مقالات مهارت های فردی

برنامه تلویزیونی شارک تنک

برنامه تلویزیونی شارک تنک

بزرگترین و بهترین شو تلویزیونی بازاریابی و کاریابی تولید شده در دنیا به نام شارک تنک تولید می‌شود. برنامه شارک تنگ اهداف ساده‌ای دارد ، اگر برنامه‌ای برای پیشرفت دارید ، ما (سرمایه‌گذارها) آنرا می‌شویم و حمایت می‌کنیم. شارک تنک یک شوی تلویزیونی است که درآن فرد ایده‌ پرداز در مقابل ۵ سرمایه‌گذار قرار می‌گیرد تا از ایده و یا محصول خود دفاع کند. این شخص باید بتواند نظر سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده و سرمایه جذب نماید. در این برنامه شارک به داوران یا سرمایه گذاران گفته می‌شود که قصد دارند روی طرح‌های اولیه سرمایه گذاری کنند.

برنامه تلویزیونی شارک تنک

شارک‌ها با سوالات گوناگون ایده آنها را بررسی می‌کنند و آن ها را به چالش می کشند. در انتها یا ایده را برای سرمایه‌گذاری مناسب تشخیص داده و معامله می‌کنند یا آن را رد می‌کنند. گاهی بین شارک‌ها رقابت شدید برای ربودن ایده ایجاد می‌شود و سعی می‌کنند با پیشنهاد بهتر در اجرای ایده و عرضه آن به بازار از سایر شارک‌ها پیشی بگیرند.

 

 

در برنامه تلویزیونی شارک تنک علاوه بر لینک شدن ایده‌پرداز و سرمایه‌گذار، اشکالات و نواقص طرح‌های اولیه نیز بررسی شده. در این فرآیند نواقص یک ایده زودتر برطرف شده و به محصولی کاربردی تبدیل شود.
نکات قابل توجه و ارزشمند زیادی در این برنامه وجود دارد که می تواند برای هر کارآفرینی بسیار مفید باشد. مهم ترین نکته اینکه نحوه حضور ، شخصیت و ویژگی های شرکت کنندگان، به اندازه ایده‌هایشان مهم هستند. ویژه گی هایی مثل : تسلط به آمار و ارقام، ورود با لبخند، حس شوخ طبعی، ایجاد ارتباط مناسب با مخاطب، ایجاد اطمینان در مخاطب، داستان پردازی، توانایی مذاکره، قدرت صدا و مهارت سخنوری .

کوسه ها به عنوان ستاره بازیگران نمایش انتخاب می شوند ، اما پولی که آنها سرمایه گذاری می کنند متعلق به خودشان است. کوسه ها به دنبال بهترین محصولات و مشاغل ارائه شده توسط آمریکا هستند. کارآفرینان امیدوار به دنبال سرمایه گذاری برای راه اندازی ، رشد و یا گسترش مشاغل خود هستند.

اگر کوسه ها ایده خوبی می شنوند ، آماده سرمایه گذاری با استفاده از پول خودشان هستند. اما ابتدا ، کارآفرین باید کوسه ای را متقاعد کند که مبلغی را که درخواست می کند، سرمایه گذاری کند.

در واقع ، تا حدی که اگر به فکر سرمایه گذاری برای کسب و کار خود هستید،باید قسمت های شارک تنک را با دقت نگاه کنید تا به این 5 مفهوم اصلی برنامه پی ببرید و از آن یاد بگیرید:

1: ارزیابی

نحوه برخورد کوسه ها با ارزیابی را مشاهده کنید.هر زمین بازی شارک تنک، از مسابقه دهندگان شروع می شود که مبلغ مشخصی را در ازای درصد مشخصی از مالکیت، در تجارت خود، درخواست می کنند. این ارزیابی پیشنهادی آنها را تعیین می کند. سرمایه گذاران دوست دارند ارزش گذاری با شماره های واقعی کسب و کار ، از جمله فروش و بازاریابی ، بودجه ناخالص (قیمت بدون هزینه های مستقیم) و نرخ سوخت یا هزینه های ثابت مرتبط باشد. در این نمایش ، کوسه ها اغلب به ارزیابی های غیر واقعی بالا، اعتراض می کنند. بعضی اوقات پیشنهادات خود را بر اساس ارزیابی های بسیار کمتر ارائه می دهند. به ندرت ، آنها جدا از شماره واقعی کسب و کار ، ارزیابی بر اساس ارزش فناوری انحصاری یا تأثیر برند را می پذیرند.

 

 

2: اندازه بازار

کوسه ها مشاغلی می خواهند که مورد توجه خریداران احتمالی قرار گیرد. آنها تمایل دارند که ایده های جالب را رشد دهند و از ایده های خسته کننده فراری هستند. برای مثال،آنها در یکی از قسمت ها،یک دستگاه بازی پانصد دلاری را رد کردند زیرا از نظر آنها،برای خریداران و بیننده ها جالب نیست.

3: قابل دفاع کردن

کوسه ها اغلب از شما می پرسند:”چه چیزی داری که من نتوانم آن رو انجام بدم؟می توانم پول مورد نظر شما را بگیرم، چند نفر را استخدام کنم و رقیب شما شوم” کوسه ها می خواهند در شرکتی سرمایه گذاری کنند که در آینده نزدیک رقابت در آن از بین نرود. قابلیت دفاع برای انواع مشاغل، به روش های مختلف می باشد. گاهی اوقات موضوع ، حق ثبت یک اختراع قوی است. بیشتر مواقع، شامل فرمول های مخفی، ترکیبات مخفی ، اسرار تجاری و روابط با کانال های توزیع است. گاهی اوقات پیشرفت در برند های تجاری ست.مسلما، بدو دفاع کردن،سرمایه گذاری جذاب نیست. در یکی از قسمت ها،کوسه ها پیشنهاد اتصال زنگ در به موبایل هوشمند را رد کردند زیرا از نظرشان جذاب نیست.

4: مقیاس پذیری و قدرت نفوذ

مقیاس پذیری بدین معناست که همانطور که توانستید روی محصول یا ایده تان سرمایه گذاری کنید،به همان اندازه بتوانید ان را به فروش برسانید.در واقع قدرت نفوذی که شما روی خریداران اعمال می کنید باید به نحوی قوی باشد تا شخص مورد نظر،محصول یا ایده یا هرچیز دیگری را بخرد.این یک معامله پر سود است و شما بدون نداشتن این مولفه ها، نمی توانید سرمایه گذاریتان را به موفقیت برسانید. تصادفی نیست که تعداد بسیار کمی از شارک تنک ها، در حال فروش خدماتشان هستند.خدمات برای صاحبان اپراتور ها عالی هستند، اما فرصت خوبی برای سرمایه گذاری نیستند.

5: تعصب صنعت

کوسه ها اغلب صنایع و مشاغل متناسب با تجربه و سرمایه گذاری های قبلی را ترجیح می دهند. چندین کوسه دارای مشاغل پیشرفته هستند. هرچند هر دو راه کار می‌کند: کوسه ها بیشتر در انواع مشاغلی که می شناسند سرمایه گذاری می کنند و شرکت کنندگان ، وقتی معلوم شد که حق انتخاب دارند ، برای برخی از کوسه ها ارزش برخی تجارت ها را بیشتر می کنند. همین پدیده در دیگر گروه ها نیز دیده شد. سرمایه گذاران تمایل دارند راحت تر در مشاغل مورد علاقه خود سرمایه گذاری کنند.

به ما بگو چطور هستیم ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا