مقالات مدیریت و رهبری

تفاوت مدرک DBA و Ph.D چیست؟

تفاوت مدرک DBA و Ph.D چیست؟

دانشجویان بسیاری درباره تفاوت مدرک دوره دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار یا DBA و مدرک بین المللی Ph.D از ما سوال کرده بودند که پاسخ به آنها نیاز به توضیح بیشتر داشت.  قصد داریم در این مقاله با بررسی و مقایسه تفاوت‌های مدرک DBAو Ph.D  به میزان اعتبار هر دو مدرک و چگونگی ارایه آنها به دانشجویان و اینکه هر کدام چه کاربردی در زمینه شغلی و تحصیلی دارند بپردازیم.

مدرک معتبر DBA ( certificate )

درباره اینکه مدرک DBA چیست؟ به صورت جامع در مقاله دوره DBA چیست؟  پرداخته‌ایم. دوره دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA تکمیل کننده دوره مدیریت کسب و کار MBA است. در انتهای دوره DBA دانشجویان با دریافت مدرک معتبر  می‌توانند اگر در شغل مدیریتی مشغول به کار هستند به درجات بالا ارتقای شغلی یابند. و اگر دوره‌های تئوری مدیریت را گذارنده‌اند برای استفاده از آموزش‌های کارگاهی برای ورود به بازار کار از دوره دکتری مدیریت کسب و کار استفاده کنند.

اما سوالی که مطرح است تفاوت بین مدرک دکتری کسب و کار با مدرک دکتری تخصصی Ph.D چیست؟

مدرک معتبر  Ph.D ( degree )

دوره دکتری تخصصی Ph.D (Philosophiae Doctor) توسط دانشگاه و مدارس معتبر کسب و کار جهانی در قالب دروس علمی و تئوریک با استفاده از آزمون ورودی که دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند،  به دانشجویان در طول تحصیلی  4 ساله به صورت آکادمیک  degree اعطا می‌شود. اما دوره DBA ، صرفا با پایه دروس و مهارت‌های کارگاهی در قالب 1 سال آموزش با مدرک معتبر، به صورت certificate، بدون نیاز به مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد، تنها با سابقه مدیریتی ارایه می‌شود.

در ادامه ما برای مقایسه یک جدولی را تنظیم کردیم که می‌توانید به مقایسه و میزان اعتبار هر دو مدرک پی ببرید. همچنین در انتهای مقاله در بخش پرسش و پاسخ به چند سوال مهم نیز پاسخ دادیم که می‌تواند راهنمای خوبی برای شما جهت شرکت در دوره DBA مدرسه کسب و کار آیا باشد.

جدول مقایسه مدرک PH.D و MBA

مدرک معتبر Ph.D

degree


هزینه دوره : 40 تا 60 میلیون تومان

مدرک معتبر DBA

certificate


هزینه دوره : از 10 میلیون تومان

گواهی ( certificate ) به نوعی از مدرک گفته می‌شود که بر اساس مقدار مشخصی از مهارت‎‌‎های ورود به یک شغل ( رشته ) را دانشجو طی کرده باشد. به عنوان مثال مدرک مربوط به دوره DBA به عنوان گواهی شناخته می‌شود.

مدرک (deqree) به عنوان یک مدرک آکادمیک بدون سابقه کارگاهی برای استخدام و پیدا کردن شغل دلخواه محسوب می‎‌شود. این مدرک کمک می‌‎کند شغلی در رشته تحصیلی یا مهارتی خود که برخی از سازمان ها از کارکنان خود می خواهند، پیدا کرده و یا اینکه اگر در شغل حوزه مدیریت مشغول به کار هستید تئوری و  علمی آن را ارتقا دهید. به عنوان مثال مدرک دانشگاهی و معتبر Ph.D جز این دسته محسوب می‌‎شود.


بله. برای اطلاع از شرایط پرداخت اقساطی شهریه برای دوره DBA می توانید با مدرسه کسب و کار آیا تماس بگیرید.


بله. با توجه به سابقه فعالیت ( 3  ساله ) در امور مدیریت کسب و کار یا سازمان می توانید در دوره DBA شرکت کنید.


متفاوت از نظری، Ph.D.

دکترای حرفه‌ای نیز یک مدرک مبتنی بر تحقیق است، فقط بر نگاه کردن به مجموعه‌های دانش موجود و طرح سؤالات برای اهداف حل یک مشکل و به کار بردن نظریه‌ها در یک محیط واقعی تأکید دارد.

دکترای حرفه ای اغلب بهترین مدرک پایانی برای حرفه ای است که به سمت رهبری و نوآوری هدایت می شود.

در سطح تئوری دوره PH.D به صورت آکادمیک توسط دانشگاه هایی مانند شهید بهشتی یا دانشگاه آزاد در قالب چند سال تحصیلی ارایه می شود.

در سطح اجرایی و مدیریتی مدرسه کسب و کار آیا با برگزاری دوره های تخصصی با مدرک معتبر  به دانشجویان در قالب یک سال فشرده آموزش های لازم را ارایه می دهد.

به ما بگو چطور هستیم ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

برگزارکننده دوره های آموزشی حوزه مهارت های فردی، مدیریت و دوره های تخصصی فروش و بازاریابی در ایران.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا