مقالات هوش هیجانی

تشخیص هوش هیجانی از طریق زبان بدن

زبان بدن به سیگنالهای غیرکلامی اشاره دارد که ما برای برقراری ارتباط یا با مدیریت احساسات از آنها استفاده می‌کنیم. به گفته کارشناسان ، این سیگنال‌های غیرکلامی قسمت عظیمی از ارتباطات روزانه ما را تشکیل می‌دهند. از حالت‌های صورت گرفته تا حرکات بدن ، چیزهایی که نمی‌گوییم هنوز هم می‌توانند حجم زیادی از اطلاعات را منتقل کنند. هم اتاقی شما از در وارد می شود ، کیف خود را به پایین میز آشپزخانه می‌اندازد و به اتاقش هجوم می‌برد. فکر می‌کنید در آن لحظه چه احساسی دارد؟

 

تشخیص هوش هیجانی از طریق زبان بدن

تشخیص احساسات افراد از طریق زبان بدن

به طور کلی می‌توانیم احساسات افراد را بر اساس حالت چهره و زبان بدن آنها حدس بزنیم. زبان بدن هم اتاقی شما، سرنخ های کاملاً واضحی را نشان می‌دهد که احتمالاً احساس عصبانیت کرده است. اما در برخی شرایط ، نشانه‌های جسمی ممکن است مبهم باشد ، مانند وقتی عصبی هستید لبخند بزنید یا بخاطر خوشبختی گریه کنید. به همین دلیل است که افراد نمی‌توانند فقط به حالت‌های صورت یا زبان بدن اعتماد کنند – آنها نیز این زمینه را در نظر می‌گیرند.

به گفته تلنت اسمارت،بیش از یک میلیون نفر را آزمایش کرده و فهمید که هرچه هوش هیجانی بالا تر باشد، عملکرد افراد بهتر است. این افراد به نوعی قدرت سیگنال‌های نا پیدا و ناگفته را می‌دانند و بر این اساس زبان بدن خود را کنترل می‌کنند. جهت مشاهده چگونگی تشخیص و روش‌های استفاده اصولی از زبان بدن، دوره هوش هیجانی را مطالعه کنید.

5 اشتباه رایج در زبان بدن :

 1. مغز سخت گیر است تا قدرت را با میزان فضای اشغال شده برابر کند. ایستادن صاف با شانه‌ها به پشت یک موقعیت قدرت که اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد. این میزان فضای شما را به حداکثر می‌رساند. از طرف دیگر، سست شدن نتیجه فروپاشی فرم شماست – فضای کمتری را اشغال می‌کند و انرژی کمتری را نیز تولید می‌کند، حفظ وضعیت خوب سبب محترم شمرده شدن طرف می‌گردد.
 2. حرکات اغراق آمیز می‌تواند بیانگر این باشد که شما دارای ضعف هستید. حرکات کوچک و کنترل شده را انجام دهید تا رهبری و اعتماد به نفس را نشان دهد ، و حرکات باز – مانند باز کردن بازوها یا نشان دادن کف دست‌ها – به طرف مقابل می‌رساند که شما چیزی برای پنهان کردن ندارید.
 3. چک کردن ساعت هنگام مکالمه با کسی نشانه آشکار بی احترامی ، بی حوصلگی و عجله داشتن است و به طرف مقابل می‌فهمانید که شما کارهای بهتری نسبت به صحبت با شخصی که با او هستید انجام داده اید و مایلید آنها را ترک کنید.
 4. دستهای ضربدری شده – و تا حدی پاهای ضربدری شده – موانع جسمی هستند که نشان می‌دهد شما به صحبت‌های طرف مقابلتان مشتاق نیستید. حتی اگر لبخند می‌زنید یا درگیر گفتگوی دلپذیری هستید ، ممکن است شخص مقابل احساس خسته کننده ای داشته باشد که شما حوصله ش را ندارید.
 5. ناسازگاری بین کلمات و حالت چهره شما باعث می‌شود که مردم احساس کنند که چیزی درست نیست و آنها کم کم شک می‌کنند که می‌خواهید آنها را فریب دهید ، حتی اگر دقیقاً نمی‌دانند چرا و چگونه.

 

به عنوان مثال :

لبخند عصبی هنگام رد پیشنهاد در حین مذاکره ، هیچ کمکی به راحت کردن کارتان نمی‌کند. این باعث می‌شود که شخص مقابل از کار با شما ناراحت شود زیرا تصور می‌کند که شما در حال انجام کاری هستید و اهمیتی به او نمی‌دهید. توصیه می‌کنیم اگر به مهارت‌های زبان بدن که یکی از اصول مهم در فروش و مذاکره است تسلط داشته باشید دوره زبان بدن مدرسه کسب و کار آیا را مطالعه کنید.

تست هوش هیجانی (EQ)

تست هوش هیجانی که به تست EQ و تست هوش هیجانی بار آن نیز معروف است، آزمونی برای سنجش هوش هیجانی، هوش عاطفی و هوش ارتباطی در اشخاص است. با استفاده از تست هوش هیجانی بار آن می‌توان هوش عاطفی و هوش احساسی را در افراد سنجید. هوش هیجانی نقش بسزایی در موفقیت شغلی و زندگی شخصی همه انسان‌ها دارد.

تست هوش هیجانی در واقع مهارت‌ها و استعداد‌های اشخاص مختلف را در مواجهه با فشارهای محیطی می‌سنجد. در سالیان اخیر  برای دسته بندی و تعریف هوش هیجانی، تئوری‌های مختلفی ارائه شده است. نظریه‌هایی که به هوش مربوط می‌شد، در گذشته فقط شامل توانمندی‌های عقلی بود که از همان زمان تا کنون به IQ شهرت دارد. بعدها آزمون هوش هیجانی به دلیل اهمیت ظرفیت‌های احساسی و هیجانی، به دسته بندی هوش‌ها وارد گردید.

 

دیگر نشانه های تشخیص هوش هیجانی پایین با استفاده از زبان بدن

 • خمیده نشستن : نشانه بی احترامی و عدم توجه به حرف‌های مخاطب
 • حرکت‌های اغراقی : برای خالی بندی و بزرگ نشان دادن مانند سینه جلو دادن، غبغب انداختن
 • بازی کردن با ساعت : نشانه غرور و بی حوصلگی در حین ارتباط با دیگران است.
 • روی گردانی از مخاطب : نشانه بی میلی و عدم رغبت به مخاطب می‌باشد.این رویگردانی می تواند با نگاه کردن با فضای اطراف مخاطب یا تغییر سمت نگاه و سر به سمتی دیگر است.
 • دست به سینه بودن و نشتن : نشانه ناراحتی و عدم تمایل است. این حالت جدا از ناراحتی به عنوان نشانه عدم مذاکره و گفتگو هم برداشت می شود.
 • نامتوزان بودن حرکت صورت و حرف : نشانه گول زدن طرف مقابل است.
 • تکان دادن بیش از حد سر : نشانه وجود اظطراب در حرف‌های مخاطب است. عموما نشان می‌دهد متوجه و موافق حرف گفته شده نیستید.
 • عدم ارتباط چشمی : نشانه بدگمانی و مخفی کاری است. همچنین نشان می‌دهد از عزت نفس پایینی برخوردار هستید. البته مالیدن گوش و گردن نیز یکی از این علایم است.
 • تماس چشمی بیش از اندازه : یک نشانه تهاجمی و تسلط به مخاطب است. سعی کنید تماس چشمی مکرر نهایت 7 تا 10 ثانیه باشد.

اگر بخواهیم زبان بدن را بشناسیم حرکات زبان بدن تنها بخشی از این دانش است. ولی بدون تمرین و تکرار شما موفق نخواهید بودن زبان بدن خود را اصلاح کنید تا بتوانید با دیگران رابطه موفق برقرار کنید. پیشنهاد می‌کنیم اگر زمان کافی دارید در دوره آموزش  زبان بدن و چهره شناسی مدرسه کسب و کار آیا شرکت کنید، تا بهتر و به صورت عملی با تمرین به روش‌های کنترل زبان بدن و تشخیص هوش هیجانی از طریق زبان بدن دیگران را یاد بگیرید.

تست هوش IQ – ریون

 در وهله اول توانایی استدلال فرد را می سنجد. در  تست آی کیو رایگان هوش فضایی و تجسم افراد نیز سنجیده می‌شود. توانایی دیدن تصاویر از زوایای مختلف یک توانایی مهم به شمار می‌رود که به هوش فضایی نیز مرسوم است.

زبان بدن یکی از روشهای ارتباط غیر کلامی است که به وسیله آن می توان احساسات خود را با دیگران منتقل و احساسات آنها را درک کرد.

پرسش و پاسخ :

 • آیا زبان بدن بخشی از هوش هیجانی است؟

با توجه به اینکه بیش از نیمی از مهارت ارتباطی ما از طریق زبان بدن ایجاد می شود، توجه به آن  به خصوص در محل کار بسیار مهم است و اینجاست که هوش هیجانی شما (EQ) وارد می شود.

 • 4 مدل زبان بدن چیست؟
 1. یک حرکت تند و سریع
 2. یک حرکت نرم و آرام
 3. یک حرکت تواهم با مصمم و پویایی
 4. یک حرکت جسورانه و دقیق
 • زبان بدن چه رفتاری از ما را انعکاس می دهد؟

با توجه به اینکه طیف وسیعی از سیگنالهای ما به صورت غیر کلامی است می توان از زبان بدن برای برقراری سریع و قویتر احساسات و خواسته خود استفاده کرد. اینها شامل حالت بدن، حالات صورت و حرکات دست شما می شود. توانایی شما در درک و تفسیر زبان بدن دیگران می تواند به شما کمک کند تا مسائل یا احساسات ناگفته را درک کنید.

 • چند نمونه از زبان بدن پر استفاده را نام ببرید؟
 1. ارتباط از طریق چشم
 2. تکان دادن سر به جهات مختلف
 3. محکم دست دادن
 4. حالت ایستاده و باز
 5. خم شدن به طرف مقابل برای توجه به حرف ها
 6. استفاده از میمیک صورت
 7. پلک زدن های سریع
 • چند علامت زبان بدن مفهومی را نام ببرید؟
 1. قرارگیری پا به صورت ضربدری نشانه مقاومت در برابر حرف های طرف مقابل است.
 2. برای تشخیص لبخند واقعی می توانید از چروک صورت پی به واقعی بودن آن ببرید.
 3. کپی کرن زبان بدن طرف مقابل
 4. وضعیت بدن بر اساس حرف و داستان
 5. توجه به چشم ها و حرکات آنها
 6. ابرو بالا انداختن
 7. تکان های اغراق آمیز سر که نشانه اضطراب است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا