حتی این دوره های آموزشی در مدارس جزء برنامه‌ی درسی کودکان و نوجوانان شده است.

ضریب هوشی بیشتر یک ساختار ژنتیکی است، اما راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان از ضریب هوشی یک فرد به بالاترین پتانسیل خود استفاده کرد، از طریق تمرین‌های تغذیه مغز و توانایی ذهنی مانند حل پازل، مهارت رفع مشکلات تفکر جانبی و تکنیک‌های حل مسئله که باعث می‌شود شما خارج از چارچوب با IQ بالا فکر کنید.

EQ مهم تر است یا IQ

خب! بالاخره کدام یک مهم تر است؟ در برهه ای از زمان آی کیو تنها رمز موفقیت شناخته می‌شد. این طور به نظر می رسید که افراد با آی کیوی بالا به خوبی از پس زندگی برآمده و در زندگی خصوصی و کاری موفق اند. پژوهشگران همواره به دنبال یافتن پاسخ این پرسش بودند که آیا این اثر محیط است یا اثر ژن‌ها ( در واقع اثر  طبیعت در مقابل اثر طبیعی طبیعت) .

برخی از پژوهشگران بعدها نقش هوش هیجانی EQ در تضمین موفقیت را زیر سوال بردند و ادعا کردند که هوش به تنهایی نمی‌تواند عامل رساندن فرد به موفقیت باشد. در حالی که انسان دارای توانایی ها و دانش بسیاری است که هوش در مقابل آن بسیار کوچک است. با این وجود آی کیو هنوز هم به عنوان یکی از عوامل موفقیت شناخته می‌شود خصوصاً زمانی که صحبت از کسب مدارک دانشگاهی باشد.

انسان‌هایی با هوش بالا معمولاً در مدرسه خوب عمل می کنند، پول بیشتری درمی آورند و به طور کلی سالم‌تر هستند. اما امروزه پژوهشگران بازهم تأکید می کنند که هوش تنها تعیین کننده  وتضمین کننده ی موفقیت در زندگی نیست!  بلکه هوش هم بخشی از دامنه ی وسیع و پیچیده ای از اثرات است که شامل هوش هیجانی هم می‌شود.

مفهوم هوش هیجانی اثر بسیاری بر برخی از حوزه‌ها داشته که مدیریت بازرگانی را نیز در بر می‌گیرد. به طوری که بسیاری از شرکت‌های بزرگ تجاری به کارگاه‌های آموزشی افزایش هوش هیجانی  به عنوان قسمتی از جریان استخدام خود روی آورده‌اند. پژوهشگران دریافته‌اند که افرادی با پتانسیل بالای رهبری گروه، از لحاظ هوش هیجانی در سطح بالایی قرار دارند. لذا پیشنهاد می‌کنند که ای کیوی بالا به عنوان ویژگی مهم برای رهبران تجاری و مدیران در نظر گرفته شود.

مطابق یافته‌های یک پژوهش فراتحلیل که پس از یک دوره‌ی آموزشی اجتماعی- هیجانی انجام شد، نشان داد که هوش هیجانی بسیار مهم است. نتایج این پژوهش نشان داد که تقریباً 50 درصد کودکانی که در برنامه  SEL ثبت نام کرده بودند نمرات بهتری به دست آورده بودند. این برنامه‌ها در کاهش مشکلات تحصیلی کودکان بسیار مؤثر بوده است.

هوش هیجانی EQ چه فاکتورهایی را ارزیابی می کند؟

کنترل و بیان احساسات خود. درک و ارزیابی احساسات دیگران؛ استفاده از احساسات برای ساده سازی تفکر IQ، درک معانی احساسی افراد.

IQ موفقیت در زندگی را پیش بینی می کند و EQ موفقیت در تحصیل را

هوش شناختی IQ در بهترین حالت می تواند به ما بگوید نمره‌های مدرسه و دانشگاهمان چقدر بالا و پایین می شود اما به ما نمی گوید آیا بعد از تحصیل در زندگی شغلی و خانوادگی آدم موفقی هستیم یا نه. اما هوش هیجانی EQ است که آدم‌های موفق را از آدم‌های ناموفق جدا می‌کند. به این قضیه جور دیگری هم می‌شود نگاه کرد. هوش شناختی کف موفقیت یک آدم را تخمین می زند اما سقف موفقیت او با هوش هیجانی است.

مفهوم هوش هیجانی نشان می‌دهد که چرا دو نفر باآی کیو یکسان، ممکن است به درجات بسیار متفاوتی از موفقیت در زندگی دست یابند.

هوش هیجانی یک عنصر بنیادین از رفتار انسان است که جدا و متفاوت از هوش شناختی (عقل) عمل می‌کند.

بین IQ و EQ هیچ رابطه شناخته شده‌ای وجود ندارد. شما اصلا نمی‌توانید از روی هوش شناختی یا IQ یک نفر هوش هیجانی او را حدس بزنید. این یک خبر خوب است زیرا هوش شناختی یا IQ انعطاف پذیر نیست. IQ از همان لحظه تولد ثابت است یا دستکم ثبات نسبی دارد. مگر اینکه یک تصادف، مثلا آسیب مغزی آن را تغییر دهد.

هوش هیجانی IQ چه فاکتورهایی را ارزیابی می کند؟

توانایی یادگیری، درک و کاربرد اطلاعات در مهارت ها، استدلال منطقی، درک کلمات، حل مهارت های ریاضی، سنجش تفکر انتزاعی و فضایی.

 

هیچ کس با یادگیری واقعیت‌های جدید یا فرا گرفتن اطلاعات عمومی بیشتر باهوش نمی‌شود، هوش شناختی یعنی توانایی یادگیری. اما برعکس، هوش هیجانی، مهارتی انعطاف پذیر است که به آسانی آموخته می‌شود، با اینکه بعضی مردم، نسبت به دیگران، به طور طبیعی هوش هیجانی بالاتری دارند، کسی که حتی بدون هوش هیجانی به دنیا آمده است باز هم می‌تواند در خود، EQ بالا به وجود آورد.  جهت سنجش میزان EQ می توانید تست eq رایگان را انجام دهید.

هوش هیجانی یعنی توانایی مهار عواطف و تعادل برقرار کردن بین احساسات و منطق، به طوری که ما را به حداکثر خوشبختی برساند. هوش هیجانی همان توانایی شناخت، درک و تنظیم هیجان‌ها و استفاده از آنها در زندگی است.

 • هیجان‌ها، شامل حالات خوشایند و ناخوشایند احساسات ما هستند مانند:
 • خشم: تهاجم، اوقات تلخی، پرخاش، خصومت، تند مزاجی
 • اندوه: غصه، دلتنگی، عبوسی، ناامیدی، دل شکستگی
 • ترس: اضطراب، بیم، ناآرامی، دلواپسی، وحشت، شوک (ترس ناگهانی)
 • نفرت: تحقیر، اهانت، خوار شمردن، بیزاری، اکراه
 • شرم: احساس گناه، حسرت، احساس پشیمانی، افسوس
 • عشق: پذیرش، رفاقت، اعتماد، مهربانی، پرستش
 • شادمانی: شادی، لذت، سعادت شوق، تفریح، آسودگی، وجد، خشنودی
 • شگفتی: جا خوردن، حیرت، بهت، تعجب

پس اگر میخواهید توانایی خود را برای کنترل بهتر احساسات خود بالا ببرید و به درجه ای از خود آگاهی برسید که نیاز به روان شناس نداشته باشید با وارد شدن به لینک زیر و ثبت نام میتوانید این مهارت ها را بدست آورید.

هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. چقدر جالب عمرا فکر نمی کردم eq از iq مهم تر باشه یه جورایی. چقدر اطلاعاتم پایین بود. مرسی واقعا

  1. ممنون از شما آتنا عزیز که وقت گذاشتید و این مقاله رو مطالعه فرمودید. با دیگر مقالات ما هم همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا