مقالات مدیریت و رهبریمقالات مهارت های فردی

اهدافتو smart کن

اهدافتو smart کن

دارن هاردی یکی از بزرگترین افراد و سخنوران نامی در سطح جهان است که به خاطر تالیف کتب آموزشی و انگیزشی بسیار از جمله کتاب ” اثر مرکب ” یا به انگلیسی ” The compound effect ” به شهرت جهانی دست یافته است. او همیشه در اظهار نظر های خود آورده است که افراد باید برای کارهای خود هدف تعیین نموده و به دنبال اهداف خود بروند. اگر شخصی در زندگی هدف نداشته باشد قطعا از مسیری که علاقمند است در آن قدم بردارد منحرف خواهد شد. دارن هاردی اضافه می کند که اهدافی که ما برای خود تعیین می کنیم باید SMART باشند. در ادامه مطلب ” اهدافتو smart کن ” با ما همراه باشید.

چهارچوب اسمارت یکی از بهترین روش ها برای تنظیم اهداف ماست. مقصود از اینکه اهداف باید اسمارت باشند این است که هدف های ما باید چهار مولفه‌ی زیر را داشته باشند:

چهار مولفه ی اسمارت :

 • هدف باید Specific “ یا مشخص باشد.
 • هدف باید قابل اندازه‌گیری یا ” Measurable “ باشد.
 • هدف می بایست دست یافتنی یا ” Achievable یا Attainable “ باشد.
 • هدف باید مرتبط یا ” Relevant “ باشد.
 • همچنین هدف باید ” Time-based ” یا در محدوده ی زمانی مشخص باشد.

 

هدف SMART چیست؟

اهداف اگر smart باشند، این اهداف بلند مدت و کوتاه مدت قابل پیگیری می شوند. این اهداف به جای نتیجه ی مبهم، مسیری قابل بازبینی دارند و با استفاده از این اهداف شما می توانید میزان قابل دسترسی بودن اهداف را بسنجید. هر هدف بلند مدت یا کوتاه مدتی می تواند با گام های SMART آغاز شود و بنابراین به سمت واقعیت حرکت کند.

یکی از موثرترین و پر کاربرد ترین ابزارهای تعیین اهداف، SMART بودن هدف است. هر زمان که خروجی پروژه خود را مشخص نمودید، زمان تعیین اهداف میانی می باشد. شما برای ارزیابی نمودن اهداف خود می توانید از چک لیست های SMART استفاده نمائید. SMART این موضوع را برای شما روشن می سازد که اهداف از چه روشی ایجاد شده اند و همچنین معیار تحقق آن را نیز مشخص می کند.

مشخص بودن هدف

منظور از مشخص بودن هدف این موضوع است که ما باید بدانیم به دنبال چه هستیم. هر چه هدف ما دقیق تر و مشخص تر باشد، رسیدن ما به هدف ممکن تر خواهد بود. به طور مثال در اهداف SMART بین من می خواهم میلیاردر شوم و من می خواهم تا ده سال آینده به درآمد 50 میلیون تومان در ماه از طریق فروش فلان کالا برسم، تفاوت بسیاری وجود دارد. سوالاتی وجود دارد که ما باید در زمان تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت از خود بپرسیم.

اهدافتو smart کن شامل 8 سوال مهم از خود است :

 • من می خواهم دقیقا چه چیزی را بدست بیاورم؟
 • چطور؟
 • چه وقت؟
 • کجا؟
 • با چه کسی؟
 • محدودیت‌ها و موانع سر راه من چیست؟
 • دقیقا باید چکار کنم تا به این هدف برسم.
 • راه‌های جایگزین برای دستیابی به این هدف چیست؟

قابل اندازه گیری بودن اهداف

معنی هدف های قابل اندازه گیری این مورد است که دقیقا آگاه باشید در زمان دستیابی به هدف چه چیزی خواهید دید و چه خواهید شنید. شما باید اهدافتان را به اهداف قابل اندازه گیری بشکنید. اندازه گیری نمودن اهداف همچنین باعث می شود تا شما دریابید که این آن چیزی بوده که واقعا می خواستید یا خیر.

دست یافتنی بودن اهداف

منظور از این که هدف های شما دست یافتنی است یا خیر این موضوع است که بررسی کنید و دریابید که آیا هدف مورد نظرتان برای شما واقعا قابل دستیابی باشد. شما باید سبک و سنگین نموده و ملاحظه کنید که تلاش و هزینه هایی که برای رسیدن به اهدافتان انجام می دهید، ارزشش را داشته باشید.

مرتبط بودن هدف

منظور از مرتبط بودن هدف این موضوع است که آیا هدفتان به شما مرتبط است یا خیر؟ به طور مثال شما قصد دارید تا یک شرکت واردات صادرات افتتاح نموده و به موفقیت برسید. برای تصمیمی که گرفته اید آیا خصوصیات خود را مد نظر داشته اید؟ آیا قابلیت های رسیدن به هدف خود را دارا هستید؟

به هنگام و در زمان مشخص بودن

خیلی از بزرگان می گویند که زمان پول است. این حرف کاملا درست است و زمان، ارزشی دارد که شاید از پول هم فراتر باشد. شما باید سعی کنید برای هر کاری برنامه ریزی عملی داشته باشید. برای خود و تیمتان جدول زمانی تنظیم نموده و مطابق آن عمل نمائید. شما همچنین باید سعی کنید تا جدول زمانی خود را منعطف نگاه داشته و زیاده روی نکنید.

 

به ما بگو چطور هستیم ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا