معرفی شخصیت

زندگینامه وارن بافِت

وارن بافِت

معرفی شخصیت: وارن بافِت

“قابلیت بر هم انباشتنِ سود و سرمایه گذاری هشتمین عجایب دنیا هستند” -آلبرت اینشتین

سرمایه گذاری یکی از بهترین راه های کسب درآمد در دنیای امروز است، و بهترین نمونه‌ی آن “وارن بافت”، ثروتمندترین سرمایه گذارِ دنیا، و یکی از موفق ترین سرمایه گذارهای طول تاریخ است.

در ادامه با داستانِ مردی با ثروت ۸۲ میلیارد دلار و نظرهای او در زمینه های مختلف آشنا می شویم.

وارن بافت رئیس هیئت مدیره و بزرگترین سهامدار شرکت سرمایه گذاری “Berkshire Hathaway” است. او همچنین یکی از بزرگترین خیرین دنیاست و از ۹۹ درصد از درآمدش در مسیر کمک به دیگران استفاده می کند. او از دوستان نزدیک بیل و ملیندا گیتس است و همچنین به همراه بیل گیتس “The giving pledge”، که عهدی میان میلیاردرهای جهان است که بیش از نیمی از ثروت خود را به خیریه های مختلف دهند، پایه گذاری کرده است.

جوانی وارن بافت

وارن بافِت در تاریخ ۳۰ آگوست سال ۱۹۳۰ در شهر اوماهای ایالت نبراسکا به دنیا آمد. او از سنین پایین علاقه‌ی بسیاری به اعداد و سرمایه گذاری داشت، و بدین ترتیب کسب و کارهای زیادی را در کودکی و نوجوانی راه اندازی کرد. او آدامس، بطری های کوکا کولا و مجله های هفتگی را می فروخت. در دوران دبیرستانش نیز از طریق فروش توپ های گلف و روزنامه کسب درآمد میکرد.

در سال ۱۹۴۵، زمانی که وارن بافِت تنها ۱۵ سال داشت، او و یکی از دوستانش یک دستگاه پینبالِ قدیمی را به قیمت ۲۵ دلار خریداری کردند و آن را در سالن سلمونیِ محله‌شان قرار دادند. در عرض چند ماه آنها چندین دستگاه پینبال دیگر نیز خریداری کردند و در سالن های سلمونی دیگری نیز قرار دادند، و کسب و کارشان را همان سال به قیمت ۱۲۰۰ دلار به یک جانباز جنگ فروختند.

پدرِ وارن، هاورد بافِت، یک شرکت کارگزاری داشت و به همین دلیل وارن از کودکی علاقه‌ی زیادی به سهام و بازار آن داشت. او در ۱۱ سالگی ۳ سهم از Cities Service برای خود خریداری کرد. در نوجوانی کتابی به اسم “سرمایه گذارِ هوشمند” نوشته‌ی بنجامین گراهام برای او به شدت الهام بخش بود. او با ۱۲۰۰ دلار از پس اندازهایش در نوجوانی زمینی خریداری کرد و زمانی که از کالج فارغ‌التحصیل می شد، حدود ۹۸۰۰ دلار پس انداز داشت.

مسیر بافت در زمینه‌ی سرمایه گذاری

بافت از سال ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۴ بعنوان کارشناس سرمایه گذاری در شرکت Buffet-Falk & co مشغول به کار بود. او همیشه علاقه‌ی شدیدی به یادگیریِ اصول سرمایه گذاری از الگوی خود بنجامین گراهام داشت. در سال ۱۹۵۲ او متوجه شد که گراهام عضو هیئت مدیره‌ی شرکت بیمه‌ی GEICO است. او به گراهام پیشنهاد داد تا مجانی برای او کار کند، اما گراهام پیشنهاد او را رد کرد، اما در سال ۱۹۵۴ با او شخصاً تماس گرفت تا به او پیشنهاد کاری دهد. بدین ترتیب بافت از سال ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۶ بعنوانِ آنالیستِ ریسک در شرکت Graham-Newman کار کرد.

در سال ۱۹۵۶ گراهام بازنشسته شد و شرکت را ترک کرد، و در همان سال بافت شرکت خود، Buffett Partnership Ltd را افتتاح کرد. در سال ۱۹۵۷ او در سه شرکت بطور همزمان فعالیت داشت. در آن سال او خانه‌ی ۵ اتاق خوابه‌ای را در اوماها به قیمت ۳۱ هزار دلار خریداری کرد، و تا به امروز در این خانه زندگی کرده است.

وارن بافِت با استفاده از آموخته های خود از گراهام میتوانست شرکت هایی که ارزش سهامشان پایین تر از مقدار واقعی بود را با موفقیت شناسایی کند و از خرید سهام آنها تبدیل به یک میلیونر شود. یکی از این شرکت ها، شرکت فروشنده‌ی پارچه ای به نام Berkshire Hathaway بود. بافت در اوایل دهه‌ی ۱۹۶۰ شروع به خرید سهام این شرکت کرد و تا سال ۱۹۶۵ صاحبِ این شرکت شده بود. او پس از آن شرکتِ خود Buffet Partnership را با وجودِ موفقیتِ آن منحل کرد تا بر Berkshire Hathaway بیشتر متمرکز شود.

پس از سرمایه گذاریِ عظیمِ Berkshire Hathaway در کارخانه‌ی کوکا کولا، بافت از سال ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۶ مدیر این کارخانه شد. او در کنار آن مدیر شرکت Citigroup Global Markets Holdings ، و همچنین Graham Holdings Company و مدیر شرکت ژیلِت بود.

 

وارن بافِت

موفقیت بافِت در زمینه‌های بشر دوستانه

بافِت فعالیت های زیادی در زمینه های بشردوستانه داشته است و از سال ۲۰۰۶ تا به الان بیش از ۳۴ میلیارد دلار از ثروت خود را به خیریه های مختلف بخشیده است. او همچنین عهد کرده است که ۳۷ میلیارد دلار (۸۳٪ از ارزش دارایی هایش) را به موسسه‌ی خیریه‌ی بیل و ملیندا گیتس بدهد تا از آن برای ارتقا دادن سطح بهداشت و آموزش استفاده کنند.

در سال ۲۰۱۱ رئیس جمهور آمریکا، باراک اوباما، مدال آزادیِ ریاست جمهوری را به او تقدیم کرد.

نصیحت های وارن بافِت در زمینه های مختلف

۱. در زمینه‌ی دوستی:

“بهتر است با آدم‌هایی دوست باشیم که از خودمان بهتر هستند. برای رفت و آمد انسان هایی را انتخاب کنید که رفتارشان از شما بهتر است، و پس از مدتی شما نیز در جهت بهبود حرکت میکنید.”

۲. در زمینه‌ی صبر:

“هرچقدر هم استعداد داشته باشید و تلاش کنید، بعضی چیزها زمان می برند. نمیتوان با باردار کردنِ نه خانم در یک ماه یک نوزاد به دست آورد.”

۳. در زمینه‌ی پس انداز:

“پولی که بعد از مصرف باقی مانده را پس انداز نکنید. بلکه پولی که بعد از پس انداز باقی مانده را مصرف کنید.”

۴. در زمینه‌ی خرج کردن:

“اگر چیزهایی که نیاز ندارید را خریداری کنید، پس از مدت زمان کمی مجبور خواهید شد چیزهایی که نیاز دارید را بفروشید.”

۵. در زمینه‌ی درآمد:

“هیچوقت تنها بر یک منبع درآمد تکیه نکنید. از همه مهم تر این است که از سرمایه گذاری کردن استفاده کنید تا منبع دومی داشته باشید.”

به ما بگو چطور هستیم ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا