مقالات مهارت های فردی

تله زندگی گرفتار و خود تحول نیافته

همانگونه که از اسم این تله مشخص است شما گرفتار یک شرایط نادرست شده اید. گرفتاری شما از این موضوع نشئت می گیرد که از لحاظ احساسی رابطه فوق العاده قوی با یکی افراد مهم زندگی خود به ویژه والدینتان دارید. به قدری رابطه احساسی شما عمیق می باشد که انگار یک روح در دو جسم هستید. در حقیقت شما شخصیت مستقلی ندارید و این موضوع مانع رشد فردی و اجتماعی‌تان می شود.  در ادامه مطلب تله زندگی گرفتار و خود تحول نیافته از سری مقالات تله های زندگی یانگ با ما همراه باشید.

این تله فقط یک نفر را درگیر نمی کند بلکه دو طرف (هم شخص گرفتار و هم فردی که به آن وابسته است) را درگیر می سازد. این رابطه تا حدی پیش می رود که یکی از شما بدون دیگری نمی تواند زندگی کند، خوشحال باشد و طعم زندگی را بچشد. اگر یکی از شما حتی تکان هم بخورد دیگری متوجه مشکل و ناراحتی وی می شود. ادامه زندگی بدون حضور یکی از شما برای دیگری عذاب آور و ناممکن می شود. تمام تصمیم گیری های خود حتی انتخاب همسر برای زندگی مشترک را نیز به عهده والدین خود می گذارید و این عمل باعث می شود از لحاظ شخصیتی احساس پوچی، بی هویتی و بی هدفی نمایید.

تفاوت تله وابستگی و بی کفایتی با تله گرفتار و خود تحول نیافته

در تله وابستگی فرد به شخصی احتیاج دارد که در تصمیم گیری به او کمک کند اما شخص مبتلا به تله گرفتار اصلا نمی داند تصمیم چیست و تصمیماتش کلا مبتنی بر شخصی است که به آن گرفتار شده است. در تله وابستگی فرد علاقه هایی دارد که به تنهایی نمی تواند به آن ها برسد اما شخص گرفتار حتی علایق خود را نمی داند و علایقش تابع فرد مهم زندگی اش (پدر و مادر یا همسر) است. شخص وابسته با فردی که به آن وابسته است درباره مسائلش صحبت می کند تا او را راهنمایی کند اما شخص گرفتار جزئی ترین مسائل و اسرار زندگی اش را بیان می کند و اگر روزی آن ها را عنوان نکند احساس گناه و ناراحتی به او دست می دهد.

چرا به این تله مبتلا می شویم؟

والدینمان علاقه مند بودند که از لحاظ رفتاری، گفتاری و حتی شخصیتی ما را مثل خودشان تربیت کنند. کار درست از نظر آن ها کاری بود که آن ها می گفتند و انجامش می دادند. اگر کارهای مشابه آن ها انجام می دادید تشویق می شدید و اگر مانند آن ها رفتار نمی کردید مورد تنبیه قرار می گرفتید.

والدینمان تمایل داشتند در دوران کودکی طرز تفکرشان را به ما انتقال دهند و انتظار داشتند که خط فکری آن ها را دنبال کنند بنابراین هیچگاه یاد نگرفتیم که برای خود هویت مستقلی را رقم بزنیم.

حمایت بیش از حد و یا ناکافی والدین از کودک باعث می شود که شخصیتی ثابت و مستقل نداشته باشد در نتیجه ممکن است باعث شکل گیری تله خود تحول نیافته در کودک شود.

رفتارهایی که نشان می دهد درگیر این تله شده ایم!

رفتار و گفتار ما دقیقا عین پدر و مادر و یا فرد مهم زندگی مان می باشد. یک الگوی بسیار عالی و تمام و کمال از افراد مهم زندگی خود ساخته ایم که تمام سعی و تلاشمان بر این است که مانند آن ها باشیم تا حدی که شبیه به آن ها فکر می کنیم. شریک عاطفی ما بعد از مدتی احساس می کند که با مادر یا پدرمان زندگی می کند و ما هیچ نقشی در تصمیم گیری های خود نداریم.

نمی دانیم چه کسی هستیم و چه اهداف، خواسته ها و تمایلاتی داریم. استعدادها و توانایی های ویژه ای داریم که هرگز آن ها را پرورش نداده ایم. حتی از طبیعی ترین و کم ترین توانایی هایمان نیز بهره نمی بریم.

برای تعریف شخصیت خود از افراد مهم زندگی مان وام می گیریم و خود را به وسیله آن ها تعریف می نماییم. به عنوان مثال به جای اینکه خودمان را معرفی کنیم می گوییم من دختر فلانی هستم.

تله زندگی گرفتار و تاثیر آن در بهره وری سازمان

یک مطالعه جدید در استنفورد نشان داد که بهره‌وری در هر ساعت زمانی که هفته کاری از 50 ساعت فراتر می‌رود به شدت کاهش می‌یابد و بهره‌وری پس از 55 ساعت آنقدر کاهش می‌یابد که دیگر هیچ فایده‌ای برای کار کردن ندارد. ظاهراً افرادی که 70 ساعت در هفته (یا بیشتر) کار می کنند فقط به همان میزان افرادی که 55 ساعت کار می کنند دست پیدا می کنند.افراد موفق اهمیت استراحت را در آخر هفته به فعالیت های آرامش بخش و جوان کننده می دانند.

چکونه با تله زندگی گرفتار در سازمان مقابله کنیم؟

محدود کردن تماس های آخر هفته. اگر شما نتوانید در طول یک روز در هفته خود را استرس و فشارهای کاری راحت کنید، باعث گرفتاری در این تله خواهد بود. می توانید با زمان بندی و اطلاع آن به مشتریان و افراد دیگر اطلاع رسانی کنید تا در جریان تیپ کاری شما قرار بگیرند. ما در دوره خودفروشی مدرسه کسب و کار آیا در این زمینه بیشتر بحث کرده ایم.

در زمانی که در حال استراحت هفتگی هستید از انجام کارهای خانگی خودداری کنید. چرا که باعث می شود تمرکز خود را از دست دهید. اگر مهارت کافی در مدیریت زمان دارید می توانید به باشگاه 5 صبحی ها بپیوندید تا 2 ساعت زودتر از دیگران جلو باشید.

هر هفته یک جمع بندی و مقایسه کارهایی که انجام دادید بپردازید و اگر مقدور است برنامه یک هفته ای خود را بچینید تا باعث صرفه جویی در زمان شما شود. اینکار از خستگی بیش از حد کاری جلوگیری می کند.چگونگی برنامه ریزی هفتگی بسته به شغل شما تنها از عهده شما بر می آید.

برای تسکین عصاب 10 دقیقه در روز برای ورزش اختصاص دهید. بدن نیاز به این ورزش دارد تا با آزاد سازی GABA یک تسکین اعصاب به مغز شما دهد.جدا از آن ورزش باعث کاهش استرس و ایجاد خلاقیت روزانه در بدن می شود. سعی کنید یک روتین روزانه برای خود درست کنید.

سعی کنید شور و شوق داشته باشید.  زیاده روی در اشتیاق راهی عالی برای فرار از استرس و باز کردن ذهن خود به روی روش های جدید تفکر است. چیزهایی مانند نواختن موسیقی، خواندن، نوشتن، نقاشی، یا حتی بازی با فرزندانتان می‌تواند به تحریک حالت‌های مختلف فکری کمک کند که می‌تواند در هفته آینده سود زیادی به همراه داشته باشد.

برای شارژ روحیه خود به اهمیت با خانواده بودن دقت کنید. سعی کنید زمان بیشتری با خانواده چه تفریح یا سرگرمی داشته باشید. روزهای هفته به قدری شلوغ هستند که کل هفتهزمان کمی برای با خانوادهبودن دارید. بچه هایتان را به پارک ببرید، همسرتان را به رستوران مورد علاقه اش ببرید، به سینما بروید و به دیدن والدینتان بروید. از این کار خوشحال خواهید شد.

چگونه با تله گرفتار و خود تحول نیافته مقابله کنیم؟

لیستی از علاقه مندی های خود و شخصی که به آن گرفتار شده ایم تهیه نماییم. شباهت ها و تفاوت های خود را با آن فرد که ممکن است پدر یا مادر ما باشد یادداشت نماییم. به کمک یک درمانگر سعی کنیم به تدریج روی تفاوت هایمان کار کنیم تا شجاعت تغییر مسیر زندگی خود از آن ها را پیدا کنیم و به این ترتیب هویت مستقل خود را شکل دهیم.

بنر تله های زندگی یانگ

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. درود استاد بسیار عالی اشنایی با این مطالب انسانها را به سوی زندگی بهتر راهنمایی می کند

    1. با سلام. باعث افتخار بنده هستش که شما مطالب ما رو مطالعه می کنید. رسالت دکتر علوی بالا بردن اطلاعات عزیزانی مثل شماست. با بقیه مطالب ما هم همراه باشید. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا