مقالات فروش

روش‌ های بهبود ارتباط با مشتری

 • امروزه و در عصر دیجیتال، برندهای تجاری در بازارهایی پرازدحام مشغول رقابت برای فروش بیشتر و پیدا نمودن روش های بهبود ارتباط با مشتری هستند. ایجاد تجربیات لذت‌بخش٬ آن چیزی است که آن‌ها را در عرصه‌ی رقابت فروش در شرایط بهتری نسبت به سایر رقبا قرار می‌دهد.

  برای قرن‌ها تمرکز تاجران بر آوردن خریداران و مشتریان پولدار به جلوی ویترین فروشگاه‌ها بود. با رونق گرفتن تجارت آنلاین٬ آن اهداف همچنان با تغییر در ظاهر ثابت ماندند:

  • جذب مشتریان به سایت
  • متقاعد کردن مشتریان به خرید محصولات
  • افزایش میانگین ارزش خرید (AOV)

  چنین تکنیک‌هایی هنوز به عنوان یک بخش معتبر و حیاتی از برنامه‌های فروش در دنیای امروز محسوب می‌شوند، اما فروشندگان باید فراتر از این‌ها بیندیشند. بخش عمده ای از درآمد مربوط به پس از خرید اولیه و زمانی است که مشتری از فروشگاه خارج شده است و این همان چیزی است که کسب و کارها باید برای ارتباط با مشتری توجه خود را به آن معطوف کنند. در این زمینه در دوره آموزشی مدیریت و مهندسی فروش این تکنیک‌ها را آموزش داده ایم.

  دلایل عدم بازگشت مشتری

  تحقیقات ۳ دلیل عمده را برای اینکه مشتریان شما را ترک کنند شناسایی کرده‌اند:

  1. ۹ درصد تصمیم به استفاده از خدمات فروشگاه رقیب می‌گیرند.
  2. ۱۴ درصد از محصول یا خدمات ناراضی هستند.
  3. ۶۸ درصد به دلیل عدم ارتباط با مشتری به صورت صحیح، ناراضی هستند.

  با توجه به اهمیت این موضوع در مقاله 16 تفاوت سازمان های مشتری مدار به عوامل و آماری که داشتن برنامه مشتری مداری در هر سازمان مهم شمرده شده است اشاره کردیم.

  ثبت نام در دوره هوش هیجانی دکتر یحیی علوی

  اقدامات کلیدی که یک فروشنده باید در جهت ایجاد ارتباط با مشتری به صورتی قوی و موثر انجام دهد کدامند؟

  • ایجاد یک هویت یا همان برندینگ

  اگر در ارتباطاتی که با مشتری دارید با نام‌های متفاوت و یا متناقض دیده شوید٬ این‌گونه به نظر می‌رسد که کسب و کار شما دارای هویتی مشخص و ثابت نیست. « هویت برند » در حقیقت یک پل ارتباطی میان فروشنده و مشتری است. بدون یک برند تجاری٬ شرکت یا فروشگاه شما مانند هر شرکت رقیب دیگری است که اجناس یا خدماتی مشابه به مشتری می‌فروشد.

  یکی از روش‌ های بهبود ارتباط با مشتری داشتن یک هویت برند مشخص٬ کسب و کار با خصوصیات خدماتی شما می‌باشد که می‌تواند جذب مشتری نماید. در این شرایط٬ محصولات یا خدمات شما تبدیل به دلیلی برای حمایت مردم از شما و کسب و کار شما می‌شود و تجربه این محصولات یا خدمات٬ شیوه‌ای از زندگی را تعریف می‌کند که مشتریان به آن علاقه‌مند شوند. هویت برند قوی ترین و موثرترین ابزار برای جذب مشتری است.

  • ابتدا از دست ندهید، بعد به دست بیاورید

  قانون طلایی موفقیت در کسب و کار چیست؟ متقاعد کردن مشتریان خود به اینکه آن‌ها برای شما اهمیت بیشتری نسبت به سایر رقبایتان دارند. در روش‌ های بهبود ارتباط با مشتری باید توجه داشته باشید که جذب مشتری ۵ تا ۲۵ برابر گران‌تر از نگه داشتن آن‌هاست. این عدد بسته به صنعتی که در آن فعالیت می‌کنید متغیر است. کسب و کارها در طول یک سال به طور متوسط ۲۰ درصد از مشتریان خود را به سادگی و به دلیل عدم موفقیت در ایجاد ارتباط با مشتری به صورتی قوی و موثر، از دست می‌دهند. این عدد در برخی صنایع حتی به ۸۰ درصد هم می‌رسد. مسئله‌ای که هزینه‌ی سنگینی برای کسب و کارها دارد٬ با این وجود تعداد کمی از آن‌ها متوجه پیامدها و نتایج آن می‌شوند.

  برای اینکه بتوانید به یک خود تنظیمی خوب در ارتباط با مشتری برسید پیشنهاد می‌کنیم آموزش‌های مقاله کنترل استرس در فروش را مطالعه کنید.

  • چگونه مشتری خود را از دست ندهیم؟

  عمده کارهایی که برای نگه داشتن و از دست ندادن مشتریان لازم است انجام دهید شامل موارد زیر می‌گردند:

  • مشتری را نسبت به کسب و کار خود آگاه و مطلع نگه دارید
  • مشتری را سورپرایز کنید
  • از مشتری قدردانی و تشکر نمایید
  • برای مشتری خود ارزش و اهمیت قائل شوید
  • به وفاداری مشتری پاداش دهید
  • محصولات یا خدمات مرتبط و یا مکمل ارائه دهید
  • کمتر وعده بدهید و بیشتر تحویل بدهید
  • مشتریان خود را دنبال کنید.

  حفظ مشتری چیست؟

  حفظ مشتری مجموعه ای از فعالیت ها یا طراحی استراتژی های فروش مختلفی است که یک شرکت برای به حداقل رساندن نرخ ریزش و جلوگیری از پیوستن مشتریان به محصولات و خدمات رقیب خود استفاده می کند. هدف آن این است که خریداران فعلی شما به خرید محصولات یا خدمات از شما ادامه دهند و جز مشتریان وفادار باشند.

  طبق گفته فوربس، تبدیل یک خریدار تکراری به مشتری وفادار با احتمال 60 تا 70 درصد آسان تر از مشتری جدید است. در همین حال، شانس تبدیل لید جدید در بهترین حالت 20٪ است. همانطور که می بینید، سریع تر، ارزان تر است و در مقایسه با اکتساب، تلاش کمتری می کند.

  علاوه بر این، با افزایش نرخ حفظ مشتری خود تنها تا 5٪، سود شما می تواند بین 25٪ تا 95٪ افزایش یابد. این بدان معناست که دیگر نیازی نیست که در مورد جذب مشتریان جدید بیشتر استرس داشته باشید. در عوض، روی خریدارانی تمرکز کنید که قبلاً یک خرید از شما انجام داده‌اند. شما همه چیز مورد نیاز خود را دارید، فقط از آن به خوبی استفاده کنید!

  روش های ارتباط با مشتری

  مشتریان شما آنلاین هستند و اکثر آن‌ها از شبکه‌ها اجتماعی استفاده می‌‌کنند٬ پس بسیار لازم است که از این طریق ارتباط با مشتری را برقرار کنید. شبکه‌های اجتماعی یک راه عالی برای برقراری ارتباط با مشتری هستند. از این رو با ایجاد یک پروفایل در این‌ شبکه‌ها و با به اشتراک‌گذاری محتوای ارزشمند و افکار و دیدگاه‌هایتان در ارتباط با کسب و کاری که دارید می‌توانید مرتبا ارتباط با مشتری داشته باشید. سعی کنید با آن دسته از افرادی که کامنت می‌گذارند و نظراتشان را می‌نویسند با پاسخگویی و تشکر از ابراز نظراتشان تعامل بیشتری داشته باشید.متوجه شکایات و انتقادات مشتریان خود باشید.

  ۹۶ درصد مشتریان ناراضی شکایتی نمی‌کنند. آن‌ها فقط می‌گذارند و می‌روند و شما هیچ‌گاه نمی‌فهمید چرا!

  این مسئله به این دلیل اتفاق می‌افتد که مشتریان :

  • نمی‌دانند چگونه شکایت کنند
  • نمی‌خواهند به خود زحمتی بدهند
  • از انجام این کار واهمه دارند
  • فکر می‌کنند که شکایتشان بی‌نتیجه خواهد ماند

  در حالی که آن‌ها ممکن است مشکل را به خود شما نگویند، مطمئنا دربار‌ه‌ی آن به بسیاری دیگر خواهند گفت. اما نکته اینجاست که این مشتریان با این کارشان در حقیقت به شما هدیه‌ای می‌دهند! آن‌ها با این کار همچنان در حال صحبت با شما هستند! آن‌ها این شانس را به شما می‌دهند که کیفیت کار خود را بالاتر ببرید و در آینده‌ی شغلیتان نتیجه‌ی مناسب‌تری بگیرید.

  اطلاعات مشتریان خود را جمع‌آوری نمایید

  اطلاعات مشتریان در حجم زیاد می‌تواند تجربه‌ای عالی از مشتری‌مداری را نصیب شما کند. ارائه‌ی پیشنهادات هدفمند و پیام‌های شخصی در دنیای پررقابت فروش و بازاریابی امروز٬ امری بسیار ضروری است و این کار با شخصی سازی اطلاعات مشتریان و استفاده از آن‌ها در جهت ارائه‌ی پیشنهادات بعدی به راحتی امکان‌پذیر است.

  نیاز به این مهم٬ شرکت‌ها را بر آن داشته است تا اطمینان حاصل نمایند که اطلاعات و دید کاملی در مورد مشتریان خود دارند؛ اطلاعاتی شفاف٬ دقیق و پایدار. تنها دانستن اینکه مشتری چقدر به انجام یک خرید نزدیک است کافی نیست. شما به عنوان یک فروشنده یا بازاریاب لازم است که از نیازها٬ میزان بودجه و سلایق او نیز آگاه باشید. وقتی مشتریان این نوع از اطلاعات کاربردی و با ارزش را در اختیار شما می‌گذارند٬ بسیار مهم است که از هر بینش و دیدگاه جدیدی در جهت تقویت ارتباط با مشتری در بحث بازاریابی٬ فروش و خدمات بهره ببرید.

  ارزیابی نظرات و نگرش مشتریان

  آیا یک مشتری راضی یک مشتری وفادار نیز هست؟ لزوما نه!

  در حالی که بسیاری از شرکت‌ها پول زیادی را  برای ایجاد ارتباط نزدیک با مشتریان سودآور خود سرمایه گذاری می‌کنند، تلاش‌های آن‌ها برای فروش مستمر اغلب بی‌نتیجه می‌ماند چرا که موفق به گنجاندن دو عامل مهم در این کار نمی‌شوند:

  • تعیین اهداف ارتباط با مشتری و ارزیابی پیشرفت شرکت در دستیابی به آنها ( فقدان برنامه SWOT )
  • تنظیم یک برنامه استراتژیک و یکپارچه برای مدیریت ارتباط با مشتری ( فرهنگ مشتری مداری )

  شرکت‌ها اغلب نمی‌دانند که یک رابطه‌ی خوب با مشتری چگونه باید باشد. علاوه بر این آن‌ها نمی‌دانند چگونه این روابط را بسنجند و ارزیابی نمایند. شاید کمی تعجب کنید که بگوییم ابتکارات و خلاقیت‌هایی که در جهت بهبود ارتباط با مشتری به کار گرفته می‌شوند به نسبت سرمایه‌ای که در این راه مصرف می‌شود اغلب نتیجه‌بخش نیستند. برای موفقیت در ارزیابی نظرات باید مهارت هوش هیجانی و مدیریت احساسات EQ خود را ارتقا دهید.

  رایج ترین روش ارزیابی نگرش‌ها و نظرات مشتریان

  یکی از روش‌ های بهبود ارتباط با مشتری مدل شاخص رضایت مشتری آمریکا (ACSI) است. بر اساس نتایج حاصل از تحقیقات علمی در بازار و داد و ستد، فاکتورهای زیر در این امر اهمیت دارند:

  • مقایسه‌ی محصول یا خدمات با آنچه ایده‌آل است
  • احتمال خرید دوباره
  • میزان قابلیت اطمینان محصولات یا خدمات
  • کیفیت با توجه به قیمت
  • قیمت با توجه به کیفیت

  با پیوند دادن این ارزیابی‌ها با هر مشتری و اولویت‌های فردی او، شرکت‌ها متوجه می‌شوند که منابع را در جای درست خود به کار گیرند و بدین وسیله به موفقیت‌های بزرگ در امر فروش دست یابند. سپس٬ این سنجش‌ها می‌توانند در طرح‌های استراتژیک ارتباط با مشتری ادغام گردند و مورد استفاده قرار گیرند.

  مواردی که در بالا ذکر شد همگی بخش‌هایی از استراتژی اجرا شده در اصول و تدوین برنامه بازاریابی است که توسط مهندسی فروش برای پیشبرد برنامه‌های تیم فروش هر مجموعه کسب و کار یا سازمانی طراحی و اجرا می‌شود. طراحی درست و اجرای این برنامه مسلتزم داشتن تیم فروش قوی و مسلط به اصول فروش است که این تصمیم شماست برای موفقیت در فروش و ارایه خدمات به چه روشی آن را برای اجرا برنامه دهید.

   

  دوره آموزش اصول تدوین و بازاریابی

   


  پرسش و پاسخ :

  • چگونه با مشتری خوبی داشته باشیم؟

  یک رابطه خوب با مشتری تنها زمانی حاصل می‌شود که در اولین ارتباط تاثیر خوبی در تجربه آن بگذارد. این روش اهمیت بالایی حتی فراتر از خرید مشتری در هر کسب و کاری دارد.

  • چرا ارتباط با مشتری مهم است؟

  مشتری، سرمایه هر کسب و کاری محسوب می‌شود که به سختی پیدا می‌شود. اگر کسب و کاری نتواند تعامل خوب و سازنده‌ای با مشتری داشته باشد و نسبت به رفع نیاز و مشکلات مشتری خود راهکاری نداشته باشد محکوم به شکست است.

  • چگونه مشتری مداری قویتری داشته باشیم؟
  1. به فیدبک ( بازخورد مشتری) اهمیت دهید. یکی از تکنیک‌های مهندسی فروش
  2. بهبود کانال‌های ارتباط با مشتری
  3. رسیدگی به شکایت و نظرات منفی مشتریان
  4. به مشتریان وفادار پاداش دهید.
  5. با مشتریان خود تماس تلفنی داشته باشید.
  • چگونه در فروش ارتباط با مشتری شکل می‌گیرد؟
  1. در اولین ارتباط با مشتری
  2. در فروش و مذاکرات فروش اولین نفری باشید که دست می‌‎دهید.
  3. در مشتری اعتماد ایجاد کردید.
  4. روابط خود با مشتری را به سمت شخصی‌سازی ببرید.
  5. مختص نیاز مشتری محصول یا کالا تولید کنید یا اینکه بفروشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  نمایش بیشتر
  یکساعت اول دوره زبان بدن را رایگان ببینید دوره زبان بدن و چهره شناسی

  نوشته های مشابه

  ‫2 دیدگاه ها

  1. عرض سلام و ادب و احترام خدمت استاد بزرگ
   جناب آقای دکتر یحی علوی و تیم ارجمند شما .🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
   سال نو رو تبریک می گم خدمت شما و تمامی دوستان فعال در مجموعه آیا 🙂
   سپاس گزارم از مقاله ارزشمند شما و مطالب آموزنده ‌ شما 🙏

   1. سلام و درود به شما
    سال نوی شما هم مبارک و خوشحالیم در کنار مجموعه آیا هستید. 🌹🌹

  دکمه بازگشت به بالا