مقالات مهارت های فردیمقالات هوش هیجانی

راه های افزایش هوش هیجانی

 • راه های افزایش هوش هیجانی

  افزایش هوش هیجانی باعث می‌شود تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. بهترین تصمیم یعنی پیشرفت ، ارتقا و در نهایت بهتر شدن زندگی. بهتر شدن زندگی یعنی رسیدن به هدفهای والاتر زندگی و به تعبیری موفقیت. در کتاب های بیشماری می‌توانید بخوانید که یک تغییر کوچک در زمان درست می‌تواند دنیای شما را برای همیشه تغییر دهد، و این به عهده شما است که کنترل زندگی را به دست بگیرید و به سمت موفقیت بتازید.

  هوش هیجانی یا EQ :

  عنوان هوش هیجانی در کنار هوش منطقی اولین بار توسط دو دانشمند از دانشگاه ییل به نام جان دی‌مایر (John D. Mayer) و پیتر سالووی (Peter Salovey) به کار رفت. از نظر آنها برای اینکه در مسیر این قلمرو احساسی موفقیت‌آمیز عمل کنیم به خودآگاهی و درک نیاز داریم. در نتیجه اگر آدم باهوشی هستید (هوش منطقی و ریاضی) تنها نیمی از راه را آمده اید و باید بکوشید تا بتوانید بهترین تصمیم را در کوتاه‌ترین زمان نیز بگیرید.

   

  تست هوش هیجانی

  ثبت نام در دوره هوش هیجانی دکتر یحیی علوی

  برای افزایش هوش هیجانی باید ۴ مرحله را به خوبی پشت سر بگذارید.

  ۱-مشاهده‌گر خوبی باشید

  برای اینکه بتوانید تمرین کنید باید ابتدا با تست هوش هیجانی  مهارت‌های هوش هیجانی خود را بسنجید و سپس آن را بالا ببرید.  به اطراف به دقت نگاه کنید و سعی کنید تمام مواردی که برایتان جالت است را از زوایای مختلف ببینید. مثلا سعی کنید قبل از اینکه تصمیم بگیرید کودک شما (یا اطرافیان) در چه زمینه‌ای استعداد شگرفی دارد ، حتما مطمئن شوید از تمام زوایا مورد برسی قرار گرفته باشد.

  پرسش از خود :

  • آیا اطلاعات کامل را برای قضاوت دارم؟
  • آیا تمام موارد برای ارائه از تمام زوایا جمع‌آوری شده است؟
  • از خود بپرسید اگر من جای شخص مورد نظر در همان حالات روحی و شرایط اجتماعی بودم، آیا تصمیم دیگری می گرفتم؟

  به این ترتیب می‌توانید خوب مشاهده کنید و تفکر کردن را خواهید آموخت.

  ۲-برای اینکه یادبگیرید، گوش دهید

  شما نمی‌تواند (و اصلا امکان آن وجود ندارد) که بتوانید با صرف مشاهده کردن به مسئله‌ای پی ببرید. باید بتوانید و تمرین کنید که خوب گوش دهید. گوش دهید که چرا شخص روبه‌روی شما این کلماتی که شما می‌شنوید را به شما می‌گوید.

  به حقیقت جملات پی ببرید ، نه با قضاوت زود هنگام ، بلکه با قرار دادن خود در جای ایشان و نگاه به بحث مورد نظر از جناح طرف روبه‌رو.

  به این ترتیب می‌توانید حقیقت کلمات ارائه شده را پیدا کنید و این گام بسیار بزرگی خواهد بود در زمینه باهوش‌تر شدن شما. نکته دیگر اینکه به زبان بدن و اشارات بسیار توجه کنید، شاید معنی کلمات دقیقا چیزی نباشند که در حال ادا شدن هستند.

  آموزش زبان بدن میتواند به شما کمک کند تا فرق بین راست و دروغ را تا حدی تشخیص دهید. مهم‌تر‌ از اینها تمرین کنید که با فروتنی به دیگران گوش فرا دهید. فروتنی می‌تواند خصوصیت فوق‌العاده‌ای باشد. فروتنی این معنی را نمی‌دهد که به خودتان اعتماد نداشته یا حرفی برای گفتن ندارید. جهت مطالعه بیشتر مقاله زبان بدن دست ها را مشاهده کنید.

  ۳-افزایش خود‌آگاهی = درک بالاتر

  افزایش هوش هیجانی فرآیندی است که درون شما اتفاق می‌افتد و در ابتدا با آگاهی‌ای که نسبت به خودتان کسب می‌کنید آغاز می‌شود.

  شما پیش از آنکه بتوانید ارتباط موثر، پربار و قدرتمندی با سایرین برقرار کنید باید قادر باشید خودتان را درک کنید.

  در سراسر تحقیقات دو تعریف از خودآگاهی خودنمایی می‌کند :

  اولی که «خودآگاهی درونی» (Internal self-awareness) نامیده می‌شود، نشان‌دهنده این است که چه‌قدر بر مدیریت احساسات از قبیل ارزش‌ها، آرزوها و احساسات خود را با توجه به محیط، عکس‌العمل‌ها (مانند افکار، احساسات، رفتار و نقاط قوت و ضعف) و تأثیرات دیگران کنترل داشته و می‌شناسیم.

  در طی این تحقیقات ثابت شد که خودآگاهی درونی، با مشاغل رده‌بالاتر و رضایت در ارتباطات، کنترل فردی و اجتماعی و خوشحالی مرتبط است.

  همچنین با اضطراب، استرس و افسردگی رابطه عکس دارد. پیشنهاد می‌شود برای سنجش میزان هوش هیجانی خود تست eq رایگان مدرسه کسب و کار آیا را انجام دهید. سپس با شناخت ضعف و مشکلات فردی و رفتاری نسبت به تقویت و افزایش هوش هیجانی خود عمل کنید.

   

  افزایش هوش هیجانی

  ۴-پاسخگو باشید تا مسئولیت‌پذیر باشید.

  برای بالا بردن هوش هیجانی  ‌باید بتوانید این مسئولیت‌پذیری خودانگیخته را در خود تقویت کنید، چرا که احساسات و اعمال شما نشأ‌ت‌گرفته از خودتان است.

  شاید از خود بپرسید مسئولیت یعنی چه ؟ یعنی اگر کار اشتباهی انجام دادید، کسی را آزردید، قُلدری کردید یا به هر نحوی دردسری درست کردید، متعهد باشید و عواقب آن را بپذیرید و درصدد جبران باشید.

  پاسخگو بودن در این موقعیت‌ها ممکن است شما را وادار به عذرخواهی یا پذیرفتن مسئولیت عمل خطایتان کند، اما در نهایت با این کار خود را در مسیر تبدیل شدن به یک انسان قوی‌تر‌ قرار می‌دهید.

  مسیر افزایش هوش هیجانی :

  تا آخر عمر یک انسان ادامه پیدا می‌کند و شما وقتی با تمرینات مشاهده و دقت، گوش دادن، گسترش خودآگاهی و پاسخگو بودن با هوش هیجانی‌تان ارتباط برقرار کنید خواهید دید که این توانایی تا چه اندازه قدرتمند و حیاتی است. یکی از دلایلی که مدیران و کارمندان یک کسب و کار یا افراد عادی جامعه در امور زندگی روزمره به موفقیت بالا نمی‌رسند عدم آگاهی از کنترل احساسات و تقویت مهارت های فردی مرتبط با هوش هیجانی است. پیشنهاد می‌کنیم برای موفقیت بالا در امور شغلی خودبا فراگیری تکنیک های افزایش مهارت فردی از دوره هوش هیجانی  مدرسه کسب و کار آیا استفاده کنید.

  راهنمای افزایش مهارت فروش موفق :

  در هر فروش نقش هوش هیجانی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که در ارتباط با مشتریان و مخاطبان برای فروش و پرزنت کردن باید با اصول و قواعد کنترل احساسات خود و طرف مقابل آشنا باشید. تمامی دانشجویانی که در دوره های هوش هیجانی شرکت کرده اند برای تبدیل شدن به یک فروشنده حرفه ای در کسب و کار از دوره مذاکره با غول ها در کنار این مهارت استفاده کرده اند. نتیجه ای که در فروش گرفتند نسبت به زمانی که برای یادگیری دوره جدا کرده بودند بسیار بیشتر از حد تصور آنها بود.

   

  پرسش و پاسخ :

  • با چه روشی هوش هیجانی خود را تقویت کنیم؟
  1. روی رفتار و عمل های خود در برخورد با دیگران و امور زندگی توجه کنید و یادداشت کنید.
  2. همیشه به خصوصیات افراد و شرایط محیط توجه کنید.
  3. سعی کنید در مواجه با شرایط مختلف هیجانی احساسات خود را کنترل کنید.
  4. مسئولیت پذیر باشید.
  5. حتما قبل از انجام عملی فکر کنید روی فرد مقابل چه تاثیری ممکنه داشته باشد. به عنوان مثال اگر در مورد موارد شخصی سوال کنید مخاطب ناراحت می‌شود.
  • آیا یاد گرفتن هوش هیجانی آسان است؟

  بله. به همان سادگی می توانید آموزش ببینید و در محیط کار و خانه تمرین کنید.

  • چگونه هوش فرزندان خود را بالا ببریم؟

  1. وقتی کودک شما دارای احساسات منفی است به عنوان فرصتی برای تقویت آن حساب کنید.
  2. به دلیل اینکه فرزند شما احساسی است او را تنبیه کنید.
  3. سعی کنید به کودک یاد دهید چگونه روی هوش هیجانی خود کار کند.
  4. نا امیدی را به کودک منتقل نکنید.
  5. محدودیت و مشکلات کودک را تا حد ممکن حل کنید. برای مطالعه بیشتر مقاله فنون افزایش هوش هیجانی کودکان  را مطالعه کنید.
  • آیا شرافت DQ ارتباطی با EQ دارد؟

  خیر. اما اگر بخواهید به مهارت کافی در شرافت کاری DQ برسید باید با بالا بردن میزان مهارت مدیریت احساسات موقعیت و جایگاه سازمانی خود ( نیروهای سازمانی )  را بهبود دهید تا بتوانید کار درست و اصولی ( اهداف سازمانی )  انجام دهید تا عزیز و دوست داشتنی ( مورد عزت و احترام ) همه باشید.

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای
  نمایش بیشتر

  نوشته های مشابه

  ‫3 دیدگاه ها

  1. سلام
   مطالب بسیار ارزشمند بود ممنون
   اما میخوام در مورد هوش هیجانی بیشتر بدونم

  دکمه بازگشت به بالا