مقالات فن بیان و سخنوری

راه ‌های تقویت فن بیان

سخنرانی امروزه یک موضوع بسیار مهم، برای حضور در جوامع گوناگون تلقی می‌شود. این موضوع با تقویت فن بیان در شما، قابل ارتقا خواهد بود. کافی ‌است بپذیرید که هیچ صدایی در نوع خود بد نیست و تنها نیاز به پرورش دارد.

البته که موضوع صدا، تنها یک موضوع ساده در رابطه‌ با سخنوری است. آن چیز که به عنوان فن بیان مطرح می‌شود، در‌ واقع مجموعه ای از فنون و تکنیک‌های شخصیتی است که افراد در هنگام سخن گفتن، از خود بروز می‌دهند.

اگر حالتان بد باشد این در صدای شما نمایان می‌شود، اگر شاد باشید صدای شما این امر را نشان خواهد داد. همچنین نوع سخن گفتن شما، از میزان اعتماد به نفس و خودآگاهی شما پرده بر خواهد داشت.

ما در اینجا برگزیده از دوره فن بیان راهکارها و توضیحاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد که به تقویت فن بیان و سخنوری شما کمک فراوانی خواهد کرد. کافی‌است تمرین و تجربه را دست کم نگیرید.

راه ‌های تقویت فن بیان

معرفی راه های تقویت فن بیان

تقویت فن بیان

آنجا که صحبت از بیان می‌شود منحصرا، ما از صدا سخن نمی‌گوییم. اگرچه صدا نقش بسیار مهمی در این ماجرا دارد. به طور مثال یک‌ صدای غمگین، چگونه می‌تواند از شادی بگوید؟

محققین و اهالی تجربه در زمینه هنر و علوم گوناگون در حوزه زبانشناسی بدن، اثبات کرده‌اند که شاید افراد بتوانند با پنهان کردن غم درونشان از شادی سخن بگویند، اما چنین موضوعی برای سخنرانی هایی که حقیقت محور است به طور تقریبی غیر ممکن به حساب می‌آید.

بنا بر آنچه که بالا گفته شد، اولین و شاید درست ترین روش برای سخن گفتن این است که خودمان باشیم و تنها با آموختن تکنیک‌ها و روش‌هایی که به شکل تمرین، برای ما میسر است، خود واقعی مان را برای ارائه آماده کنیم.

به منظور شناخت راه ‌های تقویت فن بیان ما در ادامه چند روش ساده را به شما آموزش خواهیم داد. اما قبل از گفتن این روش‌ها، لازم است کمی بیشتر در رابطه با اهمیت کلام و تاثیر آن در زندگی صحبت کنیم.

مختصری در ‌باب فن بیان

شاید تصور شما این باشد که امروزه افراد، تنها برای انجام امور تجاری خود یا بیان مباحثی که امروزه رایج است اقدام به یادگیری فنون بیانی می‌کنند. باید بگویم تصور شما به نوعی غلط است.

اهمیت نفوذ کلام از همان ابتدایی که بشر سعی کرد با افراد دیگر ارتباط برقرار کند، آغاز شد. گرچه که سخنرانی در گذشته به گونه‌ای که امروزه می‌بینید قابل فهم نبوده است، اما باید به شما بگوییم اولین کتب و رساله‌هایی که در رابطه با این موضوع وجود دارد، مرتبط با 4000 سال قبل است.

در‌واقع بیشتر تکنیک‌های تقویت فن بیان، منتسب به ارسطو، فیلسوف یونانی قرن سوم است. امروزه نیز این تکنیک‌ها با عنوان هنر نفوذ کلام یا به شکل قانع کردن دیگران تدریس می‌شود. زیرا نکته‌ای شگفت انگیز در آموزش‌های ارسطو وجود دارد. نکته این است که این تکنیک‌ها هیچ تاریخ انقضاء ندارند.

تقویت فن بیان در زندگی

شاید چنین فکری برای شما پیش بیاید که قرار نیست یک هنرمند خوش کلام یا یک سیاستمدار بزرگ باشید، یا گمان کنید که در دنیای امروزه، فلسفه بافی چه اهمیتی دارد که شما بخواهید از اندیشه‌های ارسطو بهره‌ای ببرید. به ما اجازه دهید تا به شما بگوییم اینجا در حال اشتباه هستید.

به طور تقریبی هرکس در طول زندگی اش در شرایطی قرار گرفته است که لازم بوده از خود دفاع کند یا حتی صحبت کوتاهی از خود ارائه دهد. چگونه ممکن است به یک کلام و اندیشه باور داشته باشید و در دفاع از آن، هیچ‌گونه واکنشی نشان ندهید؟

شاید با خود بگویید که نظر هر کس برای خودش مهم است و لزومی به دفاع نیست. اما آیا شما فردی نیستید که دلتان بخواهد در زمینه‌های شغلی موفقیت بیشتری کسب کنید؟

برای درک ارتباط تقویت فن بیان و موفقیت شغلی، لازم است بدانید کارمندان با هر سمتی که دارند، بر‌اساس توانایی و مهارت‌های خود دسته بندی می‌شوند. یکی از مهم‌ترین توانایی‌ها به‌منظور قرار گرفتن در یک رتبه موثر، توانایی سخنرانی در جمع است.

نحوه درست فن بیان و سخن گفتن صحیح با زیردستان، عاملی است که اگر در نظر نداشته باشید، شاید سبب شود خودتان سوای تسلط بر علوم و دانش، همیشه یک زیر دست باقی بمانید.

 

سخنرانی و فن بیان

راه‌های تقویت فن بیان

همانطور که پیشتر گفته شد برای آنکه بیان شما تاثیرگذار و مثبت باشد، اولین قدم این است که خودتان باشید. این موضوع شاید برای برخی افراد به سادگی ممکن نباشد اما جالب است بدانید برخی از تمرین‌ها و روش‌هایی که در اینجا گفته می‌شود به شما کمک شایانی خواهد کرد تا علاوه بر شیوایی سخن، خودتان باشید.

1.شمرده شمرده سخن بگویید.

اگر صد کلمه در دقیقه بگویید یا هزار کلمه، فرقی نمی‌کند، با هر سرعت و صدایی شما قادر هستید با در نظر داشتن وضوح و شفافیت، موفقیت خوبی در بیان کسب کنید.

شنونده نیاز دارد که تمام کلمات شما را بشنود بنابراین هر عبارت مبهمی می‌تواند به منعقد شدن کلام شما، آسیب وارد کند.

برای درست صحبت کردن لازم است تلفظ و ادای صحیح کلمات را بیاموزید. برای آموختن این موضوع، تا جایی که ممکن است، در ابتدا سرعت سخن گفتن خود را کاهش دهید.

به طور عمده افرادی که دارای اضطراب و نگرانی هستند یا قصد دارند جمله‌ای را بی اهمیت جلوه دهند، آن عبارت را سریع و حتی گاهی آرام و ناخوانا می‌گویند.

یک معیار جالب برای آنکه سرعت کلام خود را کاهش دهید این است که فرض کنید در حال گفتن مطلبی پشت تلفن هستید و مخاطب شما مشغول یادداشت کردن آن مطلب است.

همچنین شما می‌توانید هنگامی که سخن می‌گویید کلمات خود را به شکل آرام در هوا بنویسید. البته که این یک تمرین نوستالژیک، از زمان دوره آموزش دبستان شما به حساب می‌آید. گاهی برای موثر بودن واژگان لازم است مانند یک کودک کلمات را ساده و آرام تلفظ کنید.

2.داشتن اعتمادبه‌نفس را فراموش نکنید.

تصور کنید در جمعی نشسته‌اید که فردی کلماتش را شکسته و بریده بریده، ادا می‌کند. اما موضوع صحبت او بسیار پراهمیت و حیاتی است. در‌مقابل جمعی دیگر را تصور کنید که یک فرد با صدای نرم و شفاف در حال گفتن از چیزهایی بسیار ساده است. به طور عمده اگر اجباری برای شما وجود نداشته باشد، ترجیح می‌دهید سخن ساده را، با بیان شیوا بشنوید تا آنکه وقت را با یک سخنرانی غنی با بیانی بریده بریده، تلف کنید.

نکته حائز اهمیت در آنچه که گفته شد، این است که به طور معمول کسانی که اعتمادبه‌نفس ندارند در بیشتر شرایط ممکن است حرفی بزنند که هیچ سندیت عمیقی ندارد.

اگر کسی هستید که کلام‌تان را باور دارید، اما درست سخن نمی‌گویید، لازم است که در خلوت خود یا در جمع‌های گوناگون بیشتر سخن بگویید این به افزایش اعتمادبه‌نفس شما کمک خواهد کرد.
همچنین برای سنجیدن قدرت درک و استدلال خود میتوانید در تست ای کیو به صورت رایگان شرکت کنید.

3.خودشیفتگی و خودپسندی شاید لحن شما را جذاب کند اما

برای تقویت فن بیان خود لازم نیست ژست خاصی ارائه دهید یا ادای کسی را در بیاورید. اگر این موضوع، ریشه در خودپسندی شما دارد، باید برای کنترل آن خود را در موقعیت افراد بهتر از خود قرار دهید. از آنها بیاموزید. گاهی نظاره‌گر کلام دیگران بودن، به شما در سخنوری بهتر کمک شایانی خواهد کرد.

باید بدانید که یک سخنور حرفه‌ای و کار درست، قبل از سخنران بودن، یک شنونده قدرتمند است.

 

یکی از راه‌های کنترل و بالا بردن قدرت فن بیان، به منظور مدیریت خودپرستی، شرکت در کلاس‌های گروهی و جمعی است، حضور در این کلاس‌ها به شما می‌فهماند که در سخنرانی واژگان مرتبط با (ما) یا جمعی بودن، دارای اهمیت است.

4.به صدای خود احترام بگذارید.

صدای شما هنگام سخنرانی، ابزار شماست. برای تقویت فن بیان باید از صدای خود مراقبت کنید.

اگر به نوازندگان سازهای مختلف توجه کرده باشید برخی از آنها با چنان وسواس عمیقی ساز خود را تمیز و نگهداری می‌کنند که گویا قرار است، جانشان با ذره‌ای خاک به خطر بیفتد. باید بگوییم صدای شما نیز بخشی از جان و بدن شماست.

به‌منظور مراقبت از صدا و ناحیه‌ای که صدا از آن خارج می‌شود، تمرین‌های گوناگونی وجود دارد. برخی از این تمرین‌ها در برخی تفکرها، تبدیل به یک روش مقدس شده‌اند. تنفس شکمی نمونه‌ای از این تمرین‌های اساسی است. این نوع تنفس با مدیریت دم و بازدم، از طریق پرده دیافراگم، قادر است به کنترل و تقویت صدای شما کمک کند.

در کنار تنفس، فواید نوشیدن آب را دست کم نگیرید. آب بهترین ماده برای شستشوی و مرطوب نگه داشتن حنجره محسوب می‌شود.

تنفس و آب خوردن در کنار خواب مناسب، سه عاملی هستند که به شما در حفظ صدا کمک ویژه ای خواهند کرد. خواب کمتر از 7 ساعت به دلیل ایجاد خستگی بدن و حنجره، می‌تواند آسیب‌های شدیدی به سیستم تولید صدای شما وارد کند.

5.نحوه نشستن و ایستادن شما در نحوه بیان شما موثر است.

موضوع نفس گیر‌ی حتی در نحوه نشستن شما نیز حائز اهمیت است. صاف ایستادن و نشستن صحیح به قدرت صدای شما کمک می‌کند.

چانه خود را رو به بالا نگاه دارید و سرتان را کمی به سمت راست کج کنید در این حالت، کمی اجازه دهید طنین صدای شما کم شود. آیا احساس بهتری از نحوه سخن گفتن خود ندارید؟

اما موضوع ایستادن و نشستن، تنها به تنفس و طنین صدای شما محدود نمی‌شود. فردی را تصور کنید که در حالت ایستاده، پاهای خود را همانند برج آزادی باز کرده است و با حالتی خمیده به کنار پهلو، با شما سخن می‌گوید. این فرد اگر دارای مشکل جسمانی نباشد، بدون شک قصد ارائه‌دادن یک کلام زیبا را به شما ندارد.

بنابراین حالت ایستادن یا نشستن شما بر‌اساس علوم بیان بدنی نیز، نشانگر قصد شما از سخن گفتن خواهد بود.

6.زیر و بمی صدا

طبق مطالعات متخصصین حوزه تقویت فن بیان و زبان بدن : به طور معمول صداهایی که با شیب بسیار زیادی رو به سمت زیر شدن می‌روند، به دلیل اضطراب یا عدم اطمینان تاثیر مثبتی نخواهند داشت.

باید بگوییم مسئله اضطراب مربوط به اعتمادبه‌نفس افراد است اما نداشتن اعتماد به کلام نیز، سبب می‌شود که افراد با بالا بردن صدای خود، چه از نظر زیر و بمی و چه از نظر شدت، در واقع نوعی جلب توجه یا استرس درونی را نشان می‌دهند.

شاید این جمله را باید سرلوحه خود کنید که وقتی بلند و زیر سخن می‌گویید افراد صدای شما را می‌شوند، اما هنگامی آهسته و بم حرف میزنید، کلام شما شنیده خواهد شد.

7.اجاق را برای گرم کردن صدا، روشن کنید.

شما حتی برای یک پیاده‌روی ساده، گاهی لازم دارید که پشت پاهای خود را گرم کنید. حال یک دونده المپیک را در نظر بگیرید، آیا او فقط شروع به دویدن می‌کند؟

داشتن آمادگی قبل ‌از سخن گفتن یکی از موضوعات بسیار مهم برای تقویت فن بیان محسوب می‌شود. شما بدون زدن وزنه‌های کوچک نمی‌توانید وزنه‌های سنگین‌تری را امتحان کنید.

بله درست است، علاوه بر حنجره که یک عضله نیازمند پرورش محسوب می‌شود، سایر اندام شما برای ارائه یک تصویر زیبا لازم است که تقویت شوند.

ماهیچه‌های گردن خود را شل کنید. تمرین‌های تنفسی مانند تمرین تنفس شکمی و تمرین ادا کردن صامت‌ها در کنار مصوت‌ها را با شدت های گوناگون همه‌روزه انجام دهید.

تمرین‌های شما تنها منحصر‌ به قبل از اجرای شما نیست. شما لازم است قبل از سخنرانی و فن بیان با تعدادی سیلاب رایج، صدای خود را گرم کنید، اما تمرین روزانه بستر اصلی این ماجرا تلقی می‌شود.

یک گرم کردن ساده قبل از اجرا و خوردن آب جوش، نه تنها کمکی به شما نمی‌کند بلکه آب جوش یا آب سرد قادر است حتی نفس شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

8.بداهه پردازی کنید.

یکی از توانایی های زبانزد نوازنده‌های امروزی، بداهه نواختن است. اگر حنجره شما ساز شما باشد، شما نیز قادر هستید بداهه سازی کنید.

برای بداهه سازی به منظور تقویت فن بیان بداهه گویی یک اتفاق کارآمد است. برای این کار قبل از هر سخنرانی لازم است که مطالب خود را آماده و دسته بندی کنید. آماده سازی مطالب قبل از اجرا، انکار نشدنی است و هیچ ارتباط مستقیمی با بداهه گویی نخواهد داشت.

به بیان ساده‌تر شما متن خود و آن چه که قرار است بگویید، باید از قبل بدانید. بداهه زمانی به کار شما می‌آید که قصد داشته باشید در حین سخنرانی کلام خود را بسط دهید.

در واقع بداهه نوعی چیدمان است که شما از قبل اجرای اصلی خود انجام داده اید. واژگان یا عباراتی را انتخاب می‌کنید و آن را در حین سخنرانی استفاده می‌کنید.

بداهه در زمانی که قرار است یک سخنرانی طولانی انجام دهید کاربرد ویژه ای خواهد داشت. شما می‌توانید از قبل با تمرین یک موضوع در محیطی آرام این کار را انجام دهید.

کلام آخر به‌منظور تکمیل آنچه در‌باب تقویت فن بیان آموختیم:

در این مقاله همانطور که اشاره شد فن بیان تنها مختص به صدای شما نیست، اگرچه که صدای شما نقش بسیار مهمی در این موضوع خواهد داشت. برای تقویت فن بیان شما علاوه بر رشد صدای خود، لازم است بر اعتمادبه‌نفس خود تمرکز کنید.

در کنار بالا بردن اعتماد‌به خود، تمرین‌هایی وجود دارد که شما با قرار گرفتن در جمع و آزمون و خطا، قادر هستید خود را به سطح بهترین ها برسانید. مهم‌ترین تمرین در این زمینه را باید منحصر به تنفس شکمی دانست.

تنفس شکمی در کنار مراقبت از حنجره موضوعی بسیار مهم است که لازم است به طور روزانه در برنامه خود قرار دهید.

در انتهای کلام، لازم است بگوییم تمام آنچه که از شما یک سخنور حرفه‌ای خواهد ساخت، تلاش و باوری است که در حق خود انجام می‌دهید. تمرین و بداهه در کنار باور، از شما سخنرانی قدرتمند خواهد ساخت.

یکی از مهارت کلیدی در رسیدن به موفقیت در زندگی و کسب و کار سخنوری و فن بیان است.

به ما بگو چطور هستیم ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا