مقالات مهارت های فردی

روابط بین‌ فردی چیست؟

How to Maintain Interpersonal Relationships

 • انسان ذاتاً اجتماعی است. ارتباطاتی که ما با دیگران ایجاد می کنیم برای سلامت اجتماعی، عاطفی و جسمی ما مهم است. مهارت چگونگی حفظ روابط بین فردی می تواند به شما کمک کند تا یک مهارت حمایتی بسازید که بتوانید با قدرت کاملتری چالش های زندگی و کاری خود را تامین کنید.

  با توجه به پیشرفت روز افزونه صنعت ارتباطات بحث روابط های بین فردی به طور چشمگیری اهمیت یافته است. منظور از رابطه بین فردی Interpersonal Relationship ، به فرآیند تعامل میان دو نفر که از طریق روش های ارسال و دریافت پیام های کلامی یا اشاره ای یا غیر کلامی که از طریق نوشته و  ارتباطات مجازی یا زبان بدن شکل می‌گیرد گفته می‌شود. هر کدام از این روش ها دارای ویژگی و نوع ارتباط تاثیر گذار مختص خود هستند.

  این مقاله به مواردی می پردازد که می توانید از آن، برای حفظ روابط بین فردی قوی با عزیزان، دوستان، همکاران و دیگران در زندگی خود انجام دهید. همچنین به این موضوع می پردازد که چرا این روابط بسیار مهم هستند و وقتی پایان یافتند چه کاری می توانید انجام دهید.

  پیامی که ارسال می کنیم از فکر و احساسات و عواطف ما شکل می گیرد. تمام گفتار و پیام هایی که بین دو طرف رد و بدل می شود به عنوان رابطه فردی محسوب می شود که شامل بعدهای مختلف زندگی شغلی، خانوادگی، احساسی، عاطفی، درسی و غیره به صورت مثبت با منفی است.

   

  ثبت نام در دوره هوش هیجانی دکتر یحیی علوی

  روش های بهبود مهارت بین فردی

  اگر به دنبال ایجاد یک رابطه قوی در ارتباطات اجتماعی و فردی خود هستید باید از روش های درست ایجاد ارتباط با دیگران اطلاعات داشته باشید. هدف ما در این مقاله بررسی روش های ایجاد ارتباط قوی و پایدار در زندگی و محیط شغلی می پردازیم.

  نقش هوش هیجانی در افزایش مهارت بین فردی

  هوش هیجانی توانایی درک احساسات خود و دیگران و تأثیر آنها بر رفتار و نگرش است. بنابراین شاید بهتر باشد که در ماهیت خود هم به عنوان فردی و هم بین فردی در نظر گرفته شود، اما شکی نیست که بهبود هوش هیجانی شما در تمام زمینه های مهارت های بین فردی کمک خواهد کرد. دانیل گولمن، نویسنده تعدادی کتاب در زمینه هوش هیجانی، پنج حوزه کلیدی را شناسایی کرد که سه مورد از آنها شخصی و دو مورد بین فردی است.

  مهارت‌های شخصی یا «چگونه خودمان را مدیریت می‌کنیم» عبارتند از خودآگاهی، خودتنظیمی و انگیزه. به عبارت دیگر، اولین قدم برای درک و مدیریت احساسات دیگران این است که بتوانیم احساسات خود را درک و مدیریت کنیم، از جمله درک آنچه که ما را برانگیخته است.

  مهارت‌های اجتماعی، یا «نحوه مدیریت روابط با دیگران»، همدلی و مهارت‌های اجتماعی هستند. اینها به معنای درک و احساس نسبت به دیگران و سپس توانایی تعامل موثر با آنهاست.

  بنابراین، بهبود هوش هیجانی، درک شما از دیدگاه های متفاوت افراد دیگر را بهبود می بخشد. این به شما کمک می کند که سعی کنید چیزها را از منظر آنها ببینید. با انجام این کار، ممکن است چیزی یاد بگیرید و در عین حال احترام و اعتماد دیگران را به دست آورید.

  • اشتراک گذاری تجارب

  اشتراک گذاری یکی از روش های پایدار برای ایجاد رابطه قوی است. شما باید به خودتان این اجازه را بدهید تا افراد با شما بتواند دیدگاه ها، احساسات و تجربیات خود را به اشتراک بگذارد. در مقابل شما هم با اشتراک گذاری تجارب و احساسات خود با آنها همدلی کنید. این روش سبب بهبود شناخت دیگران و ایجاد پیوندهای برای عمیق کردن دوستی و صمیمیت بالا می شود. مطمئن باشید اگر کسی که برای شما اهمیت دارد نخواهد با شما احساسات خود را در میان بگذارد شما ناراحت شده و نسبت به آن واکنش بد احساسی نشان خواهید داد.

  قبول داریم اجاره دادن به دیگران همیشه آسان نیست. چرا ابتدا باید حس اعتماد ایجاد شود سپس فرصت ارتباط فراهم شود. برای موفقیت در روابط فردی حتما مهارت های مرتبط با هوش هیجانی را تقویت و آن را برای ایجاد ارتباط با دیگران از نگاه “خود واقعی” به اشتراک بگذارید.

  مدیریت خط قرمزها

  هدف از اشتراک گذاری تجارب و دیدگاه های شما با دیگران منوط به در اختیار قرار دادن تمام اطلاعات نیست. بسته به اهمیت و میزان اعتمادی که به طرفین دارید به خود اجازه دهید تا اطلاعات مناسب در اختیار دیگران برای ایجاد رابطه فراهم شود. برای این کار نیاز است تا یک‌سری خطوط قرمز برای رابطه های خود ایجاد و آن را مدیریت کنید. به عنوان مثال برخی از ارتباطات محدود به گذر زمان بوده یا دوره ای بوده که دیگر رابطه شما با فرد فراهم نخواهد بود.

  میزان کنار هم بودن، شراکت کاری یا مالی یا دوستی به عنوان ملاک ایجاد خط قرمز در روابط فردی محسوب می شود. برای احترام به خط قرمزها باید ارزش آفرینی کنید. ارزش آفرینی در روابط فردی کمک می کند شما به ارزش ها، اهداف، احساسات و نیازهای یکدیگر توجه کنید.

  گوش دادن به حرف ها

  برای ایجاد یک ارتباط قوی نیاز است تا مهارت گوش دادن را در خود تقویت کنید. گوش دادن نشان می دهد شما به حرف های دیگران اهمیت و توجه می کنید و علاقه خود نسبت به سخنان طرف مقابل می رسانید. همچنین گوش دادن یکی از روش های بدون هزینه، برای یادگیری و افزایش مهارت فردی در حوزه روابط اجتماعی که دارای ارزش شخصیتی است می باشد.

  در بسیاری از مذاکرات فروش از اصل 30 و 70 استفاده می شود. در این فرمول شما باید 70‌% شنونده باشید. شنونده بودن باعث می شود نیازات و احساسات طرف مقابل خود را بهتر شناخته و متناسب با خواسته او اقدام به فروش محصول، خدمات یا کالا کرد. در دوره فن بیان بیشتر در مورد اهمیت گوش دادن در مذاکرات بحث کرده ایم.

  شناخت نقاط قوت و ضعف

  روش های ارزان و رایکان بسیاری برای سنجش میزان مهارت و واکاوی شخصیت وجود دارد که برای بهبود مهارت فردی خود باید ابتدا با انجام آنها، می یتوان  نقاط قوت و ضعف خود را شناخته و سنجیده برای بهبود و ارتقای آن قدم برداشت.

  یکی از این روش ها انجام تست هوش هیجانی بار آن رایگان است. این تست به شما کمک می کند بتوانید میزان مهارت خود در کنترل احساسات و عواطف در زندگی را شناخته و آن را بهبود داد.

  یکی دیگر از تست های رایگان برای شناخت شخصیت خود انجام تست شخصیت شناسی است. یکی از تست هایی ساده و دقیق تست رنگ شخصیت هارتمن است که در قالب 45 سوال به شما کمک می کند از روی رنگ شخصیت خود را پیدا کرده و به نقاط قوت و ضعف خود پی ببرید.

   

  در صورت نداشتن مهارت روابط بین‌ فردی چه مشکلاتی پیش خواهد آمد؟

  از آنجایی‌که که منظور و هدف ما از ارتباط رسیدن به خواسته و نیاز خود است. این ارتباط اگر مثبت و یا منفی باشد در هر صورت برگشت ناپذیر است. اگر در حین گفتار خود جمله عاطفی را گفتیم دیگر این جمله قابل برگشت نیست. اگر حرفی زدیم که باعث دلخوری یا ایجاد ناراحتی در شخصی شود این نوع ارتباط قابل برگشت نبوده و عواقب نامعلومی در پی خواهد داشت. در صورت داشتن مهارت کافی در ارتباطات می توانیم به اهداف خود برسیم بدون اینکه باعث ایجاد ناراحتی یا آسیب به خود و دیگران از لحاظ احساسی و عاطفی شویم. این روش به عنوان یک مذاکره برد برد محسوب می شود.

  منبع : verywellmind.com

   

  پرسش و پاسخ :

  • رابطه بین فردی چیست؟

  رابطه بین فردی به ارتباط اجتماعی بین دو یا چند نفر گفته می شود. روابط بین فردی می تواند شامل شریک زندگی شما، عزیزان، اعضای خانواده، دوستان نزدیک، آشنایان، همکاران و بسیاری دیگر باشد که ارتباطات اجتماعی در زندگی شما را تشکیل می دهند.

  • برای بهبود روابط بین فردی خود چه اقدامی کنیم؟
  1. اعتماد سازی کرده و از طریق آن کسب درآمد داشته باشید.
  2. تلاش کنید خود را با اهمیت نشان دهید.
  3. حتما شنونده خوبی باشید.
  4. در مورد چیزهایی که خط قرمز شما نیست با دیگران مورد بحث قرار دهید.
  5. انتقاد پذیر باشید.
  6. با دیگران صادقانه رفتار کنید. مهم نیست آنها چه استفاده ای می کنند.
  7. سعی کنید با مهارت های غیر کلامی احساسات طرف خود را حس کنید.
  • در محیط شغلی چگونه می توانیم رابطه موفق بین فردی ایجاد کنیم؟
  1. مثبت اندیش باشید.
  2. در تمام مراحل کاری احساسات خود را کنترل کنید.
  3. به مهارت و تجارب دیگران احترام بگذارید.
  4. به کارهای همکاران خود علاقه نشان دهید.
  5. در هر کاری ویژگی خوب را پیدا کنید.
  6. مسئولیت پذیر باشید.
  7. روی مهارت همدلی کردن تمرین کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای
  نمایش بیشتر

  نوشته های مشابه

  دکمه بازگشت به بالا