مقالات مهارت های فردی

چگونه مهارت های حل مسئله خود را تقویت کنیم؟

What Are Problem-Solving Skills? Definitions and Examples

چندین روش وجود دارد که می توانید برای بهبود مهارت های حل مسئله خود استفاده کنید. چه به دنبال شغلی باشید و چه در حال حاضر مشغول به کار هستید، بهبود مهارت های حل مسئله و توانایی های مرتبط، به شما کمک می کند تا از خود یک شخصیت قوی مانند فرد موفقی مثل مانی خوشبین بسازید. همراه ما باشید تا با روش های مهارت حل مسئله آشنا شویم.

چگونه مهارت های حل مسئله خود را تقویت کنیم؟

برای پاسخ به این سوال لازم است ابتدا با مفهوم حل مسئله آشنا باشید. لذا پیشنهاد می شود ابتدا مقاله حل مسئله چیست؟ را مطالعه کنید تا درک بهتری از مفاهیم و مطالب ارایه شده در این مقاله داشته باشید. مهارت حل مسئله روز به روز اهمیت بالایی در فرآیند های شغلی جدید پیدا می‌کند. از آنجایی‌ که علم و صنعت رو به جلو حرکت می‌کند، داشتن دانش و مهارت های به روز برای حل چالش های جدید پیش رو اهمیت بالایی برای سازمان دارد.

چگونه مهارت های حل مسئله خود را تقویت کنیم؟

در حوزه شغلی یا کاری خود دانش فنی بیشتری داشته باشید.

چالش های حل مسئله هر کسب و کاری با توجه به میزان سختی آن متفاوت است. کسب و کارهای نوین و استارت آپ ها به دلیل ورود به حوزه های جدید و استفاده از تکنولوژی جدید، با چالش های شغلی و مسائل سخت و آسان بیشتری مواجه هستند. همچنین سازمان ها برای بهبود جایگاه رقابتی خود، مجبور هستند برای نگهداشن دانش موجود و نيز یادگيری دانش های نوين مدیريت دانش را به کار گيرند.

تلاش سازمان در زمينه مديريت دانش به دو بخش قابل تفکيک است: نخست، سازمان بايد به آنچنان توانمندی دست پيدا کند تا بتواند دانش نوين را بياموزد که اين بخش را يادگيری سازمانی گويند. دوم، سازمان بايد بتواند در برخی از موقعيت ها، دانش سازمانی خود را آگاهانه کنار بگذارد و دانش جديدی را جايگزين نمايد که اين بخش نيز فراموشی سازمانی ناميده می شود.

با توجه به پیشرفت و  پیدایش علوم جدید، آموزش های متنوعی به صورت آنلاین یا حضوری در حوزه های مختلف مهارتی ایجاد شده است. سازمان ها می توانند با شرکت خود یا کارمندان در این دوره های آموزشی مهارت فعلی خود را ارتقا داده و آن را بهبود ببخشند. استفاده از مشاوره کسب و کار یا شخصی که در حوزه فعالیت سازمان به عنوان فرد با سابقه فعالیت کرده است دارای اهمیت بالا در حل مسئله و چالش های سازمانی می باشد.

به عنوان مثال اگر در حوزه فروش فعالیت دارید، شرکت در دوره فروشندگی حرفه ای یا اگر به عنوان سرپرست فروش فعالیت دارید با شرکت در دوره مهندسی فروش می توانید مهارت های فروش خود را افزایش داده و قدرت حل مسئله خود را قوی کنید.

خود را به چالش بکشید!

با قرار دادن خود در موقعیت های جدید، احتمال بیشتری وجود دارد که در معرض فرصت هایی برای حل مشکل قرار بگیرید. این چالش ها در همان محیط کار یا بیرون از محیط کار وجود دارد و تنها نیاز است با اشتیاق و علاقه دنبال چالش بروید. هر چالش به عنوان یک امتیاز و یک پله تجربه و مهارت برای شما در حوزه شغلی حساب می شود که هم در بهبود وضع حال و هم در وضع آینده شما نقش بالایی خواهد داشت.

برای به چالش کشیدن خود ابتدا لازم است تا خود را بهتر بشناسید. انجام تست هوش هیجانی بار ان و تست هوش IQ می تواند به شما درمورد سنجش میزان مهارت فردی برای ورود به چالش های حل مسئله کمک کند.

 

مشکلات تمرینی را انجام دهید

تمرین و ایفای نقش می توانند ابزارهای مفیدی برای یادگیری توسعه مهارت های حل مسئله باشند. می‌توانید کتاب‌های تمرین حل مسئله را برای حوزه کاری خود به صورت آنلاین پیدا کنید. نحوه حل این مشکلات را تمرین کنید و تعیین کنید که آیا راه حل های بالقوه شما قابل اجرا هستند یا خیر.

به عنوان مثال، در خدمات مشتری ممکن است سناریویی مانند “چگونه با یک مشتری عصبانی رفتار کنید؟” یا “وقتی مشتری درخواست بازپرداخت می کند، چگونه پاسخ می دهید؟” و تمرین این که چگونه ممکن است با این مدل داستان‌های رایج در صنعت خود برخورد کنید، می تواند به شما کمک کند تا زمانی که مشکلاتی در محل کار به وجود آمد، سریعاً راه حل ها را بکار بگیرید. برای اطلاع از کتاب های مهارتی می توانید بخش کتابخانه مدرسه کسب و کار آیا را مشاهده کنید.

چگونه مهارت های حل مسئله خود را تقویت کنیم؟

دنبال مشکلات مشابه و چگونگی حل آن باشید.

ممکن است همکارانی داشته باشید که حلال مشکلات ماهری باشند. اینکه چگونه آن همکاران مشکلات را حل می کنند، می تواند به شما در بهبود مهارت های خود کمک کند. در صورت امکان، از یکی از همکاران با تجربه تر خود بپرسید که آیا می توانید تکنیک های آنها را رعایت کنید. پرسیدن سوالات مرتبط می تواند و به کارگیری آنها می تواند برای شما مفید باشد.

مهارت حل مسئله چه کمکی در شرایط شغلی و استخدام دارد؟

نشان دادن مهارت های حل مسئله در رزومه به کارفرمایان کمک می کند تا به سرعت درک کنند که چگونه ممکن است برای تیمشان ارزشمند باشید. با نمایش مهارت های حل مسئله در رزومه خود، درصد موفقیت بالایی در پذیرفته شدن در مشاغل جدید را دارید. برای مثال در موقعیت‌های شغلی نظیر خدمات ارتباط با مشتری، مهندسی و مدیریت، معرفی توانایی‌های حل مسئله خیلی مهم است.

در رزومه خود، می توانید مهارت های حل مسئله خود را در چندین حوزه کاری برجسته کنید: در بخش “مهارت ها”، بخش “دستاوردها” و با ذکر مثال های خاص از تجارب خود در حل مسئله به عنوان سابقه می توانید درج کنید.

در بخش مهارت‌ها، ممکن است بخواهید به جای نوشتن عبارت عمومی‌تر «حل مسئله»، مهارت‌های کلیدی حل مسئله را که دارید فهرست کنید. به عنوان مثال، می‌توانید مهارت‌های فنی خاصی را فهرست کنید که به شما در حل مشکلات یا مهارت‌های نرم مرتبط با حل مسئله کمک می‌کند، مانند توانایی‌های تحقیق یا مهارت های تصمیم‌گیری.

به یاد داشته باشید، داستان ها قدرتمند هستند. مثال های خاصی از زمان هایی که مشکلی را حل کرده اید در ذهن داشته باشید. این در رزومه شما مفید است، اما همچنین به شما کمک می‌کند به سؤالات مصاحبه مانند «درباره زمانی که بر یک مانع غلبه کردید بگویید» پاسخ دهید.

مهارت های حل مسئله خود را به صورت واقعی و در قالب یک مطلب رزومه کنید

رزومه نوشته شده شما همچنین فرصتی عالی برای توضیح بیشتر در مورد مهارت های حل مسئله است. در اینجا، می توانید یک مثال کوتاه از زمانی که یک مشکل را با موفقیت حل کردید، ارائه دهید. از طرف دیگر، ممکن است چالشی را شناسایی کنید که این کارفرمای بالقوه، به دنبال حل آن است و توضیح دهید که چگونه به آن رسیدگی می کنید.
به عنوان مثال، اگر در یک آگهی شغلی ذکر شده است که شرکت به دنبال شخصی برای کمک به بهبود حضورش در شبکه های اجتماعی است، می توانید راه های کلیدی را شناسایی کنید که می توانید از طریق پلتفرم های مختلف رسانه های اجتماعی به افزایش آگاهی از برند کمک کنید.

مهارت های حل مسئله شما در هر مرحله از حرفه شما برای شما مفید خواهد بود. از رزومه تا درخواست، مصاحبه تا وظایف شغلی، توانایی حل موثر مشکلات در صورت بروز آنها، شما را به یک دارایی با ارزش در کار و یک کاندیدای بسیار ارزشمند تبدیل می کند.

به عنوان مثال در زمان مصاحبه به دلیل کم بودن وقت مصاحبه کننده می توانید یک صفحه وب یا وبلاگ یا در قالب یک فایل قابل مطالعه، برای مصاحبه کننده ارایه دهید. این روش در تصمیم گیری بعدی فرد مصاحبه کننده تاثیر زیادی خواهد داشت.

منبع : ndeed.com

به ما بگو چطور هستیم ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا