مقالات زبان بدنمقالات مهارت های فردی

انتقال بهتر پیام با 1 حرکت در زبان بدن

زمانی که می خواهیم درباره موضوعی توضیحی ارائه دهیم و آن را توصیف کنیم، معمولا از اشارات و حرکات در راستای بیان ویژگی های آن استفاده می کنیم. زمانی که شما استفاده از حرکات و اشارات را چاشنی کلمات خود برای توصیف مساله ای می کنید، باعث می شوید درک گفته های شما را برای شنونده بسیار آسان تر شود.

همان طور که وقتی با اطرافیان خود از موضوعی حرف می زنیم، اگر عکس، ویدیو یا تصویری از موضوع بحث به آن ها نشان دهیم، باعث می شویم تا شنونده، موضوع را بسیار بهتر درک کند. استفاده از کلمات و اشارات در زبان بدن یکی از رایج ترین و متداول ترین روش ها برای رساندن پیام به مخاطبین است. با ما در ادامه مطلب ” انتقال بهتر پیام با 1 حرکت در زبان بدن همراه باشید.

 

انتقال اطلاعات از طریق زبان بدن

به طور مثال اگر بخواهیم یک شی گرد مثل توپ را توصیف کنیم، انگشتان شست خود را به سمت بالا می بریم و با بقیه انگشتان شکل یک قوس را ایجاد و شکل توپ را برای طرف مقابل تداعی می کنیم. یا اگر بخواهیم شکل یک شی مربعی را با استفاده از زبان بدن به طرف مقابل بفهمانیم، یکی از دستان خود را در هوا مثل چاقو حرکت و خطوط افقی عمودی ایجاد می کنیم. همین طور اگر بخواهیم موج دریا را برای کسی تعریف کنیم، دستان خود را به صورت مواج و موزون بالا و پایین می بریم. اگر بخواهیم یک شی بسیار بزرگ را به تصویر بکشیم، باید بازوهایمان را باز کنیم و نشان دهیم که آن شی بزرگ است یا اگر بخواهیم یک شی کوچک را نشان دهیم، باید انگشتان دست خود را نزدیک هم قرار دهیم. انتقال اطلاعات تصویری، در حالتی که هم از کلمات و هم از حرکات و اشارات بدن استفاده می کنیم، شیوه ای بسیار سودمند برای انتقال اطلاعات به حساب می آیند.

نکته نهفته در دل اشارات و حرکات بدن این است که برخی افراد که بیشتر انسان های بصری نیز هستند، اطلاعات را با دیدن تصاویر مانند آنچه پیش تر ذکر شد، بهتر دریافت می کنند. در واقع حرکات و اشارات در زبان بدن کمک می کنند تا پیام سریع تر و بهتر انتقال داده شود. اگر قصد دارید برای انسانی که قادر به دیدن نیست موضوعی را تعریف نمائید، بهترین روش این است که دستان او را در دستان خود بگیرید و چیزی را که می خواهید به تصویر بکشید با دستان او هم به تصویر بکشید تا آنچه را توصیف می کنید، تجربه کند.

در ادامه برای شما داستانی را در راستای مطلبی که ارائه شد، بازگو خواهیم نمود:

احسان در جمع دوستانش و در توصیف صعودش به قله دماوند که یکی از افتخاراتش نیز هست، با اشارات و حرکات بدن خود زمانی را که در حین صعود دچار مشکل شده بود، به تصویر می کشید. او در حال بیان لحظه ای بود که هوا بسیار رقیق شده بود و او نمی توانسته به آسانی نفس بکشد و چاره ای جز ادامه راه تا رسیدن به کمپ نداشته است. او با زبان بدن و حرکات خود نشان می داد که بر چوب های کوهنوردی خود تکیه کرده و کمرش به خاطر سنگینی وسایلش خم شده است. دهانش به صورت ناخودآگاه بیش از حد باز شده و پاهایش را به زور روی زمین می کشد و هر دو قدمی که می رود، چند ثانیه مکث می کند و دوباره به مسیرش ادامه می دهد. احسان با شبیه سازی حالات خود با استفاده از زبان بدن، حرکات و اشارات، حالت آن روز خود را به خوبی برای دوستانش تداعی کید به صورتی که آنها حالت احسان را به خوبی درک نموده و فهمیدند. شما هم حتی این حالات را در ذهن خود تصویر سازی نمودید و دریافتید که احسان در آن روز در چه وضعیتی قرار داشته است.

داستانی که برای شما بازگو شد به آسانی نمایان می سازد که زبان بدن بسیاری از اوقات در واقع وسیله ای است که کمبود احساس کلمات شما را جبران و مطلبی را که قصد دارید انتقال دهید، عینی تر، واقعی تر و قابل درک تر می کند. بنابراین زمانی که قصد دارید مطلبی را برای دیگران بازگو یا تعریف کنید، زبان بدنتان را چاشنی کلمات کنید تا دیگران شما را آسان تر درک کنند.

تایید سخنان توسط زبان بدن

زمانی که شما می خواهید پیامی را به دیگران منتقل کنید، اگر از زبان بدن، حرکات و اشارات استفاده نمائید، لحن صدایتان هم مشخص تر می شود و این موضوع باعث می شود تا پیام شما تاثیر بیشتری بر مخاطب بگذارد. اگر رساندن منظورتان نیازمند شیوه ای آرام و ملایم باشد یا نیازمند توبیخی شدید، زبان بدن شما به طور طبیعی احساس تان را منعکس نموده و هماهنگ با آن عمل می کند.

 

نقش مهم حرکات دست در انتقال پیام

حرکات و اشارات دست هایتان، به پیام شما نیروی مضاعفی بخشیده و این موضوع را نشان می دهد که شما علاقه دارید پیامی که انتقال می دهید، جدی گرفته شود. قطعا سخنرانی سیاستمداران بزرگ را دیده اید، آنها هنگامی که پشت تریبون می ایستند، دست های خود را به صورت کاملا کنترل شده و همچنین دقیق حرکت می دهند تا پیامشان را بهتر منتقل کنند. آنها به هیچ عنوان حرکت بیهوده ای انجام نمی دهند، بلکه با حرکت های ویژه ای که کنترل صد درصدی روی آن دارند، تصویری واضح ترسیم و پیام خود را به درستی انتقال می دهند.

افرادی که بیش از دیگران در صحنه های اجتماعی حضور دارند مانند وکلا و افرادی که از شهرت برخوردار هستند، برای تاکید و تایید پیامشان، از حرکات و اشارات سنجیده استفاده می کنند. این دسته از افراد با استفاده از یک زمان بندی دقیق، تمرکز و کنترل تمام بر کارهایشان، انجام حرکاتی هماهنگ با سخنانشان و نشان دادن عکس العمل های متناسب با حال و هوای مخاطبانشان، پیام خود را به افرادی که می خواهند توجه و علاقه شان را جلب کنند انتقال داده و دیگران را با اطمینان و آرامش کامل کنار می گذارند. آنها با استفاده از این روش ها، کنترل اوضاع را به صورت صد درصدی در اختیار می گیرند و پیام مد نظرشان را انتقال می دهند.
برای مطالعه بیشتر مقاله زبان بدن دست ها را مطالعه کنید.

انتقال پیام همدلی از طریق زبان بدن

زبان بدن شما در خیلی جاها به کمکتان می آید تا بتوانید احساس واقعی خود را به دیگران منتقل کنید. به طور مثال زمانی که قصد دارید خبر بدی را به کی از نزدیکان یا دوستان خود بدهید و می خواهید از شدت ضربه و فشار روحی که به وی وارد می گردد، بکاهید، از زبان بدن و حرکات خود طوری استفاده کنید که پیام همدلی شما را منتقل کند. این کار را به شکل زیر انجام دهید:

به سمت فردی که می خواهید به او تسلی دهید رفته و به او تا جایی که ممکن است نزدیک شوید. بدنتان را به سمت او متمایل نموده و خبر را به او بدهید. در این حین سعی کنید، دست او را بگیرید یا بازوی او را فشار دهید. شما حتی می توانید بازوی خود را دور شانه های او بیندازید و با او همدردی کنید. این حرکات به طرف مقابل این پیام را می دهد که شما مانند او ناراحت هستید، او را درک می کنید و می خواهید با او همدردی و احساس همدلی کنید.

نقش زبان بدن در سخنرانی

نکته ای که از مطلب یاد شده باید یاد بگیریم این موضوع است که هنگامی که در حال ایراد یک سخنرانی ” تاثیر زبان بدن بر سخنرانی ” و یا انتقال پیام به جمعی هستیم، باید حرکات و اشاراتی را استفاده کنیم تا مخاطبین با دیدن آن ها، پیام و مطلب مورد نظر شما را به خاطر بسپارند. نکته دیگر این است که زمانی که می خواهید مقدمه سخنرانی خود را ارائه دهید، برای تعیین موضوعات و مواردی که می خواهید به آن ها بپردازید، آن ها را جدا جدا و با استفاده از انگشتانتان فهرست کنید. این کار بدین شکل انجام دهید:

انگشتانتان را در مقابل خود نگه داشته و با انگشتان یک دست، تک به تک، انگشتان دست دیگر را درست در زمان بیان موضوع مورد نظرتان، لمس کنید. ( بسیاری از مردم جهان از جمله مردم آمریکا و انگلیس، برای شمردن از انگشت شست شروع نموده و آن را به عنوان انگشت اول می شمارند). در هنگام اشاره نمودن به موضوع اول سخنرانی خود، به اولین انگشت خود اشاره نموده و آن را حرکت دهید. هنگامی که به موضوع دوم رسیدید، انگشت دوم را لمس و آن را حرکت دهید و به همین شکل، موضوعات بعدی به همراه انگشت های بعدی. با استفاده از این روش شما مطالبی را که می خواهید ارائه دهید، دسته بندی می کنید و هر آنچه را که می خواهید ارائه دهید در ذهن مخاطب نهادینه می کنید.

 

زبان بدن یکی از روشهای ارتباط غیر کلامی است که به وسیله آن می توان احساسات خود را با دیگران منتقل و احساسات آنها را درک کرد.

مجموعه مقالات زبان بدن مدرسه کسب و کار آیا

 

به ما بگو چطور هستیم ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. با سلام و ادب و احترام

    مطلب زیبا و قابل استفاده و فهم می باشد.
    موفقیتتان را آرزومندم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا