مقالات هوش هیجانی

عوامل موثر در رابطه عاطفی

عوامل موثر در رابطه عاطفی افراد بسته به شرایط زندگی و گذشته سنی آنها با یکدیگر متفاوت می‌باشد. اما تمام آنها تحت عوامل مشخص در ارتباط با دیگران در تمام افراد وجود دارد که شناخت و به کار گیری این عوامل هم از بعد زندگی و هم از بعد شغلی می‌تواند در زندگی موفق افراد تاثیر بالایی داشته باشد. مواردی که در این مبحث به شما گفته خواهد شد نباید نادیده و سهوی از روی آن عبور کنید. بلکه با شناخت آنها نسبت به بهبود مهارت فردی خود یک زندگی عالی داشته باشید.

عوامل موثر در رابطه عاطفی

انسان موجودی چند بعدی است که ابعاد زندگی وی کاملا وسیع هستند و شناخت آنها بسیار سخت و زمان بر است. بحث بعد روحی روانی انسان شاید پیچیده‌ترین مورد در زمینه بررسی ابعاد وجودی انسان باشد. انسان به عنوان یک موجود کاملا اجتماعی به برقراری ارتباط مخصوصا روابط عاطفی با سایر همنوعان خود نیاز دارد.

نقش غریزه در روابط عاطفی

در حقیقت یک انسان از بدو تولد خود با همان ابزارهای غریزی و زبان بدن و گریه سعی در برقراری ارتباط با پدر و مادر و اطرافیان خود دارد. این برقراری ارتباط برای برطرف کردن نیازهای اولیه مانند نیاز به غذا و نظافت می‌باشد. اما هر چه انسان بزرگ تر می‌شود، نیازهای بسیار وسیع تری هم پیدا می‌کند.

یکی از نیازهایی که یک انسان جوان و بالغ به طور طبیعی داراست، نیاز به برقراری ارتباطات قوی و موثر با دیگران است. این روابط می‌تواند در عرصه های مختلف زندگی انسان وجود داشته باشد و شامل ارتباطات کاری، اجتماعی، خانوادگی و حتی عشقی و عاطفی شود. البته حتی در روابط کاری و تجارت و کسب و کار نیز گاهی ارتباطات آنقدر قوی و محکم می‌شود که بین افراد، عاطفه حکم فرما می‌شود.

لزوما هم هر رابطه عاطفی یک رابطه عشقی نباید باشد. بلکه به عنوان مثال دو مرد که در محیط کار یا تحصیل یا هر جای دیگری با همدیگر احساسات و افکار مشترکی دارند و در مواقع سختی به مانند دو برادر از هم حمایت می‌کنند، هم می‌توانند روابط عاطفی با هم برقرار کنند. در این مطلب قصد داریم به عوامل موثر در روابط عاطفی اشاره نماییم. با ما همراه باشید.

رابطه عاطفی چیست؟

رابطه عاطفی الزاما یک تعریف کامل را دارا نمی‌باشد و هر یک از تعاریف ارائه شده برای آن می‌تواند تا حد زیادی درست بوده و از طرفی کامل هم نباشند. تا نام رابطه عاطفی می‌آید، به یاد عشق میان دو همسر و یا رابطه عاشقانه عاطفی والدین و فرزندان می‌افتیم. در حقیقت اینها روابطی عاطفی هستند. اما فقط همین موارد را نمی‌توان روابط عاطفی دانست. برخی روابط میان دو دوست، دو همسایه، دو همکار و یا حتی یک معلم و یک دانش آموز نیز می‌توانند روابط عاطفی به حساب بیایند.

 

روابط عاطفی

 

در حالت متعالی رابطه عاطفی به عشق می‌انجامد و معمولا متعالی‌ترین نوع آن را در روابط همسران و مادر و پدر با فرزندان می‌توان جستجو کرد. اما در زندگی روزمره و روابط کاری هم می‌تواند برخی روابط مصداق بارز روابط عاطفی تلقی گردد.

هوش هیجانی شروع راه بهبود رابطه عاطفی

در تست هوش هیجانی می‌توانید با خصوصیات و مهارت‌های کنترل احساسات خود آشنا شوید و بدانید در چه بخشهایی ضعف دارید و سپس با آموزش و شرکت در دوره هوش هیجانی و مهارت فردی رابطه عاطفی خود را بهبود دهید.

عوامل موثر در جذب و ایجاد روابط عاطفی

برای اینکه دو نفر به همدیگر جذب شوند و بینشان نوعی از یک ارتباط عاطفی شکل گیرد باید المان‌ها و فاکتورهایی بینشان صورت گیرد و یا در وجود هر یک برای طرف مقابل دیده شود که به آن‌ها اشاره می‌نماییم:

دیدن انعکاس خود در فردی دیگر

بسیاری از انسان‌ها در طول زندگی دنبال فردی می‌گردند که به نوعی انعکاسی از وجود خود باشد و در حقیقت دنبال شبیه ترین فرد به خود برای برقراری ارتباط می‌گردند. این موضوع بسیار شایع است و به درصد بسیار بالایی از مردم در این زمینه می‌توان اشاره کرد.

به ویژه وقتی کسی به دنبال یک دوست صمیمی یا عشق برای زندگی خود باشد، خیلی دور از ذهن نیست که دنبال دیدن انعکاس خود در فرد مقابل باشد. درحقیقت این گونه است که در فرد مقابل چیزی می‌یابیم که در خودمان نیز وجود دارد، و همین موضوع ما را به طرف او جذب می‌‌کند.

در حقیقت در این نوع عشق انسان در جستجوی خود در وجود دیگری است. یا به عبارتی دیگر در جستجوی منی است که بتواند تصویر مرا چون آیینه در خود انعکاس دهد.

یک مثال :

به عنوان مثال اگر خصلت هدفمند بودن جزو ایده ‌آل‌های ما باشد، اینکه بتوانیم عشق فردی هدفمند را به خود معطوف کنیم، برایمان تائیدی است از تصویری که می‌‌خواهیم از خودمان داشته باشیم. البته باید گفت این موضوع غیر قابل انکار است که در اغلب عشق‌ها، به میزانی کم یا بسیار زیاد این مولفه به چشم می‌خورد.

هر فردی در رابطه با معشوق تا حدی در جستجوی بازسازی نگاهی است که از خود دارد. این موضوع که خصلت‌های مشترک انسان‌ها را به همدیگر جذب می کند، فقط در مورد یافتن عشق و دوست صمیمی نیست.

بلکه حتی در یک رابطه اجتماعی و کاری و حتی در یک ملاقات و جلسه مذاکره برای فروش محصولات یا خدمات نیز معمولا وجود موارد مشترک می‌تواند باعث جذب طرفین به همدیگر و ایجاد ارتباط قوی و به نوعی یک رابطه عاطفی می‌شود که در نهایت به ایجاد اعتماد انجامیده و فرآیند معامله را بهتر و زودتر به نتیجه می‌رساند و بعضا موجب همکاری‌های دراز مدت بین طرفین نیز می‌شود.

دیدن خصوصیات فرد مکمل خود در فرد دیگر

حتما دیده اید در یک استارت آپ تیمی که تشکیل می‌شود، معمولا اعضای آن مکمل همدیگر هستند. در حقیقت یک فرد به عنوان مثال در مساله اصلی کاری آن استارتاپ متخصص است، دیگری در زمینه برنامه نویسی کامپیوتر تبحر دارد، دیگری در زمینه ارتباطات تخصص دارد و غیره.

موسس اولیه استارتاپ که تیم را جمع کرده در حقیقت جذب تک تک مهارت‌های این افراد شده که خود آن‌ها را نداشته و به آن‌ها نیاز داشته است. در روابط عاطفی هم به همین صورت است. برخی می‌گویند یک زوج باید مکمل یکدیگر باشند. برخی اعتقاد دارند دو دوست صمیمی هم باید برای یکدیگر مکمل باشند. در این نوع ارتباط عاطفی، تفاوت‌های فردی دو نفر است که ‌ایجاد کننده احساس کشش بین آن دو نفر می ‌شود و آن‌ها را به صورت بسیار قوی به یکدیگر جذب می‌کند.

یک مثال :

در اینجا دیگر شخص برعکس مورد قبلی که ذکر شد در جستجوی همتا و انعکاس خود نیست، بلکه در جستجوی کسی است که جایگزین یک سری فقدان‌ های وجودی‌اش شود و به صورت یک مکمل بتواند آن خلاءها را پر کند. می‌توان با مثالی این مساله را بهتر تبیین کرد که یک شخص تنبل ممکن است جذب فردی بسیار زبر و زرنگ و چابک و بسیار کاری و فعال ‌شود. عامل اصلی این کشش یافتن ابعادی است که فرد در خود نمی‌تواند ایجاد کند. در زمینه‌های کسب و کار نیز به همین صورت است.

ارتباط عاطفی در مذاکره فروش

به عنوان مثال گاهی پیش می‌آید در یک جلسه مذاکره فروش یک خریدار که خود شخصیتی تنبل و بسیار کند دارد از زبر و زرنگ و فعال بودن شخص فروشنده خوشش بیاید و به وی جذب شده و در نهایت معامله جوش بخورد. این دید مثبتی که فرد خریدار نسبت به فروشنده پیدا کرده در حقیقت می‌تواند موتور محرک جوش خوردن معامله تلقی شود. در حقیقت به علت این خصوصیات مکمل، نوعی از ارتباط عاطفی بین خریدار و فروشنده برقرار می‌شود که خود موجب ایجاد حس مثبت و اعتماد شده و فرآیند معامله را به انجام نزدیک می‌کند.

پیشنهاد می کنیم برای مذاکره در فروش و بهبود هوش هیجانی یکبار با استفاده از تست رایگان هوش هیجانی میزان هوش هیجانی EQ خود را مورد سنجش قرار دهید سپس با توجه به تست انجام شده روی مهارت های روابط عاطفی خود تمرین کنید.

گام‌های موثر در تقویت روابط عاطفی

با یک سری رفتارها می‌توان به میزان چشمگیری برقراری ارتباط قوی عاطفی با افراد دیگر را برای خود تسهیل کرد. در حقیقت باید برخی رفتارها و خصوصیات را در خود تقویت کنیم تا این مهم حاصل شود.

  • رازدار بودن

هر فردی ممکن است حرف‌هایی داشته باشد که به هر کسی نتواند بگوید. وقتی برای کسی رازدار مناسبی باشیم وی به ما اعتماد و علاقه بیشتری پیدا می‌کند و به همین علت قطعا با ما رابطه بهتری برقرار خواهد کرد. این رابطه اگر در زمینه‌های کاری باشد می‌تواند به همکاری یا انجام معامله منجر شود.

  • گوش شنوا بودن

برای هر کسی پیش می آید که در شرایطی در زندگی حرف‌هایی دارد که به گوش شنوا برای شنیدن حرف‌هایش نیاز دارد. احتمالا با خود بگویید گوش دادن به دیگران کاری ندارد و عملی ساده است، اما اگر شنونده نتواند از فن گوش دادن به درستی و به موقع استفاده کند، ارتباط دچار مشکل می‌‌شود و نمی‌تواند حس مثبتی را به طرف مقابل منتقل نماید. گوش دادن فقط شنیدن کلامی که فرد مقابل به زبان می‌آورد، نیست. برای این که بتوانید شنونده خوبی باشید باید حس گوش دادن را یاد بگیرید و تمرین کنید و بسیار به کار گیرید. یک شنونده موفق شنونده ‌ای است که می‌تواند بین ارتباط کلامی و غیر کلامی هماهنگی‌های لازم را برقرار نماید.

  • همدلی و همدردی

برای هر کسی پیش می‌آید که در شرایط سخت با کسی درد دل کند. اگر فرد مقابل علاوه بر گوش شنوا بودن با وی همدردی و همدلی کند و حس مشترک به وی منتقل کند قطعا می‌تواند رابطه بهتری را هم با وی ایجاد کند و احساسات متقابلی در هر سطحی بین آن‌ها ایجاد خواهد شد.

 

هوش هیجانی به معنی توانایی هر شخص برای مدیریت احساسات، اضطراب و کنترل تنش ها در کنار امیدواری، خوش بینی و داشتن انگیزه در مسیر رسیدن به اهداف است.

به ما بگو چطور هستیم ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. از نظر من در روابط عاطفی مهم ترین چیز اینه که گذشت داشته باشی. گذشت نداشته باشی اینایی که تو مطلب گفتین اصلا ممکن نیست.

  2. سلام به شما. ممنون . البته خیلی عوامل دیگه ای هم در روابط عاطفی تاثیر داره که اینجا گفته نشد.

    1. سلام سهیل عزیز، دقیقا درست میفرمایین. بله عوامل بسیار زیاد دیگه ای هم در روایط عاطفی موثره. البته ما سعی داشتیم موارد کلیدی تر رو در این مقاله خدمت شما عرض کنیم. موفق و موید باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا