مقالات مهارت های فردی

تله رها شدگی در زندگی چیست؟

تله رها شدگی در زندگی چیست؟

تله رها شدگی یا بی ثباتی یکی از تله های حوزه طرد و بریدگی است. انسان ذاتا موجودی اجتماعی آفریده شده است و همواره دوست دارد از جانب دیگران پذیرفته شود. اگر در کودکی این نیاز شما برآورده نشده باشد و دچار تجربیات عاطفی ناگواری شده‌ باشید، این زخم‌های التیام نیافته در بزرگسالی نیز بر تمام جنبه های زندگی شما اعم از رفتاری، فکری و عاطفی تاثیر می‌گذارد. فردی که به دام این تله افتاده باشد مانند کودکی است که مادر خود را در شلوغی بازار گم کرده است و فکر می کند که دیگر به زندگی عادی برنمی گردد و یک زندگی خوب و آغوش امن مادر را تجربه نخواهد کرد. در ادامه مطلب ” تله رها شدگی در زندگی چیست؟ “ با ما همراه باشید.

بیشترین جایی که این تله خود را نشان می دهد در روابط عاطفی است. فرد مبتلا به این تله، شکاک است و دائما این ترس در او وجود دارد که شریک عاطفی اش او را ترک خواهد کرد. در تله رها شدگی، فرد احساس می‌کند اطرافیانش او را دوست ندارند، به او خیانت می‌کنند، دیر یا زود او را ترک می‌کنند، دیگری را ترجیح می‌دهند، تنها در مواقع نیاز به او توجه می‌کنند و سرنوشت او تنهایی است. ناگفته نماند که هرچقدر عمق این تله در شما بیشتر باشد، نسبت به کوچکترین نشانه رها شدگی حتی در روابط معمولی نیز از خود عکس العمل نشان می دهید و رهایی از این تله برای شما سخت تر می شود. متذکر می شویم که سخت تر می شود اما غیرممکن نمی باشد.

همه ما در زندگی شاهد اتفاقات ناگوار و آزاردهنده ای بوده ایم و با احساسات منفی مانند عصبانیت، ناراحتی و  اضطراب با آن ها مواجه شده ایم. اما افراد گرفتار در این تله این احساسات را چندین برابر بیشتر و بدتر تجربه می کنند و تاثیر بیشتری در زندگیشان می گذارد.

چرا به این تله دچار می شویم؟

همانطور که قبلا ذکر کردیم کودکی یکی از مهم ترین و حساس ترین دوره های زندگی ما می باشد. هر اتفاق ناخوشایندی که در این دوره برای ما بیفتد تاثیر بسیار زیادی در زندگی بزرگسالی ما دارد. بنابراین ریشه هر نوع رفتار آزار دهنده ای را باید در کودکی فرد جستجو نمود. عوامل زیر اگر در کودکی شما اتفاق افتاده باشد، ممکن است زمینه را برای گرفتار شدن در این تله فراهم نماید:

 • یکی از والدین و یا اعضای خانواده که وابستگی عاطفی زیادی به او داشته اید در کودکی فوت شده باشد.
 • بحث و دعوای شدید پدر و مادر با یکدیگر در دوران کودکی سبب می شود شما همواره منتظر باشید بالاخره یکی از آن ها برای همیشه خانه را ترک کند.
 • پدر و مادر فکر می کنند که اگر در همه شرایط از کودک حمایت کنند و همه چیز را برای او فراهم نمایند در حق او لطف کرده اند درصورتی که کودک یاد نمی گیرید مستقل بار بیاید و به اصطلاح گلیم خود را از آب بیرون بکشد درنتیجه همیشه ترس از دست دادن حامی و مراقب خود را دارد، ترس اینکه اگر او نباشد چگونه از پس مشکلات بربیاید!
 • طلاق پدر و مادر این ذهنیت را در کودک ایجاد می کند که هیچ آدمی حتی نزدیک ترین افراد مهم زندگی اش نیز ماندنی نیست و همواره انتظار دارد توسط دیگران طرد شود.
 • پدر و مادر و یا یکی از آن ها به کودک توجه کافی نمی کردند و در اغلب مواقع او را در اتاق به حال خود رها می کردند و به انجام کارهایشان مشغول می شدند.

نشانه هایی که به شما می گوید به دام این تله افتاده اید!

 • احساس نا امنی و تنهایی مفرط می کنید.
 • به خاطر ترس از تنهایی به افراد بیش از اندازه وابسته می شوید و نمی توانید از آن ها جدا شوید.
 • همیشه منتظرید یک اتفاق ناگوار برای شما بیفتد.
 • در رابطه عاطفی خود نگران خیانت شریک عاطفیتان هستید، دائما او را چک می کنید، بهانه گیری می کنید و براساس شواهد اندکی او را متهم به خیانت می کنید.
 • در روابط عاطفی بی ثبات هستید. حرف های عاشقانه می زنید اما روی روابط عاطفی خود سرمایه گذاری نمی کنید و اعتقاد دارید که شریک عاطفی تان دیر یا زود شما را رها خواهد کرد.
 • شما نه تنها در روابط عاطفی خود بی ثبات هستید بلکه افراد بی ثبات و بی تعهد را نیز به عنوان شریک زندگیتان انتخاب می کنید. افرادی را برمی گزینید که در رفتار خود تعادل ندارند، یک دم خیلی پر انرژی و شاد هستند و یک دم افسرده.

” اجازه ندهید ترس از دست دادن، فرصت زندگی کردن را از شما بگیرد. “

چگونه بر تله های رها شدگی یا بی ثباتی غلبه کنیم؟

شما نمی توانید به دوران کودکی خود بازگردید و این حق را دارید تا حوادث ناگوار آن دوران را به یاد بیاورید و دردهایی را که بابت آن زمان  تاکنون متحمل شده اید را بپذیرید. آنها بخشی از واقعیت های تلخ شما بوده اند.  این پذیرش باعث می‌شود خود را قربانی همیشگی ندانید و تلاش کنید نشانه های این تله را به مرور زمان در خودتان از بین ببرید و به درمان آن بپردازید.

از برقراری رابطه با افراد بی ثبات، بی تعهد و تنوع طلب خودداری نمایید. این روابط ممکن است برایتان جذابیت داشته باشد اما موجب تقویت احساس رهاشدگی تان می شود. باید بدانید که این تله ها یک شبه به وجود نیامده اند بنابراین خود به خود و یک شبه از بین نمی روند. از یک روان درمانگر کمک بگیرید تا حس ثبات را در خودتان تقویت نمایید و بدبینی و ترس را کنار بگذارید.

به ما بگو چطور هستیم ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
نمایش بیشتر

مدرسه کسب و کار آیا

مدرسه کسب و کار آیا، یک موسسه آموزش مهارت‌های فردی و توسعه کسب و کار است که ماموریت آن آموزش روش‌های ایده‌پردازی، راه اندازی و ارتقای کسب و کار، مهارت‌های مذاکره و فروشندگی حرفه ای و به صورت کلی ارتقا و رشد افراد، مدیران و سازمان ها می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا