مقالات مهارت های فردی

کسب مهارت مهمتر از کسب درآمد

کسب مهارت مهمتر از کسب درآمد

یکی از مهمترین مطالبی که همیشه به ما گوشزد کرده‌اند، این است که کسب مهارت مهمتر از کسب درآمد است؛ زیرا شروع کار و آینده ما وابسته به آن چیزی است که آموخته‌ایم.
درک چنین موضوعی بسیار آسان است. اما جایی ما در دچار اشتباه می‌شویم که به‌خاطر سوءتفاهم‌های موجود در جامعه، گمان می‌کنیم باید به دنبال شغلی بگردیم که پول بیشتری به ما می‌دهد.قبل از تصمیم‌گیری در رابطه با انتخاب شغل، هرگز به این موضوع فکر نمی‌کنیم که مهارت فردی خودمان چیست. به همین ‌دلیل است که امروزه هیچکس به استعداد یا مهارت‌های خود و شغلی که میتواند انجام دهد و در آن بهترین باشد، فکر نمی‌کند.
ما در این مقاله سعی داریم اهمیت کسب مهارت را در کنار مهارت‌هایی که لازم است قبل انتخاب شغل کسب کنید، در اختیار شما بگذاریم.

آیا کسب مهارت مهمتر از کسب درآمد است؟

این سوال بسیار پیچیده به نظر می‌رسد؛ اما این پیچیدگی ریشه در چه چیزی دارد؟ در ادامه متوجه این موضوع خواهید شد. همراه ما باشید.
همان قدر که این سوال پیچیده است، به همان اندازه نیز آشناست، به طوری که ما را یاد سوال معروف علم بهتر است یا ثروت، خواهد انداخت. در ادامه جواب این سوال را نیز خواهید یافت.

  • اهمیت تحصیلات در مقابل پول

تحصیلات شما، به شما شغل می‌دهد؛ شغلی که باعث کسب درآمد می‌شود. اما این فکر در زمان جوانی برای ما ملموس نیست؛ زیرا تا قبل از جوانی، والدین همه‌چیز را برای ما می‌خرند و بعد از آن نوبت ما می‌شود که در مسیر زندگی، هرچه بزرگتر می‌شویم خودمان به فکر خود باشیم.

برای شروع، از نظر ما باید به تحصیلات رجوع کنید، تحصیلات یعنی تمام آنچه آموخته‌اید. اگر داشتن تحصیلات را یک نوع مهارت بنامیم، بدون شک کسب مهارت مهمتر از کسب درآمد است؛ زیرا بدون آنکه چیزی بلد باشید، امکان یافتن کار مناسب برای شما دشوار خواهد شد.
بنابراین، آموختن مهارت و آموزش آنچه باید بدانید، از پول مهمتر است، زیرا اگر تحصیل‌کرده باشید، به‌زودی می‌توانید با به‌کارگیری تحصیلاتتان کسب درآمد کنید.
اما وقتی صحبت از تحصیلات می‌شود، منظور تنها چیزی نیست که در طول دوران مدرسه کسب کرده‌اید. برای درک این موضوع کافی است به دوران مدرسه فکر کنید. کدام‌ یک از مواردی که در مدرسه به شما گفته‌اند، امروزه برای شما پول‌آفرین است؟ البته‌ منظور ما بی‌اهمیت و عبث بودن این دوره نیست. ما سعی داریم بگوییم چیزی شایسته آموختن است که شما را به حرکت در‌آورد. به همین منظور در نظر ما کسب مهارت مهمتر از کسب درآمد است.

در کتاب پدر پولدار، موضوع داستان با محوریت یک پدر فقیر و یک پدر ثروتمند است. جدا از آن پدر فقیر دارای دانش و اطلاعات بالا بوده ولی پدر پولدار تحصیلاتی نداشته و صرفا باهوش و زرنگ و دارای ضریب هوشی IQ بالا است. با توجه به داستان هایی که در در این دو محور در کتاب آورده شده است دید و تفکر افراد پولدار و ذهنیت افراد فقیر نسبت به زندگی  را مورد سنجش قرار می دهد.

علم بهتر است یا ثروت؟

در‌رابطه‌با این سوال شاید‌ اشتباه بزرگی رخ داده است، زیرا علم و ثروت را هیچ گاه نمی توان در ‌مقابل یکدیگر قرار داد. برای توضیح این موضوع باید بگوییم وقتی صحبت از ثروت می‌شود، منظور ما از ثروت، تنها به دارایی مالی ما ختم نمی‌شود.
ثروت بسته به نگاه هر کس می‌تواند چیزی تلقی شود که افراد با آن بتوانند در مسیر زندگی حرکت کنند. گاهی این سوخت برای طی کردن مسیر، مال و پول است و گاهی آن را می‌توان علم تلقی کرد.

پیچیدگی موضوع اینکه کسب مهارت مهمتر از کسب درآمد است، شاید در همین نکته نهفته باشد که ثروت ما، میتواند علم ما باشد، علمی که گاه ریشه در تحصیلات دانشگاهی دارد و گاه میتوان آن را کسب مهارتهای رشد فردی نیز تلقی کرد.
بنا بر استدلال بالا، ثروت ما، مهارت و علمی است که در طول مسیر زندگی آموخته‌ایم.

ما در ادامه مواردی را شرح خواهیم داد که به معنای حقیقی، ثروتی به حساب می آیند که با هیچ نوع پول یا جریان مالی قابل مقایسه نخواهد بود.

تجربه

در آغوش کشیدن کسی که دوستش دارید، نوشتن یک نامه، تهیه یک وعده غذا که مایلید آن را زیر نور شمع بخورید، عشق ورزیدن به چیزی که بیشتر از هرچیزی از آن میترسید، تمامی این نمونه‌ها ‌ به همراه مواردی دیگر، در دل خود روح و جریانی دارد که نیازمند تجربه است.

بهتر است بگوییم عجله و شتابی که در طی کسب تجارب نصیب شما می‌شود، یکی از بهترین اتفاقاتی است که روح انسان را به ثروتی درونی نزدیک خواهد کرد. تجربه جوهر وجودی انسانی است که می‌خواهد با مهارت شما در آمیزد و کسب درآمد کند.

در بیشتر مواقع کسب چنین تجاربی با هزینه‌های مالی کمی امکان‌پذیر است. چه کسی حاضر است کسب تجربه را فدای درآمد کند؟

خرد ( عقل )

اگر فکر می‌کنید جواب تمام سوالها را می‌دانید و قادر هستید با این جواب‌ها پول در‌بیاورید، این طرز تفکر شما به‌هیچ‌وجه عاقلانه نیست. یادگیری و کسب مهارت مهمتر از کسب درآمد با نادانی است؛ زیرا توهم خرد تنها شما را به عمق تاریکی فرو می‌برد نه آنچه‌ باید باشید.

انسانی که دارای خرد است، مهارت خود را فدای پول نخواهد کرد؛ بلکه پول را خرج مهارت می‌کند.

ارتباطات

توانایی بیان افکار و احساسات خود به کسانی که مخاطب شما هستند، بسیار مهم و ارزشمند است. این توانایی مهم ثروتی تلقی می‌شود که به ما امکان می‌دهد عنصر دنیای درونی خود را با دیگران به اشتراک بگذاریم.

شاید آن چیز که در درون شما نهفته است، مهارتی باشد که برای شما کسب درآمد به همراه خواهد داشت.

چگونه بدون برقراری یک ارتباط موثر قادر هستید درآمدزایی کنید؟ بدون ارتباط، شما یک فرد وابسته هستید. برقراری ارتباط به‌منظور رهایی از وابستگی یک مهارت است. کسب مهارت مهمتر از کسب درآمد است زیرا شما را از وابستگی نجات خواهد داد.

اعتماد‌ به‌ نفس

مهارت کسب اعتماد‌به‌نفس و حفظ آن، بدون شک موضوعی بسیار پراهمیت است که به شما توانایی زنده ماندن و فعالیت کردن را می‌دهد. اعتماد‌به‌نفس به عنوان یک کسب مهارت مهمتر از کسب درآمد تلقی می‌شود.

شاید برخی گمان کنند که اعتماد به نفس انسان بر پایه دارایی استوار است.

در این رابطه باید کمی واقع‌نگر باشیم، برای برخی افراد این چنین است که پول موجب اعتماد‌به‌نفس‌شان می‌شود؛ اما در جواب به چنین گمانی باید پرسید چگونه میتوان بدون مهارت، پولی کسب کرد؟ جواب این سوال مشخص است؛ مگر آنکه پولی از آسمان برای شما بیفتد.

رشد شخصی

تک‌تک افراد فرصتهای بی‌شماری برای پیشرفت دارند. کار به‌منظور رشد برای تبدیل به یک فرد موثر، تنها زمانی ممکن است که شما از حداقل‌های مهارت شخصی، در وجود خود برخوردار باشید. ما در ادامه به چند نمونه از این مهارتها اشاره خواهیم کرد.
آن چیز که مهم تلقی می شود، این است که کسب مهارتهای رشد فردی نه‌تنها به منظور رشد در زمینه شغلی و کسب در‌آمد مهم است؛ بلکه شما برای یک زندگی بهتر به چنین مهارتهایی احتیاج خواهید داشت.

10 مهارت مهمتر از کسب درآمد

هنگامی که صحبت از مهارت و درآمد می‌شود، سوای آنچه به عنوان ثروت‌ به آن اشاره شد، مبحثی با عنوان موفقیت نیز مطرح می‌شود.
موفقیت تعریف واضحی دارد، برای دستیابی به این امر تلاش، عمل و مهارت لازم است. بعضی از افراد مهارتهایی را در طول دوران تحصیلات مدرسه و دانشگاه می‌آموزند و برخی دیگر در طول مسیر زندگی تجاربی را به دست می‌آورند که در بالا از آنها به عنوان ثروت‌های غیر‌مالی یاد شد.
در این قسمت ما به مجموع ثروت یا مهارتهای فردی اشاره خواهیم که به شما در مسیر موفقیت کمک خواهد کرد.

تمامی موارد زیر گزینه‌هایی هستند که تایید خواهد کرد کسب مهارت مهمتر از کسب درآمد است.

1. توانایی سخنرانی:

داشتن یک فن بیان متقاعد‌کننده و محکم، یکی از ‌مهم‌ترین مهارتهایی است که لازم است هر فردی به آن تسلط داشته باشد. افرادی سخنرانان خوبی هستند که هنگام سخنرانی خونسرد به نظر برسند. این موضع علاوه بر عوامل تکنیکی، به اعتماد به نفس شما نیز بستگی دارد.
بیان نافذ و گیرا به شما کمک می کند که افکار درون ذهنتان را به‌درستی بیان کنید. این افکار می‌تواند شامل موضوعاتی چون توضیح محصولات شما باشد. همچنین ‌شامل بیان ایدلولوژی و دیدگاه شما نسبت به نوع کسب درآمدتان نیز خواهد بود.

2. نگارش:

اغلب کسب مهارت نگارش، اهمیتی برابر با سخنرانی دارد. نویسندگان با‌استعداد، هنگام معرفی و فروش محصولات، بیان ایدهها‌ و حتی ابراز خودشان بسیار موفق‌تر از سایر افرادی هستند که هیچ دستی به قلم ندارد. در رابطه با نگارش، کسب مهارت مهمتر از کسب درآمد تلقی میشود؛ زیرا چگونه کسی که نمیتواند خوب بنویسد، قادر است کلمات را به خوبی درک کند و آن را در قالب کلام به مخاطب خود ارائه دهد؟

3. خود‌مدیریتی:

اگر باور ما این است که موفقیت تنها در صورت تلاش و کوشش امکان‌پذیر می‌شود، این را نیز باید باور کنیم که اقدامات ما، زمانی موثر است که توانایی تمرکز حواس بر موضوعات گوناگون نیز باید در ما وجود داشته باشد.
خود‌مدیریتی را در بحث مهارتهای فردی باید همان سازمان معرفی کرد، مهارتی که به نظم و مدیریت زمان منجر خواهد شد. انجام تست هوش IQ برای سنجش میزان مهارت خود در بهره مندی از هوش عقلانی پیشنهاد می شود.

4.  تفکر انتقادی

ما به عنوان کسی که در عصر حاضر با عنوان عصر اطلاعات، در حال زندگی هستیم، همه روزه با اطلاعات زیادی مواجه میشویم. برخی از این اطلاعات ممکن است زائد باشند و برخی ممکن است ارزشمندتر از آن باشند که ساده به نظر برسند.
داشتن توانایی ارزیابی اطلاعات و تفکیک آنها از یکدیگر و همچنین تحلیل، درک معانی و ارتباط‌یابی آنها با یکدیگر، نیازمند مهارتی منحصربه‌فرد است.
تفکر انتقادی به‌ عنوان امری که در ما توانایی تحلیل و بررسی موضوعات را ایجاد میکند، یک مهارت مهم است که پیش از شروع هر نوع کسب درآمدی، باید به آن دست یابیم.

5. قدرت تصمیم‌گیری

اگر بخواهیم نگاه فنی داشته باشیم، تصمیم گیری موثر را باید مانند پلی تلقی کرد که تحلیل حاصل از تفکر شما را به کنش یا عمل تبدیل می‌کند.
به بیان ساده‌تر، بر‌اساس اطلاعات موجود ما بهترین گزینه را انتخاب می‌کنیم. انتخاب بهترین گزینه وابسته به قدرت تحلیل و تصمیم گیری و مسئولیت پذیری ما‌ست.
توانایی شناخت زمان مناسب برای انجام هر عملی اعم از واکنشهای سریع و موثر، ریشه در قدرت تصمیم‌گیری شما خواهد داشت.
فرض کنید شما فردی هستید که قدرت تصمیم‌گیری ضعیفی دارید. در این صورت چگونه قادر هستید کسب درآمدتان را به سمت کارهای موفقیت‌آمیز سوق دهید؟

6. ارتباطات:

شاید امروزه کسب مهارت ارتباط، حتی از سایر مهارتهای دیگر دارای اهمیت بیشتری باشد. این امر نه‌تنها در کاریابی و جذب مشتری ” روش های بهبود ارتباط با مشتری ” به شما کمک می‌کند؛ بلکه برای ایجاد ارتباط بین کانال‌های ایده‌سازی و ایده‌پردازی بسیار مفید خواهد بود.
در ‌مبحث رشد فردی از ارتباطات به‌عنوان شبکه‌سازی نیز یاد میشود. شبکه‌سازی مجموعهای از روابط را به هم پیوند می‌دهد که این روابط جریانهای اداری، دوستی و غیره را نیز شامل می‌شود.
باید بگوییم که ارتباط به عنوان موضوعی جدی، باید در کسب مهارت مهمتر از کسب درآمد در نظر گرفته شود، زیرا شما در برخی‌ مواقع لازم است که شناخته شوید تا محصولتان فروخته شود.

7. شنونده فعال

برای آنکه یک ارتباط خوب برقرار کنید و همچنین سخن شما نیز شنیده شود، در ابتدا لازم است که خوب بشنوید. خوب گوش دادن به درک احساس و افکار فرد مقابل شما منجر خواهد شد.
شما با درک و توجه به دیگران، راه کسب توجه و درک را نه‌تنها در زمینه کار و کسب درآمد؛ بلکه در تمامی عرصه‌های زندگی خواهید آموخت.

8. مراقبه یا استراحت:

در دنیای ماشینی امروز که همه برای پول درآوردن، سعی میکنند سرعتشان حتی بیشتر از یک ربات شود، شما برای تمرکز بهتر و رسیدن به وضوح کامل ذهنی، لازم است که موضوع خواب را فراموش نکنید.
در دنیای امروز درست خوابیدن، امری که به‌طور طبیعی باید انجام شود، یک مهارت محسوب میشود. با قدم برداشتن در مسیر مراقبه‌ قادر هستید به اصل خویش بازگردید. تجربه چنین امری برای کاهش استرس امری ضروری است.
کاهش اضطراب و استرس به‌عنوان یک مهارت سبب می‌شود‌ تصمیم‌گیری، تفکر و روابط اجتماعی شما به شکل تاثیر‌گذاری ارتقا یابد.
شما برای چه دنبال کسب درآمد هستید؟ برای رسیدن به یک آرامش؟ برای رسیدن به اهدافتان؟ باید بدانید اگر کسب مهارت مهمتر از کسب درآمد نباشد، چنین جریاناتی برای شما فراهم نخواهد بود.

9. حسابداری

یکی از ساده ترین موضوعاتی که لازم است از آن اطلاع داشته باشید، دانستن حساب و کتاب است.
آگاهی از اینکه پولهایتان را چگونه خرج کرده‌اید یا چگونه قرار است خرج کنید، وابسته به این است که تا چه سطحی توانایی حسابداری در شما وجود دارد.
حسابداری تنها به محاسبه دخل و خرج شما منتهی نمی‌شود؛ بلکه حساب اینکه چه مقدار زمان برای انجام یک پروژه لازم دارید تا به یک درآمد پایه‌ای برسید، مسئله‌ای است که شاید در کنار محاسبات مالی باید در نظر داشته باشید. این روش یکی از اصول افراد پولدار محسوب می شود.

10. غلبه بر ترس

شاید گمان کنید غلبه بر ترس موضوعی است که باید در طول کسب تجارب زندگی با آن مواجه شویم. البته که گمان شما به‌طور کامل درست است؛ اما این مواجهه همیشه به این صورت نیست که منتظر باشید برای شما اتفاق بیفتد.
همان‌طور که اشاره شد، موفقیت با انجام دادن و تلاش میسر ‌است. گاهی برای مقابله با ترس‌هایی که دارید، لازم است خودتان را به مسیر جریان آب بسپارید.
پریدن در دل ترسها، نه‌تنها شما را به موفقیت‌هایی در زمینه رشد درونی می‌رساند؛ بلکه باعث می‌شود در مسیر کسب درآمدتان هیچ‌گونه شکست را نپذیرید؛ زیرا آنقدر آموخته‌اید که دیگر در برابر ناشناخته‌ها ترس نخواهید داشت.

سخن آخر:

در جهان امروز که خیل عظیمی از اطلاعات همواره در حال جابه‌جایی هستند، انسانی که مهارت نداشته باشد، تنها یک مصرف‌کننده خواهد بود. اما موضوعی که مطرح می‌شود این است که تا چه زمان یک مصرف‌کننده زنده خواهد ماند؟
برای منظور زنده ماندن در این دنیا، درآمدزایی امری ضروری است و کسب درآمد تنها با به‌کارگیری استعدادهای نهفته یا آنچه‌ آموخته‌ایم موثر است؛ از‌ این‌ رو کسب مهارت مهمتر از کسب درآمد است زیرا انسان بدون مهارت، کاری به جایی نخواهند رساند. البته چنین انسانی به گمان ما وجود ندارد؛ پس برای کسب مهارت اصلی خویش ابتدا باید مهارتهای پایه‌ای را فرا بگیریم.
ما در این مقاله برخی از مهارت‌ها را به‌عنوان گنج درونی در اختیار شما قرار دادیم و به برخی از مهارت‌ها به عنوان مهارت‌های راهبردی اشاره کردیم که امیدواریم برای پیشبرد موفقیت‌های مسیر شما موثر باشد.

منبع: thesimpledollar

 

پرسش و پاسخ :

  • پول مهمتر است یا مهارت؟

با توجه به اینکه دانش واقعی  آموختنی است و با پول قابل خرید نیست بنابرین دانش بهتر از پول است.

  • یادگیری مهم است است یا کسب پول ؟

اگر دانش و علم چیزی را به دست آورید که قابل تبدیل شدن به ثروت را داشته باشد، در اینصورت شما می‌توانید با استفاده از علم آموخته شده به درآمد برسید.

چرا پول مهمتر از تحصیل است؟

اکثر مردم، اگر نگوییم همه، به دنبال تحصیل هستند تا شغل های بهتری پیدا کنند که درآمد خوبی داشته باشد و در نتیجه ثروتمند شود.  تحصیل یک نوع سرمایه گذاری برای آینده است تا به آن را به ثروت تبدیل کنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا