مقالات مدیریت و رهبریمقالات مهارت های فردی

5 راز موفقیت گوگل از زبان لری پیج

5 راز موفقیت گوگل از زبان لری پیج

همیشه موفقیت شرکت‌های بزرگ یک رازی است که خیلی از افراد دوست دارند آن را بدانند. در این بخش ما به شما در مورد 5 راهی که شرکت گوگل توانست به یک غول اینترنتی تبدیل شود مطالبی جذاب را گردآوری کردیم که شما هم علاقه مند به این اطلاعات هستید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

5 راز موفقیت گوگل از زبان لری پیج

کمپانی Google که هم اکنون یکی از برترین برندهای حوزه تکنولوژی است در سال 1998 توسط دو بنیان گذارش، لری پیج و سرگئی برین در سال 1998 و در یک گاراژ کوچک تاسیس گردید، کمپانی که هم اکنون برترین موتور جستجوی جهان را در اختیار دارد. این کمپانی همچنین سیستم عامل معروف و فراگیر اندروید را نیز تولید می‌کند که بیش از نیمی از تلفن های همراه جهان را ساپورت می‌کند.

گوشی های تلفن همراه گوگل هم کم کم در حال باز کردن جای خود در میان تلفن های همراه جهان هستند. این موارد همگی دست به دست هم داده و از گوگل یک غول دنیای تکنولوژی ساخته است. در ادامه مقاله ” 5 راز موفقیت گوگل از زبان لری پیج با ما همراه باشید.

5 راز موفقیت گوگل

تلاش مدام برای بهترین بودن

گوگل در سال های فعالیتش، همیشه در تلاش بوده تا روز به روز پیشرفت نموده و بهترین و برترین در حوزه خود باشد. این غول حوزه تکنولوژی یک الگوریتم روزانه دارد تا همیشه به روز باشد و پیشرفت کند. یکی از تازه‌ترین بروز رسانی های گوگل این بوده که صفحات وب را بر اساس موبایل فرندلی بودن یا میزان راحتی استفاده از آن‌ها با تلفن همراه بررسی کند. گوگل در رده بندی های جدید خود برای صفحاتی که موبایل فرندلی هستند، امتیاز بیشتری قائل شده و آن‌ها را در جایگاه بهتری قرار می‌دهد.

در کشور ژاپن یک شعار وجود دارد و آن kaizen به معنی پیشرفت مداوم است که شرکت‌ها این شعار را سرلوحه کار خود قرار می‌دهند. خیلی اوقات صاحبین کسب و کار ها فکر می‌کنند که کسب و کارشان در بهترین جایگاه شغلی قرار دارد، اما این موضوع فقط یک توهم است. این که همه چیز بر وفق مراد است و خوب پیش می‌رود اهمیتی ندارد. چیزی که مهم است این موضوع است که نیاز مبرم به پیشرفت مداوم و همچنین رو به جلو دارید تا بتوانید در آینده هم همین جایگاه را داشته باشید و همین گونه برتر بمانید. اگر این کار را نکنید از بازار رقابت با رقبا جا می‌مانید و جایگاهتان را به دیگری واگذار می‌کنید.

کم بودن بهتر از زیاد بودن است

به نظر شما گوگل مدام در حال خلق ایده و طراحی نمودن است یا روندی ثابت دارد؟ تقریبا همه ی ما بر این عقیده هستیم که اگر شرکتی داشته باشیم، داشتن چند کارمند و مدیر با کیفیت کافی است. تعداد کم و کیفیت بالاتر همیشه خواسته ما بوده و هست. لری پیج موسس گوگل می‌گوید، برای من کار کردن در جایی که تعداد آدم های زیادی در حال فعالیت کاری هستند بسیار سخت تر است.

این موضوع همیشه یکی از مهم‌ترین فلسفه های گوگل بوده است : همیشه زمانی که موضوع مدیریت در میان باشد، کم در حقیقت زیاد است. در یک رستوران، اگر تعداد سرآشپز‌ها نسبت به آشپز‌ها بیشتر باشد، قطع به یقین کیفیت غذا تعریفی نخواهد داشت. در روزگار اخیر انسان‌ها بهتر می‌توانند خودشان را مدیریت کنند، کافی است برای آن‌ها هدفی مشخص نموده و اجازه بدهید کارشان را انجام دهند.

برای رسیدن به هدف و لذت بردن کار کن نه پول

تا به حال فکر کرده‌اید که اگر مدیر مجموعه یا سازمانی بودید، به چه تعداد کارمند احتیاج داشتید؟ لری پیج می‌گوید اگر هدف اصلی از کار کردن برای ما پول بود باید مدت‌ها پیش گوگل را به قیمت گزافی می‌فروختیم و الان در سواحل هاوایی مشغول خوش گذرانی و آفتاب گرفتن می بودیم. یکی از عناصر مهمی که همیشه از کارآفرینان موفق شنیده‌ایم این بوده است که این گونه افراد کمترین انگیزه مالی را داشته‌اند و به دنبال خلق چیزی بیش از پول بوده اند.

به طور مثال استیو جابز که روز های اولیه تاسیس شرکتش شباهت بسیاری به زندگی موسسان گوگل یعنی لری پیج و سرگئی برین دارد. انگیزه اصلی او از تاسیس این کسب و کار به هیچ عنوان پول نبود. پیج می‌گوید که برای اولین بار ایده اصلی گوگل را در خواب دیده است. ایده ای که او در خواب دیده به شکل زیر بوده است:

” دانلود کل وب ” این چیزی بود که به ذهن او رسید که بعد ها به موتور جستجو معروف شد. نکته مهمی که اینجا وجود دارد این است که برترین کارآفرینان موفق دنیا با این شعار که من باید پولدار شوم شروع نکرده اند. پول برای این گونه از افراد هیچ گاه انگیزه اصلی نبوده است. انگیزه ای که این افراد داشته اند، یک هدف و یک ایده بوده است که احتمال می‌رفته بتواند به بشریت کمک کند و دنیا را متحول نماید.

دقت و تمرکز بر روند پیشرفت

به نظر شما هدف چیست؟ خیلی شرکت‌ها هستند که با گذر زمان به موفقیتی نمی‌رسند. به نظر شما کجای کار این شرکت ها ایراد دارد. به نظر لری پیج این گونه افراد آینده نگری ندارند. آنها آینده را نادیده می‌گیرند و احتیاجات آن را پیش بینی نمی‌کنند. بلاک باستر در سال 2000 میلادی می‌توانست شرکت نتفلیکس را به قیمت 50 میلیون دلار بخرد، اما مسئولانش اشتباه نموده و این پیشنهاد را رد کردند. امروز دیگر بلاک باستری وجود ندارد،

اما نتفلیکس در چنین جایگاهی واقع شده است. شرکت های بسیاری مثل kodak و پولوراید، عکاسی دیجیتال را جدی نمی گرفتند و به دلیل این بی اعتنایی ضرر شدید کرده و ضربه های جبران ناپذیر خوردند. برنامه معروف  my space از دنیای مجازی حذف شد زیرا صاحبین آن نتوانستند احتیاجات آینده مردم را حدس زده و در راستای آن گام بردارند. شرکت hostess نتوانست قدم مهمی در راستای سلامت تر غذا خوردن مردم بردارد و مجبور شد در سال 2012 میلادی شرکت را تعطیل کند.

لری پیج، بنیان گذار گوگل معتقد است : قدرت پیش بینی نمودن آینده و مسیر حرکت بازاری که در آن پا نهاده‌ایم، برای هر کارآفرین و رشد و رونق کسب و کارش امری حیاتی و ضروری است، علی الخصوص در دنیای امروز که با سرعت نور در حال پیشرفت در دنیای تکنولوژی و دیگر عرصه ها می‌باشد.

برای جهان و مردم دنیا خوبی بخواه

آیا می‌دانید چه روندی بر روی کسب و کار یا تجارت شما تاثیر گذار است؟ لری پیج می‌گوید خیلی از افراد فکر می‌کنند که کمپانی های بزرگ جهانی مکار و حیله گر هستند. شاید باور نکنید، شعار غیر رسمی گوگل این است: کار غیر اخلاقی انجام نده که به تازگی یک شعار دیگر هم به آن اضافه شده که می‌گوید، کارت را به نحو احسن انجام بده. او می‌گوید: علت دید بدی که بسیاری از شرکت‌ها نسبت به برند‌ها دارند این موضوع است که این شرکت‌ها به دنیال منافع مالی بوده و در نهایت فقط به فکر خودشان هستند و مردم به راحتی این موضوع را درک می‌کنند.

هدف فعالیت گوگل چیست؟

گوگل از گذشته تا کنون همیشه علاقمند بوده، آدم خوب داستان باقی بماند. هدف گوگل همیشه در دسترس قرار دادن اطلاعات، مرتب کردن و مفید تر نمودن اطلاعات کل جهان بوده است. امروزه بسیاری از مصرف کنندگان و مشتریان، شرکت‍هایی را که خدمات بد ارائه می‌دهند، به مشتریان زور می‌گویند و یا محیط زیست را آلوده می‌کنند مجازات می‌کنند. کسب و کار فقط کسب درآمد و سود نیست بلکه کمک به کل جهان هستی برای بهتر بودن است. این موضوع دقیقا همان چیزی است که گوگل آن را خوب فهمیده و دلیل موفقیتش است.

حال سوال اصلی اینجاست که آیا ما قصد داریم تمرکز خود را بر روی خوب بودن بگذاریم؟ در دنیای پر از هرج و مرج و پر آشوب امروزی که دریایی از اطلاعات تکنولوژیکی و مدیریت های مجازی در آن موجود است، مردم بیش از پیش ترجیح می‌دهند تا از شرکت هایی حمایت کنند تا به سلامت زندگی آن ها کمک نموده، امن باشد و با رعایت مسائل اخلاقی زندگی آن ها را بهبود ببخشد.

موسسه کسب و کار آیا دوره دیجیتال مارکتینگ برگزار می کند.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۴ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا