مقالات زبان بدنمقالات فروشمقالات مدیریت و رهبریمقالات مذاکره

در 4 ثانیه روی دیگران تاثیر بگذار

دانشمندان طی تحقیقی که بر روی یک جامعه آماری گسترده انجام داده اند، دریافته اند که زمانی که با دیگران ملاقات می‌کنیم، مدت کوتاهی حدود 4 ثانیه طول می‌کشد تا مغز ما اولین نتیجه گیری را در مورد فرد انجام داده و به ما فرمان دهد که ما از او خوشمان می‌آید یا خیر. تا به حال دقت کرده اید که زمانی که فردی را ملاقات نموده اید با این که او بسیار موجه نیز هست، اما شما از او خوشتان نیامده باشد؟ یا مثلا زمانی که فرد غیر موجهی را مشاهده نموده و از او بی دلیل خوشتان آمده باشد؟ این مورد دقیقا موضوعی است که ما قصد داریم از سری آموزش های دوره مذاکره در مطلب ” تو 4 ثانیه روی دیگران تاثیر بگذار “ برای شما بازگو نمائیم. لطفا در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

در 4 ثانیه روی دیگران تاثیر بگذار

4 ثانیه زمان بسیار کوتاهی است اما همین 4 ثانیه می‌تواند برای ما و یا خیلی از انسان های دیگر کافی باشد تا درباره ما تصمیم بگیرند و یا ما درباره آن ها قضاوت اولیه را انجام بدهیم. مغز انسان یک ارگان بسیار جالب است که در 4 ثانیه اول ملاقات تصمیم کلی اش را درباره شما می‌گیرد و بر اساس آن تصمیم جلو می‌رود.

تو 4 ثانیه روی دیگران تاثیر بگذار

آشنایی با روش های تاثیر گذاری در  روی دیگران

تاثیرگذاری در اولین ملاقات و مخصوصا در ثانیه های اول، موضوعی بسیار مهم است که می‌تواند در روابط آینده با دیگران بسیار مهم باشد. تاثیری که شما در 4 ثانیه اول بر طرف مقابل می‌گذارید تا آخر عمر یادش می‌ماند. در واقع بسیاری، برخورد اول را مسئله ای تاثیر گذار در رابطه ی طرفین با یکدیگر می‌دانند. به دلیل کوتاهی این زمان شما قادر نخواهید بود که خود را آن چنان که باید و شاید به طرف مقابل خود اثبات نمایید، لذا باید چند مورد را بدانید تا بتوانید تاثیر مثبتی را بر طرفتان بگذارید.

7 روش مهم تاثیر گذار

 • ارتباط چشمی :

در اولین دیدار و در 4 ثانیه اول سعی کنید تا با طرف مقابل خود ارتباط چشمی برقرار کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله زبان بدن چشم ها را مطالعه کنید.

 • دست دادن :

سعی کنید تا در اولین برخورد در دست دادن پیش قدم شده و منتظر نمانید تا طرف مقابل دستش را به سمت شما دراز نماید. شما با این حرکت پیام بسیار مثبت و مهمی را به طرف مقابل انتقال می‌دهید.

در ثانیه های اول ملاقات با افراد سعی کنید زمانی که می‌خواستید با طرف مقابل دست بدهید، دست او را محکم بفشارید. فشار دادن دست تا یک حد معمول نشان از صمیمیت فرد است ولی نباید فشار دادن دست باعث ایجاد درد یا ناراحتی در طرف مقابل شود، خصوصا زمان هایی که طرف مقابل، انگشتر نیز در دست دارد. فشار دادن دست باعث می‌شود این پیام به طرف مقابل منتقل شود که شما به او علاقمند هستید. برای اطلاعات بیشتر مقاله زبان بدن دست‌ها را مطالعه کنید.

مجموعه مقالات زبان بدن مدرسه کسب و کار آیا

 • لبخند :

سعی کنید در اولین برخورد و در آن  ثانیه سرنوشت ساز، زودتر از طرف مقابل لبخند بزنید. در کل نگاه کردن به چشم های یک نفر و لبخند زدن به او نشان از علاقه ی شما به طرف مقابل دارد و باعث ایجاد حس مثبت در دیگران می‌شود. شما باید سعی کنید حتی الامکان اولین نفری باشید که لبخند اول را می‌زند.

 • علاقه نشان دادن :

در ثانیه های اول سعی نمائید تا برای صحبت نمودن با طرف مقابل به سمت او متمایل شوید. این کار به شخص مقابل شما حس مثبت داده و باعث می‌شود تا او نسبت به شما احساس خوبی پیدا کند. این نکته که یکی از نکات زبان بدن در ملاقات هاست، می‌تواند به ایجاد حس اطمینان هم منجر شود.

 • سلام کردن :

در دیدار اول حتما تلاش کنید تا زمانی که سلام می‌کنید حتما این کار را به شیوه ای کاملا دوستانه انجام دهید. دوستانه سلام کردن خیلی اوقات می‌تواند جادو نیز بکند و اطمینان طرف مقابل را به طرز عجیبی جلب کند.

 • پرستیژ شخصی :

بسیاری از ما انسان ها، افرادی بصری هستیم که به آنچه می‌بینیم اعتقاد پیدا می‌کنیم. خیلی اوقات ما از محصولاتی خوشمان می‌آید که بسته بندی بهتری دارند. لباس پوشیدن هم یکی از مواردی است که در نگاه اول بسیار مهم است. اگر قصد دارید تا در نگاه اول بر طرف مقابل تاثیر مثبتی بگذارید باید در لباس پوشیدن خود دقت کنید. لباس خود را متناسب با محلی که قرار است به آنجا مراجعه کنید، انتخاب کنید. لزومی ندارد که حتما از لباس های مارک دار استفاده کنید اما حفظ نظافت و مرتب بودن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 • آشنایی با انواع تاثیر گذاری زبان بدن چهره :

چهره با دار بودن 40 عضله مختلف یکی از تاثیر گذار ترین عضوی از بدن است که قدرت بالایی در انتقال احساسات و عواطف دارد. افرادی که به دنبال معنی هوش هیجانی هستند بهتر است با مطالعه مقاله زبان بدن چهره بیشتر با حالت های صورت در مذاکره و گفتگو آشنا شوند. عموما حرکت و حالت لب‍‌ها، چشم‌ها، ابروها، دهان، ممیک صورت در رساندن مفهوم و بروز احساسات طرفیت به سادگی قابل تشخیص و درک می‌باشد.

اکنون که با 4 روش مهم در تاثیر گذاری آشنا شدید لازم است با عوامل تاثیر گذار دیگر نیز آشنا شوید. تمامی موارد مورد اشاره زیر صرفا بسته به مهارت فردی شما در کار با زبان بدن تاثیر گذاری خود را نشان می‌دهد.

 • دنبال افراد خجالتی و کم رو باشید. این افراد به دلیل رفتارهای ملایم به سادگی می‌توانند تحت تاثیر حرف های شما قرار بگیرند. بسته به مهارت سخنوری و توجیه می‌توانید وی را اگر فروشنده هستید به یک خریدار تبدیل کنید.
 • اگر می‌خواهید با فردی که آشنایی با آن ندارید وارد مذاکره شوید سعی کنید از شخص دیگری به عنوان رابط کمک بگیرید. یا اگر خود قصد داشتید با این افراد وارد مذاکره شوید به او اطمینان دهید که از این مذاکره سود و نتیجه حاصل خواهد شد.
 • شخصیت مرموزی به خود بگیرید. هر چقدر مرموز و پیچیده باشد به همان مقدار مخاطب شما مایل خواهد بود سر از رموز فردی شما در بیاورد. با این روش می‌توانید در بین مذاکره وی را اقناع کنید.
 • خود را دوست داشتنی جلوه دهید. مشتری و مخاطب همیشه دنبال افرادی معروف مانند مدیران شرکتی و برندینگ هستند. کاملا تواضع و فروتن باشید و تمام حرف های خود را با کبکبه و دبدبه توضیح دهید.
 • ایجاد نیاز برای مخاطب کنید. همه افراد از چیزی رنج می‌برند. باید به دنبل نقطه ضعف و شناخت نیاز اون باشید. مثلا بگوید به چه روشی کسب درآمد می‌کند و چگونه می‌توانید با پیشنهاد شراکتی کار وی را متحول کنید.
 • مستقیم حمله نکنید. اگر بخواهید در همان ابتدا حرف را باز کنید تاثیر خود را از دست می‌دهید. باید مخاطب را با سازتان برقصانید و آرام آرام اهداف و حرف های خود را به وی منتقل کنید.
 • دنبال پیشنهادات وسوسه انگیز باشید. با شناخت ضعف طرف مقابل اگر پیشنهاد وسوسه انگیزی دارید به وی پیشنهاد دهید. این یکی از روش های مهم مذاکره کنندگان حرفه‌ای است.
 • بین مخاطب خود تبعیض قایل شوید. وی را فردی متفاوت از دیگران با خصوصیات منحصر به فرد معرفی کنید. چنان از وی تعریف کنید که از احساسات غرورافرین مخاطب خود  بتوانید مطابق آموزش‌های دوره سخنوری و فن بیان  استفاده کنید.

روش های متنوع دیگری نیز وجود دارد در فرصت های آتی در ادامه همین مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد.

زبان بدن یکی از روشهای ارتباط غیر کلامی است که به وسیله آن می توان احساسات خود را با دیگران منتقل و احساسات آنها را درک کرد.

پرسش و پاسخ :

 • منظور از تأثیرگذاری بر دیگران چیست؟

اگر سخنان و حرف های شما روی کسی یا چیزی تاثیر داشته باشد، خواه مستقیم یا غیر مستقیم باشد که شامل مفهوم یا دلیلی برای تغییر رفتاری از طرف مقابل باشد به آن تاثیر گذاری می‌گویند. این تاثیر‌گذاری را گاهی می‌توانید به نفع خود با مهارت مذاکره تغییر دهید.

 • چرا تاثیر گذاری بر دیگران مهم است؟

علت آن به بالا بودن ارتباطات عاطفی و در نتیجه ایجاد اعتماد در رابطه است. تاثیر گذاری باعث می‌شود افراد به دیدگاه و حرف‌های شما اهمیت داده و ارزش آفرینی برای شما ایجاد کنند.

 • نفوذ چیست و چه نقشی در تاثیر بر دیگران دارد؟

تاثیر به توانایی هر شخص در ارتباط با دیگران است. اما ایجاد ارتباطات عاطفی قوی از یک چیزی و تعریف آن را برای بر انگیخته شدن احساسات طرف مقابل را نفوذ می‌گویند.

 • مهارت های نفوذ در چیست؟

اگر بتوانید شخصی را بدون زور و اجبار به چیزی متقاعد کنید به آن مهارت نفوذ می‌گویند.

 • چند روش ساده برای تاثیر گذاری سریع و بالا در مخاطب نام ببرید؟
 1. بیشتر شنونده باشید.
 2. در کار خود صداقت و شرافت DQ داشته باشید.
 3. نسبت به معرفی و بیزینس کار خود دارا اطلاعات و مهارت کافی باشید.
 4. تا حد ممکن کاری که مخاطب شما می گوید انجام دهید.
 5. اطرافیان مخاطب را با مهارت درگیر بحث خود کنید.
 6. وارد حاشیه یا خارج از موضوع نشوید.
 7. روی موضوعات مهم متمرکز شوید.
 8. روی مهارت فردی ضریب هوشی خود تمرین کنید. برای شناخت بهتر میزان ضریب هوشی خود می توانید تست هوش رایگان را انجام دهید.
 9. مراقب گفتار و فن بیان خود باشید.
 • آیا واقعا می توان در 4 ثانیه روی دیگران اثر گذاشت!؟

میزان قدرت نفوذ کلام در هر شخص بسته به تصمیمات و نظر و افکار مخاطب است. اگر بتوانید و بدانید پیشنهادی که می دهید منطیق با نیاز و خواسته مخاطب است بله می توانید این کار را انجام دهید. برای افزایش و بهبود مهارت فردی و شناخت افراد می توانید در دوره های مهارت فردی مدرسه کسب و کار آیا شرکت کنید و آموزش ببینید.

بنر شخصیت شناسی mbti

به ما بگو چطور هستیم ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

 1. مهارت فروش حرفه ای ، یکیش همین تحت تاثیر قراردادن سریع افراد هست. و این مواردیکه آموزش دادید واقعا عالی هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا